website statistics
 
ARAMA
Çok okunanlar
Vestel Bu Sezon İlk Kez Arıza Yaptı
Tecavüz Gafı Putin'in İlk Gafı Değil
Trabzonspor Başkent'te Vurgun Yedi!
Nöbetteki Askeri Yıldırım Çarptı
Doçent Kopya Çekerken Yakalandı!
Başbakan'ı Kurtaran Balyoz Karıştı!
Mercedes'ten Tarihi BALYOZ İtirafı!
Çapkın Doktora MSN'de Suçüstü!
Başbakan'a Gizli Anket Mektubu!
Bıçaklı Liseli Kız Takdirlik Çıktı!
Denktaş, 47 Yıllık Şantajı Açıkladı
Başbakan'ın SARA Olmadığına Üzüldü!
Koruma Müdürleri Kavgalı Çıktı!
Vasiyetimdir! Beni Türkiye'ye GÖMÜN!
Sabaha Kadar Türbe Dolaşan 3 Ünlü
Yorumlar
Anket
Seçilme Yaşı Üst Sınırı?
70 olmalı
65 olmalı
60 olmalı

AktifHaber I Arşiv I Günün Haberleri I Künye I Sitene Ekle I Reklam I İletişim

Yusuf GEZGİN
PKK ve Derin Devlet Sarmalında Türkiye
17.10.2006

Ağar’la Büyükanıt’ın polemiği bazı sorunların yeniden düşünülmesi, irdelenmesi ihtiyacını doğurdu. Terör konusunda çözümden öte teşhiste, problemi algılamada yaklaşım farklılıkları bulunmaktadır.

 

Adına ister “Kürt Sorunu”, ister “Terör” isterse “Güneydoğu Sorunu” deyin farklı kesimlerce farklı algılanan bir probleme sahibiz. Kökü dışarıda ancak elleri içeride olan gerginliklerin planlayıcıları bir koyundan iki post çıkararak çifte kazanç sağlıyorlar. Aynı olayla karşıt gurupları birbirine karşı gerebiliyorlar. Şemdinli vakası ve Diyarbakır’da yaşanan patlama derin yapının ve terör örgütünün diğerini suçladığı malzemeye dönüşmüş, kamuoyunun kafası karışmıştır.

 

Terör örgütünün arkasında batılı dostlarımızın! olduğu konusunda hiç şüphe taşımadım. Terörün kökünü kazıma bahanesiyle bir bölgedeki halkı devlete ve milletin geri kalanına karşı hasım haline getiren, “Derin Devlet” denilen yapının milli ve yerli olmadığını biliyorum. Bu yapının ülkeyi sağ-sol-Alevi Sünni, Kürt-Türk çatışmalarına çekerek operasyonlar yaptığının ve kendisine müdahale alanları açtığının farkındayım.

 

Artan terör olayları güvensizlik yanında bir kısım sorgulamaları beraberinde getirmiştir. "Şemdinli" ve "Diyarbakır" benzeri olaylar PKK’nın ülkede güvensizlik oluşturmaya, askeri yıpratmaya yönelik provokasyonları olarak sunuldu. Sözde ateşkese(!) rağmen devam eden terör olayları ve ülkeye dağılan şehit cenazeleri Kürt kökenli vatandaşlara karşı husumeti, linç hırsını körüklerken; Güneydoğuda devlete, güvenlik güçlerine karşı sorgulamaları artırmaktadır. Terörün nedenleri ve sonuçları konusunda kafalar giderek karışmaktadır. Bölge insanının büyük bir kısmı teröre destek vermese de, olaylardaki derin izler örgüte siyasal taraftarlığı artırmaktadır.

 

Bölgede “Şemdinli” devletin suçüstünde yakalanması, Diyarbakır patlaması örgüt üstüne atılmış, tahrik amaçlı bir eylem olarak görülmektedir. Şemdinli’den sonra Güneydoğu’da devlete güvensizlik tavan yapmıştır. İnsanlar devleti kendilerine karşı komplolar kuran, huzurlarına kasteden, hatta varlıklarına tahammül edemeyen bir aygıt olarak algılamaktadır. Terör örgütünün propagandaları ve ROJ TV’nin izlenmesi bu kanaatleri pekiştirmektedir. Bölgeye sıkça gelen batılı dostlarımız! bölgedeki problemleri kaşımakta, devlete karşı güvensizlik pompalamaktadır.

 

Bölge dışındaki insanlar ise yapılan propagandanın etkisi ile o bölgeyi iflah olmaz bir ayrımcılık, vefasızlık ve devlete ihanet içinde görmektedir. Sadece dağdakilere değil bölgenin tamamına yönelik nefret hisleri tahrik edilmektedir. Olayların içyüzüne dönük sorgulamalara paralel, Kürt düşmanlığını tahrik eden fısıltılar ve provokasyonlar artmaktadır. 

 

Buradaki temel problem algılama problemidir. Sahiplenme problemidir. Batıdaki vatandaşlar devletin bütün eylemlerini sahiplendikleri, Güneydoğudaki vatandaşlar da örgüte sempati duydukları için analitik düşün-e-memektedirler. Sorgulamayı tek taraflı yapmaktadırlar. Olaylara bağımsız, önyargısız, bilgilerle desteklenmiş şekilde bakabilenler Türkiye’nin doğusuyla batısıyla, Kürdüyle Türküyle provokasyonlar, problemler sarmalında olduğunu görebilmektedir.

