سال هفتم - ۲۷۹۷
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۵
۱۶ صفر ۱۴۲۸
Mar 6, 2007
فوتبال ايران ۶
sLogo.gif
جستجوى پيشرفته
PDF Edition
ورزش منهاى فوتبال
۱ ۲
ورزش جهان
۱ ۲ ۳ ۴
فوتبال ايران
۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶
صفحه اول
RSS آرشيو
خبرهاى ورزشى چپ
روى آنتن

ليورپول - بارسلونا از شبكه ۳

ايران ورزشى - دور برگشت مرحله يك هشتم نهايى ليگ قهرمانان امشب شروع مى شود و ۸ ديدار در ۴ گروه برگزار مى شود. شبكه سوم ديدار ليورپول - بارسلونا را ساعت ۱۵/۲۳ به طور زنده پخش مى كند. همچنين امروز برنامه زنده دايره طلايى از شبكه سوم ساعت ۱۵ روى آنتن مى رود. حميد سوريان و مراد محمدى ميهمانان اين برنامه هستند. موضوع اصلى برنامه درباره انتخاب قهرمان قهرمانان است. گزارشى از ليگ برتر كشتى آزاد و مسابقات جام يادگار امام كه در قم برگزار خواهد شد از ديگر آيتم هاى اين برنامه خواهد بود.

در انتخاب فدراسيون فوتبال
اعضاى كميته انتقالى كانديدا نمى شوند
ايران ورزشى - از كميته انتقالى فوتبال به گوش مى رسد، هيچ يك از اعضا قصد كانديدا شدن براى تصدى صندلى رياست فدراسيون را ندارند. به رغم نبود هيچ منع قانونى و عرفى در اين ارتباط، توافق كرده ايم كه هيچ يك از اعضا براى انتخابات كانديدا نشوند. در ضمن از ابتدا هم هيچ يك از نفرات انتخاب شده تمايل و قصدى براى رياست فدراسيون نداشتند.

مسائل اجرايى انتخاب فدراسيون با خودى ها است
ايران ورزشى - نگرانى در مورد دخالت عوامل معرفى شده از طرف فيفا براى برگزارى آيين انتخابات فدراسيون، از روزهاى آغاز تعليق فوتبال از طرف تمام اقشار جامعه فوتبال وجود داشته است اما اعضاى كميته همگى بر اين باورند كه تمام مسائل اجرايى انتخابات از طرف اعضاى كميته كه كارشناسان و بزرگان فوتبال كشور هستند، تعيين و اجرا مى شود و فقط يك ناظر غير مستقيم از طرف فيفا، نظارت كلى بر حسن و صحت اجراى انتخابات خواهد داشت و فقط در روز آيين انتخابات به ايران مى آيد.

۷۰ تا ۸۰ نفر در مجمع
خبيرى: مجمع فدراسيون متشكل از باشگاه ها و استان ها است
ايران ورزشى - محمد خبيرى عضو كميته انتقالى درباره تركيب در نظر گرفته شده براى مجمع جديد فدراسيون فوتبال گفت: تعداد اعضا هنوز قطعيت پيدا نكرده است، اما در مورد ۷۰ تا ۸۰ نفر به توافق كلى رسيده ايم. مجمع فعلى ۴۴ عضو دارد و در تشكيلات جديد، جمعى ديگر اضافه مى شوند. به نظر اعضاى كميته انتقالى كسانى كه بار فوتبال را بر دوش دارند و بيشتر زحمت مى كشند، بايد سهم بيشترى هم داشته باشند. سعى شده است قدرت و تصميم گيرى به صورت عادلانه و صحيح تقسيم شود. به همين خاطر مقرر شده است، ظرفيت بعضى استان ها كه فعاليت كمى دارند به برخى باشگاه ها و استان هاى فعال و كوشاتر انتقال داده شود. هم اكنون باشگاه ها و استان ها به صورت ۲ قطب، فوتبال ايران را اداره مى كنند و در اساسنامه جديد هم همين طور خواهد بود. با اين تفاوت كه سهم بندى اصولى تر مى شود. سهميه تمام استان ها محفوظ است و تمام هيأت ها حق رأى دارند. پس از تهيه اين اساسنامه، باشگاه ها به عنوان يك طرف قضيه، قدرتى برابر با استان ها خواهند داشت و اين باعث توازن قواى اجرايى مى شود.

