ARAMA
Kim Kimdir?
Çok okunanlar
28 Şubat'ta Manşetler Böyle Atıldı
İbo'nun Başına Çuval Geçireceğiz!
KOZMİK BELGELER ÇETENİN KASASINDA
Bülent Ecevit'in Başbakan Adayı!
EMASYA Protokolü Yeniden Devrede
Jandarma Ayaş Tünelini Kapattı
AB'den Rumlara Bir Kıyak Daha!
Şemdinli Komisyonundaki Espri!
10 Soruda Kredi Kartları Yasası
Anayasa Profesörüne Şok Ceza!
Asker, Danıştay'dan Daha Demokrat
ÖSS'de Öğrenciye Tuvalet İzni
Karikatür Krizi Cevşen Takdırdı!
Gazeteci, Aşka Mı Kurban Gitti!
Anket
Kemal Unakıtan hakkındaki iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Asılsız
Doğru
Araştırılmalı

DOSYALAR
Yüksek Askeri Şura Kararları
Türkiye Ectasy Cenneti
Yeni TCK'nın Getirdikleri
CİK Tam Metin
CMK Tam Metin Son Hali
Bütün Yönleriyle Terörle Mücadele Yasası

AktifHaber I Günün Haberleri I Künye I Sitene Ekle I Reklam I İletişim I

Yusuf GEZGİN
Ortaya Karışık Provokasyon- lar
07.02.2006

Daha önce yaşadığımız ikisi klasik darbe, birisi klasik muhtıra ve sonuncusu post modern muhtıra niteliği taşıyan dört ayrı demokratik kesintiye şahit oldu ülkemiz.

 

Her demokratik kesintide birilerinin fena halde gaza geldikleri, atılan zokaları yuttukları anlaşılmasına, hazırlanan tezgahlar medyada, hatıratlarda, tefrikalarda yer almasına rağmen, maalesef yeni gaza gelmeler ve şekil değiştirmiş zokaları yutmalar devam etti. O günleri yasayan, olaylarda kullanılan pek çok figüran aldatıldıklarını ve kullanıldıklarını itiraf etmesine rağmen muhtıralara ve ihtilallere zemin hazırlayan tahrikler, provokasyonlar günümüze kadar süregeldi. Her müdahale öncesi olaylar, senaryolar daha bir karmaşık hal aldı. Kışkırtmalar daha profesyonelce kurgulandı. Pek çok gencimizin ölümü pahasına vatan kurtarıcılar! olayları körüklemekten, körpe beyinleri birbiriyle vuruşturmaktan çekinmediler.

 

Ülkemizde her 10 yılda bir demokrasinin kesintiye uğratılmasının adet haline geldiği malumunuzdur. En son kesintinin üzerinden yaklaşık 10 yıl geçmiştir. Memleketi millete bırakmama konusunda kararlı odaklar son günlerde yeni hazırlıklar içerisindedirler. Her defasında farklı zarflara konmuş benzer olaylarla ülkeyi ve ortalığı karıştırmayı başarmış, demokratik yollarla seçilmiş hükümetleri deviren bu kesimler demokrasimizin kesintiye uğramasını kurumsallaştırmayı başarmışlardır.

 

Demokrasi ve milli irade hazımsızlığı yaşayan bu odaklar mevcut yönetime karşı yeniden hareketlenmeye başlamıştır. Baharda ve yazda memleketi ısıtmak için kıştan odunları ateşlemeye başlamışlardır. Bu cümleden olmak üzere;

 

 Fişlemeler, takipler, tacizler hız kazanmıştır. Hâkim, savcı, vali, kaymakam gibi sivil kamu görevlileri üzerinde irtica takibi cümlesinden baskılar ve tazyikler artmıştır.

 

- Geçtiğimiz yıl içinde ülkenin her yerinde hızla örgütlenen  Ulusal!cı bir takım dernekler faaliyetlere başlamışlardır. Pek çok yerde farklı kesimleri harekete geçirecek provokatif eylemler ortaya çıkmaktadır. Allahtan şu sıralar kendi iç karışıklıklarından dolayı memleketi karıştırmaya yeterince fırsat bulamamaktadırlar. Yoksa dudak uçuklatacak türden provokasyonlarla çoktan yüz yüze gelmiş olacaktık.

