ANAYASA MAHKEMESİ EMEKLİ BAŞKANLARI

 

 

ADI SOYADI

SEÇİLDİĞİ TARİH

AYRILDIĞI TARİH

AYRILIŞ NEDENİ

M.İ.Sünuhi ARSAN

22.06.1962

13.07.1964

Emekli

Ö.Lütfi AKADLI

07.10.1964

08.07.1966

Emekli

İbrahim SENİL

08.07.1966

14.07.1968

Emekli

İ.Hakkı KETENOĞLU

15.12.1970

14.07.1971

Emekli

Muhittin TAYLAN

14.07.1971

13.07.1975

Emekli

Kâni VRANA

01.10.1975

13.07.1978

Emekli

Şevket MÜFTÜGİL

24.10.1978

07.08.1982

Emekli

Ahmet H.BOYACIOĞLU

09.08.1982

06.04.1985

Emekli

H.Semih ÖZMERT

09.04.1985

27.07.1986

Emekli

Orhan ONAR

28.07.1986

01.03.1988

Emekli

Mahmut C.CUHRUK

02.03.1988

01.03.1990

Emekli

Necdet DARICIOĞLU

02.03.1990

04.05.1991

Emekli

Yekta Güngör ÖZDEN

08.05.1991

25.05.1995

08.05.1995

01.01.1998

Emekli

Ahmet Necdet SEZER

06.01.1998

05.05.2000

Emekli

 

 

 

 

 

ANAYASA MAHKEMESİNDE BAŞKANVEKİLLİĞİ YAPMIŞ OLAN ÜYELER

 

ADI SOYADI

SEÇİLDİĞİ TARİH

AYRILDIĞI TARİH

AYRILIŞ NEDENİ

Tevfik GERÇEKER

22.06.1962

13.07.1963

Emekli

Ö.Lütfi AKADLI

02.12.1963

07.10.1964

Başkan seçilmekle

Rifat O.GÖKSU

12.06.1965

14.07.1966

Emekli

Ö.Lütfi ÖMERBAŞ

11.02.1967

02.03.1971

Üye

Avni GİVDA

02.03.1971

13.07.1974

Emekli

Kâni VRANA

15.07.1974

01.10.1975

Başkan seçilmekle

Şevket MÜFTÜGİL

03.11.1975

24.10.1978

Başkan seçilmekle

Ahmet H.BOYACIOĞLU

08.11.1978

09.08.1982

Başkan seçilmekle

H.Semih ÖZMERT

09.08.1982

09.04.1985

Başkan seçilmekle

Orhan ONAR

09.04.1985

28.07.1986

Başkan seçilmekle

Mahmut C.CUHRUK

28.07.1986

02.03.1988

Başkan seçilmekle

Yekta Güngör ÖZDEN

02.03.1988

08.05.1991

Başkan seçilmekle

Güven DİNÇER

12.06.1991

19.06.1995

28.06.1999

12.06.1995

19.06.1999

24.11.1999

 

Emekli

 

 

ANAYASA MAHKEMESİ ESKİ ÜYELERİ

M.İ.Sünuhi ARSAN

Yargıtay

24.05.1962

22.06.1962

Başkan Seçilmekle

Tevfik GERÇEKER

Danıştay

24.05.1962

22.06.1962

Başkanvekili Seçilmekle

Osman YETEN

Yargıtay

24.05.1962

26.05.1964

Vefat Nedeniyle

Rifat GÖKSU

Danıştay

24.05.1962

12.06.1965

Başkanvekili Seçilmekle

İ.Hakkı ÜLKMEN

Danıştay

24.05.1962

08.02.1965

Vefat Nedeniyle

Ö.Lütfi AKADLI

Yargıtay

24.05.1962

02.12.1963

Başkanvekili Seçilmekle

M.Şemsettin AKÇAOĞLU

Cumhuriyet Senatosu

24.05.1962

21.02.1968

Emekli

İbrahim SENİL

Danıştay

24.05.1962

08.07.1966

Başkan Seçilmekle

İhsan KEÇECİOĞLU

Yargıtay

24.05.1962

14.07.1969

Emekli

Salim BAŞOL

Yargıtay

24.05.1962

14.07.1970

Emekli

Ekrem KORKUT

Cumhuriyet Senatosu

24.05.1962

01.01.1964

İstifa

Avni GİVDA

Danıştay

24.05.1962

02.03.1971

Başkanvekili Seçilmekle

Ahmet AKAR

Askeri Yargıtay

24.05.1962

13.07.1977

Emekli

Muhittin GÜRÜN

Sayıştay

24.05.1962

19.03.1979

Emekli

Ö.Lütfi ÖMERBAŞ

Yargıtay(Cumhuriyet Senatosu)

