Authors and Contributors this page: Christopher Buyers, T.F. Mills
Page created 1 March 2001. Corrected and updated 02.11.2004
 

H.R.H.
Princess Alice
Duchess of Gloucester

1901-2004

    
 

    Vita
    Titles and Awards
    Honorary Military Appointments

    Military Service
    Other Military Connections

    Links
 
  Vita Index of Royal Colonels
Index of Reigns & Peerages
full name:   Alice Christabel Montagu-Douglas
birth: 1901.12.25 at London
father:   Col. John Charles (Montagu-Douglas-Scott), 7th Duke of Buccleuch and 9th Duke of Queensberry, KT, GCVO
mother:   Margaret Alice, Duchess of Buccleuch and Queensberry, n�e Lady Margaret Alice Bridgeman
marriage: 1935.11.06 Prince Henry William Frederick Windsor (1st Duke of Gloucester)
at Royal Chapel, Buckingham Palace, London
children: 1941 Prince William Henry Andrew of Gloucester (d.1972)
  1944 Prince Richard Alexander Walter George (2nd Duke of Gloucester)
death: 2004.10.29 at Kensington Palace, London
  Titles, Orders and Awards
     
  Titles:
  1901.12.25 Lady Alice Christabel Montagu-Douglas-Scott
  1935.11.06 H.R.H. The Duchess of Gloucester
  1974.06.10 H.R.H. Princess Alice, Duchess of Gloucester [note: the princess refused the title of "Dowager Duchess"]
     
  British Empire/Commonwealth Orders and Awards:
  1935.11.06 King George V Royal Family Order, 2nd class
  1937.05.09 King George VI Royal Family Order, 2nd class
  1937.06.09 CI
  1937.05.11 GBE (civ)
  1936.07.17 GCStJ
  1948.01.01 GCVO
  1952.12.25 Queen Elizabeth II Royal Family Order, 2nd class
  1975.04.02 GCB (civ)
     
  Foreign Orders and Awards:
  1938.11.15 Grand Cross, the Order of the Crown of Rumania (Rumania)
  1950.03.12 Grand Cordon, Nishan al-Kamal (the Order of the Virtues) (Egypt)
  1958.10.16 Grand Cross, the Order of the Queen of Sheba (Ethiopia)
     
     
   Honorary Military Appointments
1937.05.11 Colonel-in-Chief, The King's Own Scottish Borderers
1937.05.11 Colonel-in-Chief, The Northamptonshire Regiment
<1945> <Commandant-in-Chief?>, Women's Royal Australian Naval Service [tenure expired 1947]
1945 Colonel-in-Chief, Australian Women's Army Service [tenure expired 1947]
  1945 Honorary Colonel, Australian Army Nursing Service Reserve [tenure expired 1947]
<1945> <Commandant-in-Chief?>, Women's Auxiliary Australian Air Force [tenure expired 1947]
<1945> Commandant-in-Chief, Australian Women's Land Army
1960.06.01 Colonel-in-Chief, 2nd East Anglian Regiment (Duchess of Gloucester's Own Royal Lincolnshire and Northamptonshire) [on formation]
1964.09.01 Deputy Colonel-in-Chief, The Royal Anglian Regiment [on formation]
1969.10.28 Colonel-in-Chief, The Royal Hussars [on formation, to 1992]
1975.02.08 Colonel-in-Chief, The Royal Irish Rangers (27th (Inniskilling) 83rd and 87th) [to 1989]
1975.02.08 Colonel-in-Chief, Royal Corps of Transport
  1977.06.11 Colonel-in-Chief, Royal Australian Corps of Transport
1977.06.11 Colonel-in-Chief, Royal New Zealand Army Service Corps [to 1979]
1979 Colonel-in-Chief, Royal New Zealand Corps of Transport [on formation]
1992.12.01 Deputy Colonel-in-Chief, The King's Royal Hussars [on formation]
2002.04.01 Colonel-in-Chief, The Royal Anglian Regiment
   Military Service
     
  1940 Head of the Women's Royal Air Force
 

1945.02.15

Air Chief Commandant, Women's Royal Air Force
  1968 Air Marshal, Women's Royal Air Force
  1994.04.01 Air Chief Marshal, Royal Air Force
     
     
   Other Military Connections
1937 Deputy Commandant-in-Chief, Nursing Corps and Divisions, St John's Ambulance Brigade
1960.06.01 gave her name to 2nd East Anglian Regiment (Duchess of Gloucester's Own Royal Lincolnshire and Northamptonshire)
   Links