 

- Şemdinli olayına rağmen o bölgede tahrikler devam etmektedir. Bölgenin en stratejik iki vilayetine hükümetin de katkılarıyla çok isabetli! valiler atan(dırıl)mıştır.

 

- Ülkede bir taraftan kürt kökenli gençler tahrik edilirken, diğer yandan ülkücü gençlik provoke edilmeye çalışılmaktadır. Önümüzdeki günlerde Mersinde büyük bir provokasyon için hazırlık yapılmaktadır.

 

- İrticanın hortlatılması için planlanan provokasyonları doğrulayacak şekilde istihbarat oluşturulmakta, dini bazı cemaat ve derneklerin uyuşturucuya ve silahlı eylemlere bulaştıkları yönünde istihbarat odaklarına bilgiler geçilmektedir. İstihbarat havuzlarına düşen bu bilgiler zamanı geldiğinde hazırlanan mizansenlerle doğrulanacaktır.

 

- Zamanı geldiğinde ortamı ısıtmak üzere Aczimendi tarzı, bir düzineye yakın sipariş tarikat sokaklara çıkmak, irticayı hortlatmak için emir beklemektedir.

 

 

-Şemdinli olayının içinde olan odaklar Doğu ve Güneydoğu bölgesinde halkı tedirgin edecek yeni projeler peşindedirler. O bölgede bazı cemaatlerin ve dini gurupların artan faaliyetlerinden duyulan rahatsızlık, PKK’nın rahatsızlığı görünümünde bu insanları taciz ve tehdit şeklinde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Şu sıralar bunun altyapısı hazırlanmaktadır.

Yukarıda saydığım muhtemel gelişmelerin dışında uç vermeye başlamış somut göstergeler de vardır.

 

- Cunta haberleriyle birlikte anılan zatın görev bölgesinde bulunan ve ona yakın olduğu bilinen üst düzey silahlı imtiyaz sahibi bir zat, bir ilde yetki ve sorumluluk alanında olmadığı halde katıldığı toplantıda, o ilin üst düzey sivil erkanını; “irticai faaliyetlere neden müsaade ediyorsunuz? Mürtecileri neden içeriye tıkmıyorsunuz?” diyerek hesaba çekmiştir. Yetkili şahıslar; “biz kanun çerçevesinde hareket ederiz. Kanunlara uygun olmayan uygulamalar yapamayız” dediklerinde, “Kanun kim? Kanun biziz. Gün gelir bunların hesabını verirsiniz. Sizleri evlerinizden tek tek toplarız” diyor. Başarılı ve laik kimliğiyle tanınan sayın vali bu tavır karşısında kıpkırmızı kesiliyor. Görevi başındaki devlet erkânı cuntacı “bir silahlı zat” tarafından tehdit ediliyor.

 

- Yakın zamanda Doğu vilayetlerinden birisinde yine “silahlı imtiyaz sahibi bir zat” yasal ve anayasal bütün kuralları çiğneyerek, vali vekilini kale almaksızın vali gibi hareket etmeye ve valinin yetkilerini kullanmaya, bütün sivil yöneticileri tahakkümü altına almaya çalışıyor. Sivil bürokratlar arasındaki hak ve yetkilerini müdafaa eden gözükara insanlar sayesinde geri adım atmak zorunda kalıyor.

 

Acaba kamuoyuna yansımayan, öteden beri silahlı güçler karşısında hep yetkilerinden ve mevzilerinden ödün vermeye alışmış sivil yöneticilerin anlatamadığı, paylaşamadığı ne kadar olay vardır?

 

Bu verileri bir araya topladığınızda yeni bir demokratik kesinti arzusunun varlığı güçlü şekilde ortaya çıkıyor. Umarım biraz şekli, biraz rengi değiştirilmiş fakat aslı aynı olan bu zokayı milletimiz bir defa daha yutmaz.