24.05.1962

11.02.1967

Başkanvekili seçilmekle

M.Ekrem TÜZEMEN

Yargıtay

24.05.1962

05.09.1966

Vefat Nedeniyle

Yekta AYTAN

Danıştay

16.06.1962

22.05.1965

Emekli

M.Celâlettin KURALMEN

Yargıtay

28.05.1962

27.04.1971

Vefat Nedeniyle

İ.Hakkı KETENOĞLU

Millet Meclisi

28.05.1962

15.12.1970

Başkan Seçilmekle

A.Fazıl ULUOCAK

Yargıtay

01.06.1962

14.07.1973

Emekli

A.Şeref HOCAOĞLU

Danıştay

24.10.1963

14.07.1970

Emekli

Asım ERKAN

Yargıtay

11.06.1964

14.07.1966

Emekli

Cemalettin KÖSEOĞLU

Yargıtay

14.09.1964

19.01.1966

Emekli

Sait KOÇAK

Danıştay

08.03.1965

19.01.1974

Emekli

Muhittin TAYLAN

Yargıtay

01.12.1965

14.07.1971

Başkan Seçilmekle

A.Recai SEÇKİN

Yargıtay

03.02.1966

17.10.1972

Vefat Nedeniyle

Feyzullah USLU

Yargıtay

10.10.1966

14.07.1970

Emekli

A.Fazlı ÖZTAN

Yargıtay

12.10.1966

14.07.1970

Emekli

İhsan ECEMİŞ

Danıştay

06.10.1966

14.07.1976

Emekli

Y.Ziya ÖNEL

Yargıtay

12.10.1966

14.04.1978

Emekli

Halit ZARBUN

Cumhuriyet Senatosu

30.03.1967

05.12.1977

Emekli

Mustafa KARAOĞLU

Danıştay

07.10.1968

23.03.1973

Vefat Nedeniyle

Şahap ARIÇ

Yargıtay

15.09.1969

19.09.1975

İsteğiyle Emekli

Ahmet H.BOYACIOĞLU

Danıştay

17.09.1970

08.11.1978

Başkanvekili Seçilmekle

Şevket MÜFTÜGİL

Yargıtay

05.10.1970

03.11.1975

Başkanvekili Seçilmekle

Kâni VRANA

Yargıtay

07.10.1970

15.07.1974

Başkanvekili Seçilmekle

A.Nuri ÜLGENALP

Yargıtay

11.11.1970

22.06.1973

İsteğiyle Emekli

Abdullah ÜNER

Yargıtay

14.12.1972

13.07.1978

Emekli

A.Kemal BERKEM

Danıştay

26.04.1973

14.03.1975

Emekli

Nihat O.AKÇAKAYALIOĞLU

Yargıtay

04.10.1973

19.01.1983

Vefat

Ahmet KOÇAK

Danıştay

24.01.1974

13.07.1978

Emekli

Ahmet Salih ÇEBİ

Yargıtay

13.06.1974

14.05.1981

Emekli

Ali ESMER

Yargıtay

30.05.1974

01.07.1983

Emekli

Hasan GÜRSEL

Cumhurbaşkanınca

12.08.1974

14.07.1978

Vefat Nedeniyle

Sıtkı Şekip ÇOPUROĞLU

Danıştay

27.03.1975

13.07.1978

Emekli

İ.T.Fahrettin ULUÇ

Yargıtay

16.10.1975

16.07.1978

Emekli

Ahmet ERDOĞDU

Danıştay

07.10.1976

14.03.1980

Emekli

Necdet DARICIOĞLU

Askeri Yargıtay

18.10.1977

02.03.1990

Başkan Seçilmekle

Osman TOKCAN

Yargıtay

25.04.1978

01.12.1980

Emekli

Bülent OLÇAY

Danıştay

14.07.1978

08.01.1981

Vefat Nedeniyle

Ali Rüştü ARAL

Danıştay

14.07.1978

15.11.1980

Emekli

Nahit SAÇLIOĞLU

Cumhurbaşkanınca

16.08.1978

01.07.1984

Emekli

Muammer YAZAR

Yargıtay

18.09.1978

01.03.1982

İsteğiyle Emekli

Hüseyin KARAMÜSTANTiKOĞLU

Yargıtay

18.09.1978

01.12.1984

Emekli

Kenan TERZİOĞLU

Yargıtay

18.09.1978

01.08.1986

Emekli

M.Yılmaz ALİEFENDİOĞLU

Danıştay

11.01.1979

15.11.1995

Emekli

Yekta Güngör ÖZDEN

Cumhuriyet Senatosu

11.01.1979

02.03.1988

Başkanvekili Seçilmekle

İhsan Necdet TANYILDIZ

Sayıştay

02.04.1979

09.03.1981

İsteğiyle Emekli

Orhan ONAR

Danıştay

27.03.1980

09.04.1985

Başkanvekili Seçilmekle

Hakkı MÜDERRİSOĞLU

Danıştay

04.12.1980

01.07.1983

Vefat Nedeniyle

Ahmet ZEYNELOĞLU

Yargıtay

15.12.1980

01.07.1982

Emekli

Muammer TURAN

Danıştay

05.02.1981

10.06.1990

Emekli

Mehmet ÇINARLI

Sayıştay

06.04.1981

01.07.1990

Emekli

Selâhattin METİN

Danıştay

08.07.1981

15.04.1988

Emekli

Servet TÜZÜN

Askeri Yargıtay

08.07.1981

02.08.1993

Emekli

Hasan Semih ÖZMERT

Yargıtay

25.09.1981

09.08.1982

Başkanvekili Seçilmekle

Mahmut C.CUHRUK

Yargıtay

25.09.1981

28.07.1986

Başkanvekili Seçilmekle

Osman Mikdat KILIÇ

Yargıtay

15.03.1982

01.07.1985

Emekli

Mithat ÖZOK

Yargıtay

13.09.1982

10.01.1985

İsteğiyle Emekli

Mustafa GÖNÜL

Üst Düzey Yöneticilerinden

26.01.1985

20.08.1994

Emekli

Osman Vahdettin OKTAY

Yargıtay

20.02.1985

01.03.1987

Emekli

Mustafa ŞAHİN

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi

07.05.1985

01.07.1993

Emekli

Adnan KÜKNER

Yargıtay

27.11.1985

01.07.1988

Emekli

Vural SAVAŞ

Yüksek Öğretim kurulu

11.09.1986

19.10.1988

İsteğiyle Çekilerek

Mehmet Şerif ATALAY

Danıştay

30.09.1986

01.07.1989

Emekli

Ahmet Oğuz AKDOĞANLI

Yargıtay

23.03.1987

19.11.1993

Emekli

İhsan PEKEL

Üst Düzey Yöneticilerinden

17.03.1988

01.11.1995

Emekli

Selçuk TÜZÜN

Yargıtay

28.04.1988

14.02.1998

Emekli

Ahmet Necdet SEZER

Yargıtay

27.09.1988

06.01.1998

Başkan Seçilmekle

Erol CANSEL

Yüksek Öğretim kurulu

07.12.1988

23.06.1992

İsteğiyle Emekli

Lemi ÖZATAKAN

Yargıtay

17.10.1989

20.08.1990

Emekli

Yavuz NAZAROĞLU

Danıştay

09.04.1990

01.07.1992

Emekli

Güven DİNÇER

Danıştay

29.06.1990

12.06.1991

Başkanvekili Seçilmekle

Lütfi F.TUNCEL

Üst Düzey Yöneticilerinden

10.10.1993

01.10.1999

Emekli

Mustafa YAKUPOĞLU

Yargıtay

16.05.1994

 

Emekli