آذرى:
كربكندى سمبل ذوب آهن است
ايران ورزشى - سعيد آذرى مديرعامل ذوبى ها طى نشستى مطبوعاتى يكشنبه شب به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت: سعيد آذرى درباره ميزبانى سپاهان در فولادشهر مى گويد: براى آماده سازى چمن ورزشگاه، افزايش صندلى جايگاه VIP، افزايش جايگاه تماشاچيان در ضلع شمالى، نصب تابلو در اصلى و شيشه هاى سكوريت روى در پلكان و رختكن تيم ميهمان بالغ بر ۵۰ ميليون تومان هزينه شده است.
او به اظهار نظر لوكا درباره نامناسب بودن چمن ورزشگاه فولادشهر اشاره مى كند: چمن ورزشگاه مورد تأييد بازرسان AFC بوده است. لوكا اگر مى خواهد شكست تيم اش را توجيه كند بهتر است بهانه ديگرى بياورد. شايد چمن فولاد شهر ممتاز نباشد اما يكى از بهترين چمن هاى ايران است.
او به بحث بركنارى رسول كربكندى اشاره مى كند: رسول كربكندى بيشتر از يك مربى براى تيم ما زحمت كشيده است. دانش فنى او در بين مربيان ايرانى از همه بالاتر است. كربكندى سمبل ذوب آهن است و بيشتر مقام هاى تيم ذوب آهن در زمان مربيگرى او به دست آمده است. در اين شرايط ما از او حمايت مى كنيم و تا پايان فصل مطمئناً او سرمربى تيم ما خواهد بود. آذرى ۱۸ تيمى شدن ليگ را تأييد نمى كند: به نظر من ۱۸ تيمى شدن ليگ به نفع فوتبال نيست. در شرايط كنونى ما ابزار افزايش تيم در ليگ برتر را نداريم. متأسفانه اتحاديه فوتبال ما ضعيف است. بايد فدراسيون برگزارى ليگ ها را به اتحاديه بدهد و خود به مسائل ملى بپردازد.

همكار سابق نبى در فدراسيون
ابراهيمى مدير تيم هاى ملى شد
ايران ورزشى - طى حكمى از سوى مهدى محمدنبى دبير موقت فدراسيون فوتبال، احمد ابراهيمى به عنوان مدير تيم هاى ملى فوتبال منصوب شد. ابراهيمى پيش از اين و در دوره مديريت امير عابدينى در فدراسيون فوتبال و باشگاه پرسپوليس به عنوان مدير اجرايى و مشاور مشغول به كار بوده است. سابقه سال ها همكارى نبى و ابراهيمى در فدراسيون و باشگاه سبب اين انتصاب بوده است. ابراهيمى پس از جدايى از مشاغل فوتبالى در تشكيلات قضايى كشور خدمت كرده است.


شريف:
تا پايان هفته شوراى استماع تشكيل مى شود
ايران ورزشى - جلسه شوراى استماع غلامرضا رضايى مهاجم فجر كه در تست دوپينگ هفته نوزدهم ليگ شركت نكرده بود تا پايان هفته برگزار مى شود. دكتر شريف بدون نام بردن از رضايى در اين باره مى گويد: سعى مى كنيم تا پايان هفته اين جلسه را برگزار كنيم. در اين جلسه دبير كل فدراسيون و رييس كميته انضباطى نيز حاضر خواهند بود و عدله بازيكنى كه در تست شركت نكرده ارايه مى شود. او ادامه مى دهد: بعد از پايان اين جلسه حكم صادر مى شود و اگر بازيكن بخواهد مى تواند تقاضاى تجديد نظر بكند. در هفته نوزدهم ليگ از ۲۰ بازيكن براى حضور در تست دوپينگ فراخوان شده بود كه غلامرضا رضايى در تست دوپينگ حاضر نشده بود.
۴ جلسه محروميت و ۲ ميليون
جريمه نقدى از سوى كميته انضباطى
• اين ناعادلانه ترين حكم تاريخ است
حركت قلعه نويى به سمت برنامه ريزى و فوتبال علمى