 

Pek çoklarının zannettiği gibi ne PKK ve onun uzantıları Kürtçüdür, Kürt haklarını ve halklarını düşünmektedir, ne de Derin Devlet denilen devletin içinde yuvalanmış kesimler Türk devletini ve Türklüğü düşünmektedirler. Birbirine karşıt gibi görünen bu iki uç tek elden kontrol edilmektedir. PKK’ya ve devletin içindeki “Derin Oluşumlar”a hükmedenler aynı ellerdir. Bu yapı Türkün de Kürdün de düşmanıdır. Türkiye’nin düşmanıdır, asla yerli ve milli değildir.[i]

 

Öyle bir anaforun içine sokulmuş, güven kaybına uğramışız ki, kendi tarafımızda görünen en kirli şeylere dahi sahip çıkarak ülkenin kaos ve kargaşaya sürüklenişini görememekteyiz….

 

Kürtler PKK’nın en büyük düşmanları olduğunu, 30 yıldır başlarına açılan bütün problemlerin sebebi olduğunu, huzursuzluklarının kaynağı olduğunu görmeli, evlatlarını bir hiç uğruna telef ettiğini anlamalıdır artık. Sadece kendi bölgelerinden çıktığı, Kürtçe konuştuğu için örgüte taraftar olmaktan kurtulmalıdır. Batıdaki vatandaşlarımız devletin içinde yapılanmış, milliyetçi görünen ve militer söylemlere sahip odakların gerçekte devletin içine yerleşmiş hastalıklı hücreler olduğunu görmelidirler.

 

“Derin devlet” denilen Türk’le ilintisi olmayan yapı devletin bünyesine yerleşmiş habis bir urdur. PKK ve Kürtçülük Kürtlerin vücudunu saran kanserli bir dokudur.

 

Kanserin sizden bir organ içinde olması, sizin organlarınızı sarmış olması onu sizden bir parça olarak görmenize neden olmamalıdır. Bilakis varlığımızı tehdit eden, temizlenmesi gereken bir zehir olarak görülmelidir.

 

Biraz daha gecikirsek bünyemize enjekte edilen bu kanserler bizi bitirecektir. Bir an önce teşhis koyup tedavi olmalıyız.

[i] “Derin Devlet Nerede Duruyor” başlıklı yazımıza bakınız

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Makaleyi Yazdır
Okuyucu Makale Yorumları (5) Tümü
derin devlet
Tespitleriniz güzel ve doğru.Aslında bunları bilen, daha başka şeyleride biliyordur.Keşke biraz daha açabilseniz.Mesela derin devlet dediğiniz kimdir tam olarak.İsrailmi yoksa ABD mi?Tabiki onların bu ülkedeki uşakları.Adları Mehmet,ahmet,çevik vs.vs.vs olan yahudi ve ermenileri nuseyrileri söyleyebilseniz.Söyleyebilseniz evlatlarımızı teröre peşkeş çekipde sonrada cenaze törenlerine katılanları.....yazılarınızı beğeniyle okuyorum.
20.10.2006 14:13-Yusuf Talha
bravo sayın yazar
teşhisleriniz tam da bamteline vuruyor. ah ne olsaydı, daha çok aydınımız bu konuda fikir yürütebilseydi. yazılarınızın devamı dileğiyle
18.10.2006 14:10-Ahmet Azizoğlu
güzel tespitler
sayın yazar sizi takip ediyorum diğer yazılarınızda biraz saçmalıyordunuz ama burada güzel bir makale çıkarmışsınız sanırım. :) yayınlanırsa teşekkürler editorler
18.10.2006 12:37-Recai Ucubucak

09:11: Efsane Pilot Son Kez Piste Çıkıyor!09:07: Lig Tarihinin En Erken 5. Golü!08:59: Resmi Site Aslan'a Verdi Coşkuyu!08:56: Runje Moral Motivasyon Olarak Bitti!08:55: Trabzonspor Başkent'te Vurgun Yedi!08:54: Korkak Denilecek En Son Adam Benim!08:32: Bana Tuncay'ı Alın!08:29: Bıçaklı Liseli Kız Takdirlik Çıktı!08:25: Cimbom'un Kalesi Kovaya Döndü!08:20: Çapkın Doktora MSN'de Suçüstü!Yusuf GEZGİN
yazar resmi PKK ve Derin Devlet Sarmalında Türkiye
Ali ÇAKIROĞLU
yazar resmi Paşa(lar)ın Papa’ya tepkisi!
Dr. Levent ALTAŞ
yazar resmi Göktaşı izleme yasası acilen çıkartılmalıdır!
Cevheri GÜVEN
yazar resmi “Benim dönemimde asker konuşamaz” diyemezsin
Önder KARAYILAN
yazar resmi Ümit Özdağ
Kemal ULUSOY
yazar resmi Eskiden “Şeriat isterdük!”.... şimdi "İstemezük!”
Mehmet DİZDAR
yazar resmi MEB Okullardaki Şiddet İçin Ne Yapıyor
Davut ŞAHİNER
yazar resmi Hoca ve Paşa
Nesrin Yanık ÇORAKBAŞ
yazar resmi Hain damgası
Tüm Yazarlar
DOSYALAR
Kandil Dağı ve Kürdistan

 
AktifHaber
Tüm hakları saklıdır © 2006