מבזקי היום
פוליטי מדיני
צבא וביטחון
פלילים ומשפט
בארץ
בעולם
חדשות
ראשי>>חדשות>> כתבה
תראו מי מדברת
לשרה הסורית בות'יינה שעבאן יש תלונות לתקשורת הישראלית: ''רק 'הארץ' מבטא את עמדותינו''
מעריב אונליין
היד הקשה שנוקטת ממשלת סוריה כלפי אמצעי התקשורת אצלה בבית לא מפריעה לנציגיה לבקר את כלי התקשורת בישראל.

השרה הסורית ד''ר בות'יינה שעבאן, אמרה היום שהיא יודעת שמשרד החוץ הישראלי הקים מחלקה חדשה לענייני ערבים, ש''מכתיבה לאמצעי תקשורת את תוכן השידורים. היא הוסיפה שהחריג היחיד הוא עיתון ''הארץ'', שהוא, לדבריה, ''כלי התקשורת הישראלי שמבטא את העמדה הסורית בצורה הטובה ביותר''.

השרה שעבאן כיהנה עד לפני כמה חודשים כדוברת משרד החוץ הסורי לתקשורת זרה. במהלך המו''מ בין ישראל לסוריה לאורך שנות ה-90 היא היתה המתורגמנית הצמודה של הנשיא הקודם, חאפז אסד.


שעבאן תקפה את התקשורת הישראלית בפני פורום סופרים וכותבים מסוריה והעולם הערבי. דבריה שודרו בערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה, ''אל-מנאר'.


ד''ר בות'יינה שעבאן. צילום: אי-פיהעיתונים שייכים לממשלה

שעבאן, המשמשת כשרה לענייני מהגרים, בחרה לא להתייחס לעובדה שהעיתונות הפוליטית בסוריה נמצאת בבעלות הממשלה מאז מהפכת מפלגת הבעת' ב-1963. שלושת העיתונים היומיים הגדולים: תישרין, א-ת'וורה ואל-בעת' נמצאים בפיקוח ממשלתי הדוק ונתונים לחוקי צנזורה.

מאז עלייתו של בשאר אסד ביוני 2000 הותרה הוצאתם לאור של עיתונים פרטיים, אך גם הם נתונים לפיקוח ממשלתי ונאסר עליהם לעסוק בפוליטיקה. שבועון סטירי בשם א-דמורי, שיצא לאור בימי בשאר אסד וחולל סערות פוליטיות, נסגר לפני חצי שנה בצו של ראש הממשלה.

''שמחים שהם קוראים הארץ''

במשרד החוץ אישרו שלפני כחצי שנה הוקמה במשרד מחלקה מיוחדת לדוברות והסברה בעולם הערבי. ראש המחלקה, אמירה אורון, אמרה ל''מעריב אונליין'': ''אנו פועלים כמחלקת דוברות לכל דבר ועניין, טבעי שנהיה בקשר עם עיתונאים, ונעביר להם מסרים שמדינת ישראל מעונינת בהם''.

אורון הוסיפה: ''פעילות זו היא חלק מהוויה של תקשורת בעולם מודרני דמוקרטי ופתוח. מבין השורות של דברי שעבאן, אפשר לשמוע ביקורת על כך שאנו שולטים ומכתיבים לעיתונאים מה לומר, זה בוודאי לא קיים בעולם התקשורת הישראלי''.

ראש מחלקת החדשות בעיתון ''הארץ'', שמואל רוזנר, מסר בתגובה: ''אנחנו שמחים שגם שרים בממשלת סוריה קוראים את עיתון הארץ''.

(29/12/03 , 17:05)
קהילות חו"ל תגובה לכתבה
תגובות
ד''ר בות'יינה שעבאן. צילום: אי-פי
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
קהילות חו"ל
שרותי און ליין
למהדורה המודפסת
הקו האדום
סקר מעריב און ליין
השביתה בבתי הספר:
תרגיל פוליטי זול
מבטאת מצוקה אמיתית
 
המהדורה המודפסת
תנאי שימוש
פרסם אצלנו
הפוך לדף הבית
כתוב לנו