۴ جلسه محروميت و ۲ ميليون
جريمه نقدى از سوى كميته انضباطى
دايى: به فيفا شكايت مى كنيم
• اين ناعادلانه ترين حكم تاريخ است
بايد فاتحه اين فوتبال را خواند

ايران ورزشى - بعد از آنكه رأى براى خبرنگاران و حاضران قرائت شد خيلى زود همه سراغ دايى را گرفتند. او كه مقابل فدراسيون در حال رفتن به سوى اتومبيلش بود در حلقه محاصره خبرنگاران قرار گرفت و با عصبانيت و خشمى كه پس از شنيدن محروميت ۴ جلسه اى اش حاصل شده بود گفت: من اين رأى را قبول ندارم و به فيفا شكايت مى كنيم. چطور آقايان درباره پرونده به اين مهمى در عرض نيم ساعت تصميم گيرى كردند؟ دايى كه بسيار عصبانى بود گفت: اين ظالمانه ترين حكم تاريخ بود. كجاى دنيا سراغ داريد كه رييس كميته انضباطى فدراسيون فوتبال در جلسه هيأت مديره يك باشگاه (استقلال) شركت كند؟ واقعاً بايد فاتحه اين فوتبال را خواند. دايى در پايان گفت: شوراى استيناف هم كارى نمى كند و با اينكه اعتراض من به نتيجه اى نمى رسد و من محروم شده ام، اما باز هم قول مى دهم سايپا قهرمان ليگ  شود.
124467.jpg
دومين جلسه اى كه كميته انضباطى فدراسيون فوتبال تصميم گرفته بود علنى و با حضور خبرنگاران رسانه ها برگزار شود مطابق انتظار پر حاشيه و جنجالى به پايان رسيد .
موضوع جلسه رسيدگى به تخلفات صورت گرفته در ديدار جمعه گذشته ۲ تيم سايپا و پرسپوليس بود كه در آن على دايى بازيكن - مربى سايپا و شيث رضايى مدافع پرسپوليس كانون توجهات بودند. همچنين به دليل پرخاش به كمك داور بازى، حميدرضا فرزانه مدافع سايپا نيز به اين جلسه احضار شده بود تا پاسخگوى كميته باشد.
ساعت ۱۵/۱۵ دكتر زادمهر سرپرست سايپا وارد فدراسيون فوتبال شد و پشت سر او اسكندرى سرپرست پرسپوليس و شيث رضايى طرفين پرسپوليسى وارد فدراسيون شدند. خبرنگاران پرتعداد و دوربين هاى تلويزيونى كه در سالن كنفرانس منتظر احضارشدگان بودند ابتدا على دايى را ديدند. دايى در ابتداى ورود وقتى سيل جمعيت را ديد از حضور در جلسه امتناع كرد و گفت: من فقط در كميته انضباطى صحبت مى كنم. كميته سر جاى خودش است، سالن كنفرانس هم جاى خود. اگر جلسه علنى باشد من در اين جلسه حضور پيدا نمى كنم چون نمى خواهم براى كسى تبليغ باشد. من شرمنده ام و بعد از اينكه جلسه تمام شد مى آيم و براى همه صحبت مى كنم.
شاه حسينى : دايى نمى تواند تعيين تكليف كند
شاه حسينى رييس كميته انضباطى كه يادداشتى از دايى دريافت كرده بود مبنى بر اينكه توضيحات او در جلسه غير علنى باشد قبول كرد كه جلسه بدون حضور دايى برگزار شود. او گفت: ايشان حق دارند كه در جلسه حاضر نباشند و اين حق براى آقاى شيث هم وجود ندارد.او با اشاره به اين موضوع كه دايى
نمى تواند براى كميته انضباطى تعيين تكليف كند گفت كه او
مى تواند در جلسه غير علنى توضيحاتش را ارائه كند
