Vláda Slovenskej republiky
od 30. 10. 1998


Hore

Členovia vlády

JUDr. Ján Č A R N O G U R S K Ý
minister spravodlivosti Slovenskej republiky

Ján Čarnogurský sa narodil 1. januára 1944 v Bratislave.

Právnickú fakultu Karlovej univerzity (PF KU) v Prahe absolvoval v roku 1969.

Nasledujúce dva roky pôsobil ako advokát v Bratislave. V roku 1971 získal na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave titul doktora práv. Bol členom občiansko-právnej a pracovno-právnej sekcie pri Ústredí slovenskej a českej advokácie. Za obhajobu v politickom procese ho v roku 1981 vylúčili z radov advokácie. V nasledujúcich rokoch (1982-1986) bol šoférom, neskôr podnikovým právnikom a v rokoch 1987-1989 bol nezamestnaný. V tomto období poskytoval právnické konzultácie náboženským a opozičným aktivistom. Vydával samizdatový časopis Bratislavské listy. Za "podvracanie republiky" bol od augusta do novembra 1989 uväznený a v rámci amnestie prezidenta ČSFR ho v novembri 1989 prepustili.

Bol iniciátorom vzniku Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na Slovensku. Na jeho zakladajúcom sneme vo februári 1990 ho zvolili za predsedu. Túto funkciu zastáva doteraz.

V roku 1990 bol poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia (SĽ FZ), od júna do októbra 1992 bol poslancom SNR. Poslancom NR SR bol od jej vzniku až do parlamentných volieb v roku 1998.

V rokoch 1993-1994 bol podpredsedom Parlamentného zhromaždenia Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe (KBSE). Od decembra 1994 do októbra 1998 bol členom Stálej delegácie NR SR Parlamentného zhromaždenia KBSE, od roku 1995 Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Ján Čarnogurský bol prvým podpredsedom federálnej vlády národného porozumenia (10.12.1989-6.4.1990) a predsedom Legislatívnej rady vlády ČSFR (február-august 1990). Neskôr bol podpredsedom vlády ČSFR (6.4.1990-27.6.1990). Na Slovensku zastával funkciu prvého podpredsedu vlády SR (27.6.1990-23.4.1991), predsedu Rady vlády SR pre informačnú politiku a masmédiá, predsedu Rady vlády SR pre národnosti a etnické skupiny. V novembri 1990 bol poverený prechodne riadiť Ministerstvo vnútra SR (2.11.-22.11.1990).

Predsedom vlády SR bol od apríla 1991 do júna 1992.

Od apríla 1997 je Ján Čarnogurský podpredsedom Európskej únie kresťanských demokratov (EUCD).

Je ženatý, má štyri deti.