The United States Marine Corps emblem: the eagle, wings outspread, atop a globe in front of a rope-foiled anchor. The text reads: Marines - The Few - The Proud. Link: Bypass the standard USMC navigation links on the top of the page to get to the I MEF page content.

I Marine Expeditionary Force

Official Website of the I Marine Expeditionary Force (I MEF) and its Subordinate Commands

Link: Bypass the I MEF internal navigation links on the top of the page to get to the main content.

Sergeant Major Carlton W. Kent

Photo of Sergeant Major Carlton W. Kent, Sergeant Major, I Marine Expeditionary Force

Sergeant Major, I Marine Expeditionary Force

17 Aug 2006

SgtMaj Kent completed recruit training at Marine Corps Recruit Depot, Parris Island, South Carolina in March 1976 and was assigned to the 1st Marine Brigade.

In May 1978, SgtMaj Kent was transferred to Marine Security Guard Battalion where he served as a Marine Security Guard. He served at American Embassy, Kinshasa, Zaire and Panama.

In June 1981, SgtMaj Kent transferred to Fort Benning for Airborne School and Parachute Riggers School at Fort Lee, Virginia. In June of 1982 he was assigned as 2nd Air Delivery Platoon Commander, and parachute rigger billets in various commands aboard Camp Lejuene.

In February 1983, SgtMaj Kent was transferred to Marine Corps Recruit Depot, San Diego, California for duty as a drill instructor, senior drill instructor and battalion drill master with First Battalion. In January 1985, he was meritoriously promoted to Gunnery Sergeant.

In May 1985, SgtMaj Kent transferred to 3d Air Delivery Platoon as Platoon Sergeant. In June 1986 he transferred to Engineer Company, BSSG-1 1st Marine Brigade, Hawaii as Company Gunnery Sergeant. In March 1988, SgtMaj Kent was assigned to Noncommissioned Officers School, 1st Marine Brigade as the NCOIC.

In February 1989, SgtMaj Kent transferred to Marine Corps Recruit Depot, Parris Island, South Carolina as a student at Drill Instructor School. After completion of Drill Instructor School, Sergeant Major Kent was assigned to Naval Aviation Officers Candidate School in Pensacola, Florida as a Drill Instructor, Chief Drill Instructor, and First Sergeant. In February 1990, Sergeant Major Kent was promoted to First Sergeant and assigned as First Sergeant, MATSG, Pensacola, Florida.

In June 1992, he transferred to 4th Marine Regiment for duty. In June 1993, he transferred to the Army Sergeants Major Academy, Fort Bliss, Texas. After graduation, in February 1994 he was transferred and assigned as First Sergeant, Battery L, 3d Battalion, 12th Marines. In December 1994, he assumed the duties as SgtMaj, 3d Battalion, 12th Marines.

In August 1997, SgtMaj Kent was transferred to the Marine Corps Recruit Depot, San Diego, California where he was assigned duties as Sergeant Major Second Recruit Training Battalion and in September 1999 as Sergeant Major Recruit Training Regiment.

In May 2001, he was transferred to Marine Forces Europe/FMF Europe, Stuttgart, Germany where he was assigned the duties as the Sergeant Major of Marine Forces Europe/FMF Europe.

In April 2004, he was transferred to I Marine Expeditionary Force, Camp Pendleton, California where he is presently serving as the Sergeant Major of the I Marine Expeditionary Force.

His awards include the Legion of Merit, a Bronze Star, Meritorious Service Medal with Gold Star in lieu of second award, Navy and Marine Corps Commendation Medal with Gold Star in lieu of second award, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal with Gold Star in lieu of second award, and the Combat Action Ribbon. He is the recipient of the General Gerald C. Thomas Award for inspirational leadership.