البته شاه حسينى تأكيد كرد كه در آن جلسه شيث هم بايد توضيح دهد: با قرائت قرآن جلسه آغاز شد و با ذكر تخلف شيث صحنه هاى مربوط به تخلفات او روى تلويزيون بزرگ سالن كنفرانس به نمايش درآمد. بعد از پخش اين صحنه ها و تكرار آنها بازيكن پرسپوليس به دفاع از خود پرداخت: وقتى مدافعى براى زدن توپ به هوا مى پرد و به اصطلاح ۳ گام برمى دارد يك پاى خود را ناخودآگاه باز مى كند: من در اين صحنه برخوردى با دايى نداشتم. در عكسى كه يكى از روزنامه ها از اين صحنه كار كرده مشخص است كه پاى من به كمر آقاى دايى نخورده اما اين موضوع از صحنه تلويزيونى مشخص نيست. من در حين بازى ۲ يا ۳ بار پيراهن آقاى دايى را گرفتم اما وقتى توپ در جريان نباشد اين حركت خطا نيست و من اين موضوع را از يك داور پرسيده ام.
شيث در پاسخ به اين سؤال شاه حسينى كه شما در مصاحبه هايتان گفته ايد آقاى دايى به شما توهين يا مسأله نژادپرستانه اى را عنوان كرده گفت: نه ايشان چيزى به من نگفتند.
اما بعد از لحظه اى با مشورت اسكندرى گفت: من سؤال شما را درست متوجه نشدم. ايشان در طول بازى چندين بار به من فحش ناموسى داد كه اينجا نمى توانم بگويم. ايشان با حركاتشان باعث جنجال در ورزشگاه شدند و تماشاگران را تحريك كردند. مگر مى شود من با لگد آقاى دايى را بزنم و ايشان هيچ اعتراضى نكنند؟ امكان ندارد پاى من به ايشان خورده باشد چون داور در يك قدمى من بود و هيچ تذكرى به من نداد.شيث ادامه داد: من هيچ حرفى به دايى نزدم. من وظيفه دارم هر تيمى مقابل پرسپوليس بازى مى كند با مهاجمانش يارگيرى من تو من داشته باشم و حتى وقتى نيمه دوم وارد زمين شدم هيچ صحبتى با او نكردم.شيث با رد مصاحبه اى كه گفته بود: «دايى به من گفت تو رشتى هستى» ادامه داد: من ۲ بار پيراهن دايى را كشيدم اما وقتى توپ در جريان نباشد اين حركت خطا نيست. من وظيفه دارم مهاجم روبرويم را مهار كنم اما با احترام به قانون و فيرپلى فقط كار خودم را انجام مى دهم.
شيث در ادامه گفت: ايشان خيلى به من فحاشى كرد اما من هيچ جوابى ندادم و يك كلمه به غير از «على آقا» چيزى نگفتم. در نيمه اول من به كاپيتانشان گفتم كه دايى به من فحش مى دهد اما او به من گفت تو چيزى نگو.بعد از دفاعيات شيث مسؤولان كميته انضباطى به همراه شيث و اسكندرى يك طبقه بالا رفتند تا جلسه غير علنى بدون حضور خبرنگاران در محل كميته انجام شود. از قرار معلوم دايى در اين جلسه فيلم و توضيحاتى را ارايه مى كرد كه مى توانست در جريان پرونده تأثيرگذار باشد. شاه حسينى گفت: ممكن است اين مدارك در رأى ما تأثير داشته باشد. بنابراين بايد آنها را رؤيت كنيم. ما سعى مى كنيم همين امروز حكم را اعلام كنيم اما ممكن است طبق آيين نامه يك هفته طول بكشد تا بتوانيم پرونده را بررسى كرده و حكم عادلانه را ارايه كنيم.

