Stone, Harlan Fiske
Born October 11, 1872, in Chesterfield, NH
Died April 22, 1946, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Calvin Coolidge on January 5, 1925, to a seat vacated by Joseph McKenna; Confirmed by the Senate on February 5, 1925, and received commission on February 5, 1925. Service terminated on July 3, 1941, due to appointment to another judicial position.

Chief Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 12, 1941, to a seat vacated by Charles Evans Hughes; Confirmed by the Senate on June 27, 1941, and received commission on July 3, 1941. Service terminated on April 22, 1946, due to death.

Education:
Amherst College, B.A., 1894

Amherst College, M.A., 1897

Columbia Law School, LL.B., 1898

Professional Career:
Faculty, Columbia Law School, 1898-1905
Clerk, private law firms, New York City, 1898-1899
Private practice, New York City, 1905-1910
Professor and dean, Columbia Law School, 1906
Dean, Columbia Law School, 1910-1923
Attorney General of the United States, 1924

Race or Ethnicity: White

Gender: Male
Manuscript sources