İlkeler 

Sözlük Nasıl Kullanılmalı?

Dil Listesi  

Yazar Listesi  

Söz Arama

  Ayrıntılı Arama

Ana Sayfa  

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ___ Türkçenin en güvenilir, en gelişmiş ve en güncel sözlüğü, 1945’ten beri yayımlanan Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlük’ünün Genel Ağ'daki sürümüdür.

___Türkçe Sözlük dilimizde yaşanan gelişmelere bağlı olarak sürekli güncellenmektedir. Şu anda sözlükte 104.481 anlam bulunmaktadır. Eleştirinizi ve katkılarınızı, sözlükte bulamadığınız sözleri lütfen Bilgi Edinme Hakkı bölümündeki belgeyi doldurarak bildiriniz. Katkılarınız, Güncel Türkçe Sözlük Çalışma Grubu'nda  gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra sözlüğe eklenecektir.


Uyarı:

1-Güncel Türkçe Sözlük'te kişi adları yer almamaktadır. Kişi adları ile ilgili olarak Kurumumuzun hazırladığı Kişi Adları Sözlüğü'ne buradan ulaşabilirsiniz.

2- Klavyesinde Türkçe karakterler bulunmayan kullanıcılar, aradıkları sözü Türkçe karakter kullanmadan yazıp Ara düğmesini tıklarlarsa program Türkçe karakter içeren söz veya sözleri önerecektir. Bu söz veya sözlerin üzeri tıklandığında ilgili tanımlara ulaşılabilecektir. Örnek: "ağaç" sözü aranıyorsa, "agac" yazılabilir.

3-Güncel Türkçe Sözlük 'te özel yazı tipleri kullanılmıştır. Bilgisayarınızda bu tür yazı tiplerini göremiyorsanız veya değişik karakterler görünüyorsa,  yazılımlar sayfasından yazı tipleri 2 seçeneğini tıklayarak bu yazı tiplerini bilgisayarınıza yüklemeniz ve işletim sisteminize tanıtmanız gerekmektedir.

4-Güncel Türkçe Sözlük ile  Yazım Kılavuzu’ndaki madde başı eşleştirme çalışmaları devam etmektedir. Sözlerin yazılış biçimleri için  Yazım Kılavuzu’na başvurmanızı öneriyoruz.

Duyuru: Türk Dil Kurumu, yeni bir hizmeti daha kullanıcılara sunuyor. Türkçe Sözlük 'ten sözler ve Yabancı Kelimelere Karşılıklar çalışmasından alınan sözlerin Türkçe karşılıkları duyuru topluluğuna her hafta düzenli olarak gönderilecektir. Bu duyuruları almak istiyorsanız bilgi@tdk.org.tr veya bilgi@tdk.gov.tr adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

Adı, soyadı, adres ve telefon numarası açık olarak belirtilmeyen ve “İstenilen Bilgiler ve Belgeler” bölümü anlaşılır olmayan başvurular, Bilgi Edinme Hakkı Yasası gereğince değerlendirilemeyecektir.

Sayfalarımız en iyi 800x600 çözünürlükte görülür. Sayfalarımızla ilgili görüşlerinizi ve önerilerinizi bim@tdk.gov.tr veya bim@tdk.org.tr adresine bildirebilirsiniz.Türk Dil Kurumu ağ kümesindeki yazılar kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz ve yayımlanamaz.