Wichury w Polsce - pierwsza ofiara - Onet.pl Wiadomości - 18.01.2007
StartKrajŚwiatGospodarkaNaukaSportRozrywkaInternetMediaCiekawostkiRelacje TVFotoreportażeKioskBlogi
KrajPAP/IAR, ML /18.01.2007 21:54
Wichury w Polsce - pierwsza ofiara
Silny wiatr na europejskich lotniskach jest przyczyną odwołania lotów z Polski.
AFP
Awarie linii energetycznych, uszkodzone budynki, drzewa tarasujące drogi - to niektóre skutki silnego wiatru, który w czwartek zaczął wiać w Polsce. W Katowicach na placu budowy zginął operator złamanego przez wiatr dźwigu.
Według meteorologów, wiatr zacznie stopniowo słabnąć w piątek po południu.

Jak poinformował rzecznik śląskiej straży pożarne Jarosław Wojtasik, do tragicznego wypadku doszło na budowanym Osiedlu Bażantów w Katowicach. Wiatr złamał 25-metrową kolumnę dźwigu mniej więcej w połowie. Operator dźwigu zginął na miejscu, a jego kolega trafił do szpitala. W czwartek do popołudnia śląska straż pożarna zanotowała ponad 70 interwencji związanych z silnym wiatrem, zwłaszcza w południowej części województwa. Były to najczęściej wyjazdy do złamanych konarów, zerwanych billboardów i rynien - powiedział Wojtasik.

Blisko 170 uszkodzonych stacji transformatorowych, 5 tys. odbiorców bez prądu, prawie 30 powalonych drzew, jeden zerwany dach i kilka uszkodzonych - to skutek silnego, porywistego wiatru, który od popołudnia w czwartek wieje na Podkarpaciu.

Dyżurny zakładu energetycznego w Rzeszowie poinformował PAP, że z powodu wichury uszkodzonych zostało 13 odcinków linii energetycznej, przez co około 5 tys. odbiorców pozbawionych zostało prądu. Zapewnił, że trwa usuwanie uszkodzeń. Naprawy zostaną jednak wstrzymane w nocy i wznowione rano.

Jak poinformował PAP w czwartek wieczorem rzecznik prasowy Podkarpackiej Straży Pożarnej w Rzeszowie kpt. Marcin Betleja, siła wiatru stale rośnie.

"Od godziny 15. odnotowaliśmy 37 zdarzeń. Oprócz powalonych drzew, wiatr zerwał jeden dach i uszkodził sześć innych, zerwał też jedną reklamę. Siła wiatru rośnie i najprawdopodobniej uszkodzeń będzie coraz więcej" - mówił Betleja.

W Przemyślu wzmagający się wiatr zerwał część dachu jednej z zabytkowych kamieniczek na staromiejskim Rynku. Powalił też komin. Kawałki dachu runęły na chodnik, ale nikt nie doznał obrażeń. Ewakuowano mieszkańców najwyższej kondygnacji kamienicy.

Duża część Bełchatowa (Łódzkie) była pozbawiona w czwartek po południu prądu, po tym jak silny wiatr zerwał linie energetyczne i uszkodził jeden z transformatorów. Wieczorem większość awarii została przez energetyków usunięta.

Łódzcy strażacy w ciągu dnia zanotowali w regionie około 30 zdarzeń wywołanych porywistym wiatrem; w większości usuwali połamane drzewa i konary.

Energetycy w Beskidach także mieli w czwartek dużo pracy. Usunęli większość awarii stacji średniego napięcia na Żywiecczyźnie (woj. śląskie). W większości spośród 700 gospodarstw, do których - w wyniku uszkodzeń wywołanych wichurą - po południu nie docierał prąd, przywrócono już dostawy energii - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik Beskidzkiej Energetyki, Kazimierz Szypuła.

Szypuła powiedział, że wieczorem najwięcej zgłoszeń o awariach napływało do energetyków z okolic Wisły, gdzie odnotowano ok. 70 zgłoszeń, a także z powiatu wadowickiego w małopolskiej części Podbeskidzia - około 100.

Lubuscy strażacy musieli w czwartek kilkakrotnie interweniować, m.in. przy usuwaniu połamanych drzew - poinformowali PAP strażacy. W czwartek po południu i wieczorem strażacy byli wzywani przede wszystkim do połamanych i wyrwanych drzew. "Jak do tej pory, poważniejszych zdarzeń nie odnotowaliśmy" - powiedział PAP dyżurny lubuskich strażaków.

Złamane drzewa zatarasowały drogę do przejścia granicznego na Łysej Polanie, zarówno od strony słowackiej, jak i polskiej. Straż graniczna odradza przekraczanie granicy w Tatrach - poinformował w czwartek PAP rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Marek Jarosiński. Nieliczne samochody, które mimo zwalonych drzew docierają do przejścia, są zawracane do czasu przywrócenia przejezdności drogi przez służby drogowe i leśne. Samochody kierowane są do przejścia drogowego w Jurgowie, w którym z kolei z powodu wichury nie ma prądu. Przejście jednak jest czynne.

