Počítače Didaktik - historie 8-mi bitů


   Vážení návštěvníci, dovolujeme si Vám nabídnout něco z historie výroby osmibitových počítačů u nás.

   Naše firma Didaktik Skalica jako jedna z mála v bývalém Československu disponovala výrobními a technickými kapacitami na výrobu v té době složité techniky, a to malých domácích počítačů, odvozených od snad nepřekonatelného počítače Sinclair ZX Spectrum 48 kB.

   Začátek všeho byl v roce 1988. Tehdy se rozhodlo, že mimo našich standardních aktivit v oblasti školství zkusíme vyrábět i počítač, které by svým zaměřením a cenou byl vhodný pro široké domácí použití. Volba padla na tehdy nejrozšířenější počítač Sinclair ZX Spectrum, který svým výkonem, procesorem Z80, programovacím jazykem BASIC a nepřeberným programovým vybavením mohl tomuto určení vyhovovat. Jak zkušenost ukázala, tento předpoklad byl splněn a byl správný. Bylo rozhodnuto, že se bude vyrábět počítač, a to třetí z naší rodiny počítačů, "Didaktik Gama".

   V této době existovaly v Československu zhruba 3 podobné "stolní" počítače : Didaktik Alfa (později síťová Beta), IQ 151 a PMD 85. Všechny byly postaveny na podobných základech a měly dvě hlavní nevýhody z pohledu 10-ti až xx-letého uživatele, který chtěl mít počítač doma na stole v obývacím pokoji připojený na televizi, a to velikost (mimo PMD 85) a nedostatečné programové vybavení. Jinak tyto počítače odvedly kus záslužné práce na školách (Didaktik Alfa a PMD 85 na slovenských a IQ 151 na českých) a mnoho tehdejších žáků na nich získalo základy pro práci s výpočetní technikou. 

    Počítač Didaktik Gama mohl být díky své velikosti (cca 20 x 15 x 2 cm) schován do větší kapsy a přenesen ke kamarádovi, množina programového vybavení byla nepřeberná. Kromě her, které se objevují dodnes v různých mutacích na PC (i jako hry pod emulátory Spectra), to byla řada užitkových programů, které se dají rozdělit do několika skupin :

1. Textové editory, tabulkové procesory, databáze
2. Programovací jazyky (Pascal, C, Modula, Fortran, Algol a pod.)
3. Návrhové systémy pro výrobu plošných spojů
4. Výukové programy
5. Účetní programy

    První (nultá) série černé barvy byla vyrobena ke konci roku 1988. Pokud ji mohu posoudit ze svého hlediska vývojáře, který do ní společné  s kolegou aplikoval změny operačního systému (ten byl trochu odlišný od Spectra), hardwarová část byla až na VF výstup v pořádku (zde byly trochu problémy s přesným naladěním na televizoru). Změnou oproti klasickému Spectru bylo zvětšení paměti na 80 kB s možností přepínání 32 kB paměti a byl přidán I/O obvod 8255 pro komunikaci s periferiemi. Softwarová část byla (mírně řečeno) nepovedená, přepínání bank v dolní  polovině paměťového prostoru bylo nešťastné a mělo krátké trvání.

   Druhá série šedé barvy byla vyráběna v letech 1989 až 1992. Měla vylepšený hardware, kromě VF výstupu měla i video výstup na připojení k monitoru a především opravené stránkování paměti (stránkovala se horní část 32 kB paměti s tím, že při přepnutí se přenášel obsah paměti nad 32 kB až po MEMTOP). Tento systém se ukázal jako vyhovující a byla napsána řada programů, které ho využívaly).

   Třetí série byla kompletně předělána a nazvána "Didaktik M", která se hardwarově k Spectru přibližovala asi nejvíce. Počítač dostal nový design a především byly vyvinuty a vyrobeny originální periferie (joystick, Interface M/P) a především externí disketová jednotka D40 (5 1/4") a později D80 (3 1/2"). Tím byl počítač Didaktik postaven na úroveň malých profesionálních počítačů  a odstraněna největší nepříjemnost - práce s kazetovým magnetofonem jako externí pamětí. Paměť počítače byla zmenšena na klasických 48 kB.

   Čtvrtá série se vyráběla v létech 1992 až 1994. Opět to byl nový typ, nazvaný "Didaktik Kompakt", který měl již v sobě zabudován disketovou jednotku 3 1/2", vylepšené výstupy a operační systém. Ten již nebyl mým dílem, protože v té době jsme úzce spolupracovali s kolegy na ČVUT Praha, kteří již měli vyvinutu modifikaci operačního systému CP/M (něco jako DOS u PC) pro Spectrum a disketové jednotky. Tato poslední verze počítače byla plně konkurenceschopná s jinými systémy (např. TNS Slušovice) za řadově nižší ceny.  Na tomto počítači již mohly být provozovány např. Turbo Pascal (samozřejmě verze pro CP/M), dBase 3, textové a tabulkové procesory tak, jak je známe z PC. Byly vytvořeny programy, které uměly konvertovat disketu z našich počítačů na formát PC a textové editory, jejichž výstup mohl být načten do tehdy nejrozšířenějšího textového procesoru T602. Kromě toho byla vytvořena řada nových programů především firmami PROXIMA a PERPETUM. 

    Tímto historie počítačů Didaktik ve všech verzích končí. Byly nahrazeny novou a lepší výpočetní technikou, která má své klady i zápory a jednu velkou nevýhodu (dle mého soudu). Jsou to černé krabice, do kterých normální člověk nevidí, neví jak fungují a bastlíř si s ní moc nepohraje.

    Aby to nebylo tak smutné, máme pro Vás jednu potěšující zprávu. V případě, že Vám Didaktik nebo "Specy" přestane fungovat, existuje firma, která je dokáže spravit a to : Kompakt servis, Sudoměříce

Roman Iška, bývalý člen vývojového oddělení firmy Didaktik Skalica