Saving page now... https://www.polskieradio.pl/jezyk-polski/Tag169668 As it appears live September 30, 2020 3:52:53 AM UTC
Polskie Radio
Section05
język polski

Wychowywanie w wielojęzyczności. Jak robić to dobrze i skutecznie?

Rodziny mieszane narodowościowo, życie na emigracji czy wprowadzanie tzw. sztucznej wielojęzyczności - są to sytuacje, coraz częstsze na całym świecie, które wiążą się z wieloma wyzwaniami. O tym, że człowiek może mówić biegle i pięknie w kilku językach jednocześnie, wiemy. Nie zawsze jesteśmy jednak świadomi tego, że dziecko, które ma styczność z kilkoma różnymi językami od urodzenia, niekoniecznie musi w przyszłości bez problemu się komunikować. Ważne jest, aby nie popełniać kilku, mniej lub bardziej oczywistych, błędów.
Zobacz więcej na temat:  kancelaria premiera język polski Polacy za granicą

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Karta Polaka Polonia agresja sowiecka II wojna światowa język polski Unia Europejska

Jak wychować erudytę? Czyli kształtowanie pięknej polszczyzny od najmłodszych lat

Jak cię słyszą, tak cię piszą, a wszystko zaczyna się od pierwszego słowa po polsku… W najnowszej odsłonie cyklu „Język polski bez granic” rozmawiamy o tym, jak zadbać o poprawną, wzorcową polszczyznę u dzieci. Okazuje się bowiem, że wzbogacanie słownictwa u najmłodszych, umiejętność nazywania wszystkich zjawisk, rzeczy i uczuć przekłada się na sukcesy w dorosłym życiu.
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka język polski język ojczysty kancelaria premiera Polacy za granicą

Początek przemian ustrojowych. 40 lat temu powstał NSZZ "Solidarność"

31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele. Władze zgodziły się na realizację 21postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ "Solidarność", który został zarejestrowany 24 października.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Solidarność Henryk Wujec IPN Białoruś Litwa język polski

Język polski popularny wśród cudzoziemców choć stanowi dla nich nie lada wyzwanie

Coraz  więcej osób decyduje się uczyć naszego języka. Motywacje przy tym są różne. Językoznawcy uczący polskiego jako obcego twierdzą, że najsilniejsza łączy się z uczuciem. Ktoś poznał Polkę, Polaka - silna chęć bycia razem i zamieszkania w Polsce bardzo pomaga w językowych zmaganiach. Równie ważną rolę pełnią  kontakty biznesowe z naszym krajem.
Zobacz więcej na temat:  język polski nauka języków obcych Polacy za granicą Polonia

W Polsce powstaje pierwszy na świecie lek na COVID-19. Biomed Lublin rozpoczął produkcję

Spółka farmaceutyczna Biomed Lublin rozpoczęła proces wytwarzania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców. To pierwszy na świecie lek dla zakażonych koronawirusem. O efektach leczeniu chorych na koronawirusa przeciwciałami od ozdrowieńców informowano ostatnio na łamach pisma "American Journal of Pathology".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stany Zjednoczone bitwa warszawska koronawirus język polski