Straż graniczna radzi jednak omijać polsko-słowackie przejścia graniczne w Tatrach. "Doradzamy przekraczanie granicy w Chyżnem, Winiarczykówce lub w Niedzicy oraz przez odleglejsze przejścia graniczne" - powiedział PAP kpt. Jarosiński.

W Tatrach były też w czwartek bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w dolinach reglowych i dojścia do schronisk, zwłaszcza w ich górnych częściach, są oblodzone. W wyższe partie gór mogą się wybierać jedynie doświadczeni turyści z odpowiednim sprzętem. W górach wieje porywisty wiatr.

Przed skutkami wichury ostrzega Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W komunikacie przekazanym PAP napisano, że w nocy z czwartku na piątek bardzo silny wiatr wystąpi na obszarze całej Polski.

"W nocy z 18 na 19 stycznia 2007 silny i porywisty wiatr obejmie całą Polskę. Średnia prędkość wiatru wzrośnie do 40-60 km/godz., w porywach do 90-120 km/godz., a nawet 130 km/godz. Miejscami mogą wystąpić burze" - ostrzeżono w komunikacie.

Rzecznik Portów Lotniczych Artur Burak powiedział PAP w czwartek wieczorem, że lotniska w kraju pracują normalnie. Według rzecznika Polskich Linii Lotniczych LOT Leszka Chorzewskiego, jeśli wiatr będzie się wzmagał, zostaną uruchomione odpowiednie procedury. "Na razie jednak takich prognoz nie ma" - dodał.

Według Buraka, przewidywana przez meteorologów siła wiatru w nocy z czwartku na piątek nie przekroczy 46 węzłów (85,19 km/h), co oznacza, że procedury zabezpieczające w portach lotniczych nie będą potrzebne.

Chorzewski wyjaśnił, że w razie zagrożenia wiatrem huraganowym, procedury bezpieczeństwa mogą być szybko wdrożone. Jeśli wiatr miałby się wzmagać, rejsy samolotów mogą być odwołane.

Wiatr, który wieje obecnie na zachodzie Europy, spowodował odwołanie lotu z Polski do Amsterdamu, "ale wynikało to z warunków panujących tam na miejscu" - powiedział rzecznik PLL LOT.

Wichura na Opolszczyźnie przewróciła w czwartek ciężarówkę z naczepą. Zablokowany został odcinek drogi krajowej 41 między Prudnikiem a Nysą. Wiatr uszkodził też linie energetyczne. Strażacy od godziny 17 wyjeżdżali do usuwania skutków wichury 19 razy.

"Silny boczny podmuch wiatru przewrócił ciężarówkę na drodze krajowej nr 41, między Prudnikiem a Nysą. Kierowca nie odniósł obrażeń, ale droga jest zablokowana. Kierujemy ruch objazdami - na obu końcach drogi zastępczej stoją oznakowane radiowozy z włączonymi sygnałami" - powiedział PAP dyżurny policji, podinspektor Wojciech Krzeszowski.

Według informacji straży pożarnej objazd pomiędzy Nysa a Prudnikiem potrwa co najmniej do rana. "Na pewno wcześniej nie będziemy próbowali postawić tej ciężarówki na koła" - zaznaczył wojewódzki dyżurny Straży Pożarnej, kpt. Rafał Bisowski

Strażacy od późnego popołudnia wyjeżdżali 19 razy do usuwania skutków wichury. Większość wezwań dotyczyła połamanych konarów drzew. "Na razie nie mamy informacji o poważniejszych zdarzeniach" - zaznaczył Bisowski.

Opolski Zakład Energetyczny zanotował ponad 30 wezwań do awarii. Silny wiatr spowodował awarie linii niskiego i średniego napięcia. Przerwy w dostawie energii występują w części podopolskich Groszowic, w Chróścinie Opolskiej i Dobrzeniu Wielkim.

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, który wystąpi na terenie całej Polski. Wyślij nam zdjęcia skutków wichur w Twojej okolicy.

