Senior U.S. Circuit Judge
United States Court of Appeals
Eleventh Circuit
Born:
Olney, Illinois
September 5, 1921
Date of Appointment:
October 16, 1970
Entered on Duty:
November 23, 1970
Chief Judge:
September 3, 1986-October 1, 1989
Senior Status:
October 1, 1989
Education:
St. Petersburg Junior College, 1940;
University of Pennsylvania Wharton School of Commerce & Finance, B.S., 1942;
Harvard Law School, LL.B., 1948;
Stetson University College of Law, (Honorary) LL.D., 1977;
University of Virginia School of Law, LL.M. (Judicial Process), 1984.
Committee Appointments/Professional Organizations:
Judicial Conference of the U.S., 1986-1989, and its Executive Committee, 1987-1989; Judicial Conference Committee to Review Circuit Council Conduct and Disability Orders, 1991- 1993; Judicial Conference Special Committee on Federal Habeas Corpus Review of Capital Sentences, 1988-1989; Judicial Conference Subcommittee on Judicial Improvements, 1978-1984; Presiding Judge, U.S. Foreign Intelligence Surveillance Court of Review, 1994-2001; American Bar Association; American Judicature Society; American Law Institute; American Bar Foundation; and The Florida Bar.