 

*                                                         *                                                                *

Ülkemiz provokasyonlar konusunda oldukça gelişmiş durumda. Ancak provokasyonlar sadece ülkemizle sınırlı değil. 11 Eylül’le birlikte istihbarat çalışmalarında büyük bir değişim yaşandı. Artık global aktörler, ülkeler istihbarat toplayıp ona göre tedbirler almıyor. Önce hedef belirliyorlar, ona göre istihbarat oluşturuyorlar, sonra o istihbaratı destekleyen olayları provoke ediyorlar. Sonrada kamuoyunu ikna etmiş olarak hedeflerini gerçekleştiriyorlar.

 

Son günlerde Avrupa’da gelişen İslam dinine hakaret, Müslüman azınlıkların dışlanması, aşağılayıcı ve karalayıcı yaklaşımlar,  karikatür krizi ve bunlara verilen ölçüsüz, kontrolsüz tepkiler giderek artan genç ve etkin bir nüfusa sahip Müslümanları ve Türkleri Avrupa’dan dışlamanın, kaçırmanın provaları gibi geliyor bana. 20- 30 yıl sonra nüfusu ve eğitim seviyesi, teşebbüs gücü artmış, fakat bir türlü asimile edilememiş Türk ve Müslüman nüfusla karşılaşmamak için tedbir mi alıyorlar acaba?

 

Ya da ABD yeni hedefleri için (Merkel’i de yanına almışken) Avrupa ile safları sıklaştırmanın yollarını mı arıyor? Medeniyetten uzak! şiddette yatkın! İslam ülkelerini tedip için dünya kamuoyunu mu hazırlıyor?

 

Karikatür çerçevesinde gelişen provokasyonlarda Müslüman ve Hıristiyanların dışında bu konuda tarih boyunca mahareti müsellem üçüncü bir aktörü ihtimalden uzak tutmamak gerekir.

                                             

 

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Makaleyi Yazdır

08:59: Koca Şehre Kablosuz İnternet!08:57: Gazeteci, Aşka Mı Kurban Gitti!08:45: 10 Soruda Kredi Kartları Yasası08:41: Asker, Danıştay'dan Daha Demokrat08:35: Anayasa Profesörüne Şok Ceza!08:27: ÖSS'de Öğrenciye Tuvalet İzni08:24: Jandarma Ayaş Tünelini Kapattı08:19: EMASYA Protokolü Yeniden Devrede08:12: Şemdinli Komisyonundaki Espri!08:06: İbo'nun Başına Çuval Geçireceğiz!Kaşif DOĞRU
yazar resmi POAŞ’IN Lisanssız Bayilere Akaryakıt Sevkiyatı ve EPDK’nın Kıyak Gayreti (!)
Yusuf GEZGİN
yazar resmi Cerahatler Patlamaya Başladı
Güngör ERGÜN
yazar resmi AK Parti'nin İki Zımparası: Başörtüsü ve İHL
Sedat LAÇİNER
yazar resmi Bir Köy Devlet Oluyor: Kuzey Kıbrıs
Mehmet DİZDAR
yazar resmi Eğitimde Arzulanan Tablo
Nesrin Yanık ÇORAKBAŞ
yazar resmi Tüzmen şova başladı
Cevheri GÜVEN
yazar resmi Şemdinli'de Hırsız Var
Salih MERİÇ
yazar resmi Türkmenistan Doğalgazı İçin Harekete Geçilmeli
Dr. Levent ALTAŞ
yazar resmi Eyvah Yine Güneş Tutulacakmış!
Tüm Yazarlar
Yorumlar
Başbakan Hastane İsteyenlere Kızdı
Aziz Yıldırım Bombardıman Yaptı
AKP'de Zimmetçi Soruşturması
OMÜ Rektörü İçin Suç Duyurusu
Ankara'da Uçak Şehrin İçine İndi
Öcalan Hamas Ziyaretini Yorumladı
Ziraat Bankası'ndan Tarihi Kar!
Bu Fıkrayı Mutlaka Okumalısınız!
Özkök, A.Gül'e Ağır Yüklendi
Trabzon Kupaya Veda etti.
Ankara'da Yeşil Otübüsçü Dehşeti
Türkiye, Irak Krizi İçin Devrede
Jandarma AKP Döneminde Güçlendi
Prim Borçları Nasıl Düzenlenecek?
Kışla Tuvaletinde Taciz!
 
AktifHaber
Tüm hakları saklıdır © 2006
Alexa banner sayılan