Jeżeli na tej stronie widzisz błąd,
napisz do nas
wyślij link   strona do druku 
Dodaj swój komentarz » 
749 komentarzy
KŁACZYNA bez prądu i telefonów :(((  [3] 19.01.2007 21:05
KŁACZYNA bez prądu i telefonów :((( ~ap
ZMIANA OBLICZA ZIEMI....  [53] 19.01.2007 11:04
N O W A    Z I E M I A:  ZMIANY POŁOŻENIA ZIEMSKICH ... ~CEZAR II
Duje, jak na Jowiszu  [1] 19.01.2007 01:13
j.w. ~Baca
W Płońsku wiatr dochodzi do 573 km/h  [28] 19.01.2007 00:56
W Płońsku wiatr dochodzi do 573 km/h, ale jakoś się trzymamy ~płońskkk
Wpisujcie miasta, które ą bez prądu  [37] 19.01.2007 00:44
. ~kk
Jak sie macie w Ząbkowiach Śl.?  [2] 19.01.2007 00:09
daje do pieca co? na szczescie chwilowo prąd sie uspokoil ... ~niumark
Strumień....godz 23.50 zeczęlo sie... 19.01.2007 00:01
Strumień koło Cieszyna strasznie wieje i do tego ogromna ... ~Wito
Gdynia tylko pada 18.01.2007 23:55
u nas tylko pada czasami troche mocniej ale wichury nie ... ~Damianos
Jak bedzie DRUGA FALA w Waszych miastach piszcie!!  [1] 18.01.2007 23:50
Wyglada na to ze sie uspokoilo ale to chyba delikatnie ... ph-supra@o2.pl
Kraków 23.50 -  zaczyna sie !!! 18.01.2007 23:49
wiatr juz w porywach ok 90km/h. ~leo
Burza trwa! 18.01.2007 23:45
Katowice godz. 23.45 ~podmokły
Ooooo 18.01.2007 23:45
Kompa mi zrestartowało.(W tym samym momencie zgasły ... ~Łódź
W onecie piszą 30 km/h w prognozie a w Katowicach w porywach to chyba 90  [2] 18.01.2007 23:44
km/h burza z piorunami, deszcz i grad, światła migają, ... ~dixie0
Kraków 18.01.2007 23:43
W takich huraganowych chwilach doceniam nasz halny!:D ... ~RAGE
Bytom  [6] 18.01.2007 23:42
Walnęło niesamowicie gradem ulewa i burza godzina 23:16 ~joshua
Małysz skoczy 600 metrów 18.01.2007 23:41
a Achonen534 ~eee
ale tu wiejjjjjjje 18.01.2007 23:38
nad morzem masakra a ja mieszkam na poddaszu martino9@op.pl
:/  [2] 18.01.2007 23:38
Ta wichura jest okropna !! Mieszkam W Częstochowie na ... asia_4ever@buzia...
Jak wróciłem ze spaceru tylko ze smyczą, żona zapytała "gdzie masz Pikusia??".  [2] 18.01.2007 23:36
Powiedziałem, że pies musi sobie polatać (ciekawe jakie ... ~Miałem pieska
olbrzymia trąba nad Ursusem zerwało dachy w dwóch blokach o godz, 23.15  [1] 18.01.2007 23:36
no takiej jazdy to jeszcze w Warszawie nie widziałem  ... ~bobo
zobacz wszystkie wypowiedzi »

Jeżeli na Forum widzisz błąd, napisz do nas
Szukaj:
 Relacje TV  więcej »
Zduńska Wola: wichury wywołały straty za około 115 tysięcy złotych
Kielce: w wielu domach brakuje prądu
Wichura o dawno niespotykanej sile nawiedziła Polskę
Szczecin: zniszczenia na największym polskim cmentarzu
Tarnów: drzewo runęło na budynek mieszkalny
"Usłyszałam straszny huk, okazało się, że zerwało dach z mojego domu"
Mieszkańcy Dolnego Śląska bez prądu
Świętokrzyskie: wichura łamała drzewa, które spadały na samochody
Kraków: połamane drzewa, pozrywane dachy, zniszczone samochody
Ciężka noc w Bolesławcu
Połamane słupy energetyczne w okolicach Jeleniej Góry
Wrocław: kilkugodzinne opóźnienia pociągów
Poznań: spadające drzewo przygniotło samochód
Podhale: złamane drzewa tarasują drogi
Szczecin: ewakuacja hotelu
Rekordowa noc dla interwencji straży pożarnej
Łódź: zerwany dach wieżowca zniszczył stojące obok samochody
Prędkość wiatru w Polsce może dochodzić do 130km/h
Kraków: spadający konar drzewa zabił kobietę
Białystok: trwa usuwanie szkód po przejściu wichury
Raport
Ofiary śmiertelne, kilkanaście osób rannych, kilka tysięcy gospodarstw bez prądu, setki powalonych drzew - to tragiczne skutki orkanu Kyrill, który dotarł do Polski.
Czytaj w raporcie:
Statek osadzony na mieliźnie zwabił złodziei
Synoptycy ostrzegają - w nocy znów silny wiatr
Wiatr wyrywa drzewa, zrywa dachy i linie energetyczne
SONDA
Kanały RSS więcej »
Program TVN24
13:15Serwis sportowy
13:30Serwis informacyjny
13:45Serwis biznesowy
Copyright 1996 - 2007 Grupa Onet.pl SA - zobacz wszystkie serwisy » Polityka dotycząca cookiedo góry