Saving page now... https://www.polskieradio.pl/130/8358/Artykul/2561426 As it appears live September 30, 2020 2:39:31 AM UTC

Dr Andrzej Krzystyniak: każdy może odczuwać Śląsk tak, jak chce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:50
- Manifestowanie śląskości jako czegoś, nie mającego niczego wspólnego z Polską, to styl konfrontacyjny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Krzystyniak, autor książki "Zwijanie polskości". Tematem audycji był spór "regionalistów" ze zwolennikami polskości Śląska. 
nz Pomniki Powstańców Śląskich w Katowicach.
n/z Pomniki Powstańców Śląskich w Katowicach.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Kulturowo Śląsk jest odrywany od Polski – od lat w swojej publicystyce przekonuje dr Andrzej Krzystyniak. Gość PR24 dał się poznać jako osoba, która ma odwagę głośno mówić o polskości Śląska. Czyli pojęciu, które od trzech dekad jest negowane i wyszydzane.

Według „regionalistów”, polskie państwo jest opisywane jako niszczące wielokulturowość. Słychać głosy, że Śląsk nie jest Polski tylko wielokulturowy.

"A potem już mamy do czynienia ze zwijaniem polskości"

- Każdy może odczuwać Śląsk, tak jak chce, ale manifestowanie śląskości jako czegoś, nie mającego niczego wspólnego z Polską, to styl konfrontacyjny - powiedział w PR24 historyk dr Andrzej Krzystyniak.

Posłuchaj
22:48 SLASK.mp3 07.08.2020 Andrzej Krzystyniak o tym, komu zależy na promowaniu rzekomej odrębności Śląska. (Stan Rzeczy/PR24)

 

W audycji został przywołany argument, że według pewnych środowisk mamy do czynienia z "marnowanie Ślaska", czy Ziem Odzyskanych po 1945 roku w ogóle, bo "lata sukcesów trwały do roku 1990, a potem mamy już do czynienia tylko ze zwijanie Polskości".

W audycji ponadto o wybitnych Polakach związanych ze Śląskiem (Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki), a także o historii i procesach zachodzących na Górnym Śląsku. Czy Śląsk nie może być uważany za Polski?

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość:  Andrzej Krzystyniak, autor książki "Zwijanie polskości"
Data emisji: 07.08.2020
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 14:00
Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Kutz. "Kochał Śląsk, ale z drugiej strony nim pogardzał"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 19:25
Nie żyje Kazimierz Kutz. Reżyser i polityk miał 89 lat. Wybitną postać na antenie Polskiego Radia 24 wspominali dziennikarze Adam Buła (Polska The Times) i Antoni Trzmiel (TVP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk z nieznanej perspektywy. Fotografie Marcina Giby

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 22:29
Gościem "Głębi ostrości" był fotograf Marcin Giba, podwójnie wyróżniony w konkursie Sony World Photography Awards. Jednym z wyróżnionych zdjęć była fotografia basenu miejskiego kąpieliska Ruda w Rybniku - zdjęcie to otrzymało laur w kategorii "architektura". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śląsk to Polska w miniaturce". Prof. Zaleśny o kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 14:42
- Z punktu widzenia poszczególnych kandydatów, poszukiwania rezerw politycznych, Śląsk jest Polską w miniaturce, gdzie można docierać do różnych grup wyborców i uzyskiwać poparcie. W rachubę wchodzi specyfika struktury społecznej Śląska - mówił w Polskim Radiu 24  prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń