20:05 05-10-2006
  AKTUALNOŚCI
  STUDIA W POLSCE
  NAUKA ZA GRANICĄ
  EGZAMINY
  ŻYCIE STUDENCKIE
  KARIERA I PIENIĄDZE
  OLIMPIADY, KONKURSY
  ABC DOBRYCH ZDJĘĆ
  IMPREZY I TARGI EDUKACYJNE
  AWANS ZAWODOWY NAUCZYCIELA
  TURYSTYKA
  KULTURA
  KSIĄŻKI
  ARCHIWUM NEWSÓW

Co sądzisz o nagrodzie Nike dla Doroty Masłowskiej?
zobacz wyniki

Strona główna > Rok 2005 > Listopad 2005 > Kopernik odnaleziony!

04.11.2005
Kopernik odnaleziony!
Wielkie archeologiczne odkrycie! Polscy naukowcy twierdzą, że odnaleźli grób Mikołaja Kopernika. Ze szczątków, które się tam znajdowały zrekonstruowano jego 70-letnią twarz.

Odkrycia grobu astronoma dokonali archeolodzy z Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Wśród wielu szkieletów znajdujących się w gotyckiej katedrze we Fromborku odnaleźli ten, który ich zdaniem należał do pochowanego tam w 1543 roku Mikołaja Kopernika. Dokładne miejsce pochówku naszego rodaka zostało zapomniane kilkaset lat temu, co było powodem wieloletnich poszukiwań jego grobowca.

Rekonstrukcja prawdopodobnego przyżyciowego wyglądu na podstawie czaszki. Rekonstruował: Nadkom. mgr Dariusz Zajdel Zespół Badań Antroposkopijnych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

 

Inicjatorem poszukiwań grobowca astronoma, 'który wstrzymał Słońce, a poruszył Ziemię' był biskup warmiński Jacek Jezierski. Zwrócił się o odnalezienie grobu Mikołaja Kopernika do prof. Jerzego Gąssowskiego.  'Wtedy, a było to grubo ponad rok temu, wydawało mi się, że to niewykonalne. Odmówiłem. - Przyznaje prof. Gąssowski z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku oraz szef grupy naukowców poszukujących grobu. - Ale ksiądz biskup ciągle namawiał więc uległem.'

Jerzy Gąssowski bezbłędnie ustalił miejsce, gdzie należy szukać grobowca: pod ołtarzem św, Krzyża. Powodem był znany historykom fakt, że Kopernik opiekował się tym ołtarzem i zgodnie ze zwyczajem powinien był tam spocząć. Oczywiście po odnalezieniu szczątków pojawiło się wiele wątpliwości. Rozwiano je po przeprowadzeniu wnikliwych badań, którymi kierował profesor Karol Piasecki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Analiza anatomiczna wykazała, że znalezione szczątki należały do Mikołaja Kopernika. Niezbitym dowodem okazał się ślad na lewym okiem, powstały wskutek zranienia. Kopernik miał takową bliznę. 'Z zachowanych portretów Kopernika można wyczytać, że miał złamany nos i lekko zdeformowaną lewą stronę twarzy.' - mówi prof. Karol Piasecki. - Możemy nawet stwierdzić, że Kopernik między siódmy a dwunastym rokiem życia uległ jakiemuś wypadkowi.'

Specjalistom z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji udało się, na podstawie znalezionej czaszki, zrekonstruować twarz osoby do której należała. Mimo, że średniowieczne portrety astronoma pokazują go w średnim wieku, to rysy twarzy, zrekonstruowane przez specjalistów, są bardzo podobne.

Naukowcy cały czas podkreślają, że nie ma 100-proc. pewności, że szczątki należą do Mikołaja Kopernika. Pewność może dać odnalezienie grobu jego wuja, Łukasza Watzenrode, biskupa warmińskiego. Wtedy dałoby się porównać DNA obu zmarłych. 'Jeśli będziemy mieli taką pewność, to zorganizujemy Mikołajowi Kopernikowi w katedrze fromborskiej drugi pogrzeb, a grób upamiętnimy stosowną płytą.' - mówi biskup diecezji warmińskiej Jacek Jezierski.

Michał Stokowski

Komentarze do artykułu:

  • (Gall Anonim) Brawo, brawo, bravissimo! Kopernik odnaleziony!!!:))) Choc myslalem, z wyglada tak, jak na cokole na Krakowskim - a tu zupelnie normalny gosciu. I to on wstrzymal Slonce, ruszyl Ziemie! :) P.S. Moj duch spisze , a raczej umiesci w pliku jego fizjonomie!:)
     
  • (Gall Anonim) I chwala biskupowi warminskiemu Jackowi Jezierskiemu, jako tez archeologom z WSH imieniem Aleksandra Gieysztora:))) P.S. Milo tak przeczytac, i obejrzec opracowane przez fachowcow lico Wielkiego Czlowieka sprzed kilkuset laty :)
     
  • (boom) ale gargamel
     

» dodaj swój komentarz  » poleć ten artykuł znajomemu
 

« Powrót   « Wersja do druku
 

 NEWSLETTER
 LOGOWANIE
 UCZELNIE POLSKIE
 UCZELNIE ZAGRANICZNE
 FORUM

R E K L A M A

Witamy! Kontakt Współpraca Reklama Prywatność English Przyjaciele