Anti Aircraft Command [UK]
Authors and Contributors this page: T.F. Mills
Page created 1 July 2005. Corrected and updated 15.08.2005
 
 

Anti Aircraft Command

1939-1955

 
 United Kingdom  
 
    Titles & History
    Forces Under Command
    Commanders
    Insignia
    Links
    Bibliography
 
   Titles and History
Index of Home Cmds
Index of Overseas Cmds
   
  1939.04.01 Anti Aircraft Command
formed with HQ at RAF Stanmore to administer existing five anti-aircraft divisions of Royal Artillery (two more divisions formed by summer 1939)
1955.05.15 disbanded
     
     
   Forces Under Command
Index of Divisions
Index of Brigades
  Divisions:
 
 
 
   Commanders
   
  GOC-in-Chief:
  1939.04.01 Gen. Sir Alan Francis Brooke
1939.07.28 Lt-Gen. Sir Frederick Alfred Pile, Bt.
1945.04.16 Lt-Gen. Sir William Wyndham Green
1946 Lt-Gen. Sir Otto Marling Lund
1948 Gen. Sir Gwilym Ivor Thomas
1950.05.27 Lt-Gen. Charles Falkland Loewen
1953.04.17 Lt-Gen. Sir Maurice Somerville Chilton [to 1955]
     
     
   Insignia
 

     
     
   Links
   Bibliography
How to Find Books