دايى : نمى خواستم همه بفهمند!
بعد از جلسه غير علنى كه حدود ۳۵-۳۰ دقيقه طول كشيد، على دايى به تنهايى پايين آمد و در سالن كنفرانس پاسخگوى سؤالات متعدد خبرنگاران شد.
دايى گفت: اول از همه بگويم من خواستم اين جلسه غير علنى باشد چون انسان نمى تواند همه چيز را در راديو، تلويزيون و روزنامه ها بگويد. اصلاً قرار نبود اين جلسه علنى باشد اما اينكه الان مى بينيم واقعاً جالب است. ماشاءالله براى جلسه هيأت دولت اينقدرعكاس و خبرنگار نمى روند. من در جلسه غير علنى صحبت هايم را كردم و اميدوارم با ديدن فيلم ان شاءالله به اميد خدا كميته انضباطى با آگاهى كامل رأى خود را اعلام كند.
على دايى ابتدا در مورد توهينى كه از سوى نشريات نژادپرستانه عنوان شده بود گفت: من هيچ مصاحبه اى هيچ جا نداشته ام و به نظر من بعضى روزنامه ها كه هميشه به من لطف دارند به اين موضوع آب و تاب داده اند. اولاً كه فكر مى كنم آقاى شيث مازندرانى هستند و تا آنجا كه من مى دانم مازنى ها با مردم خوب گيلان رابطه خوبى ندارند. گفته اند كه من تبعيض نژادى كرده ام، مگر در زمين سياهپوست بوده كه من توهين نژادپرستانه كنم؟ ايشان چون مى دانستند مازنى ها با گيلانى ها مشكل دارند با گفتن اين موضوع خواسته مردم فهميده گيلان را تحريك كند. خود من دوستان رشتى زيادى دارم كه بسيار باشخصيت و تحصيلكرده هستند. من به تمام مردم خوب ايران احترام قايلم و هيچ وقت چنين حرفى نزدم.
124434.jpg
دايى ادامه داد: اگر من چنين حرفى زدم چرا شيث همان روز نگفت؟ او هر روز مصاحبه مى كند و يك چيز متفاوت مى گويد. مطمئنم كه كسى به او اين حرف ها را ياد داده. دايى گفت: ۱۷ سال است در داخل و خارج بازى مى كنم و حداقل ۲۵ سال است كه فوتبال مى بينم اما هيچ وقت كارهايى كه شيث انجام داد را نديدم. شما فقط ۴-۳ مورد آن را ديديد، او از دقيقه يك حركاتش را شروع كرد و موقعى كه دوربين نبود حركات ديگرى هم انجام داد. اين كثيف ترين فوتبالى بود كه من در زندگى ام ديده بودم.
پرسپوليس ۱ ميليارد براى مربى كشتى داده!
دايى ادامه داد: شيث در بازى همه كار كرد اما افشاريان اصلاً اعتنايى نكرد. ۱۰ بار به او اعتراض كردم اما اصلاً توجهى نداشت. شيث در اين بازى ۲۸ بار خطا كرد و اقدام به عمل او در لگد زدن كارت قرمز داشت. فيلم بازى هم در صدا و سيما موجود است. اگر يك بار بود عادى بود اما اين حركات بارها تكرار شد و...
دايى كه تند تند صحبت مى كرد، گفت: من از آن بازيكنانى نيستم كه خودم را به زمين بيندازم و غلت بزنم. شيث دقيقه ۱۵ يا ۲۰ يك بار هم لب خط اين كار را كرد. به نظر من پرسپوليس يك ميليارد داده تا مربى كشتى بياورد.
دايى درباره سايپا گفت: مجموعه اى كه من دارم امسال تنها تيمى است كه قهرمان ليگ مى شود. در بازى صبا - استقلال ۲ امتياز به نفع استقلال كار كردند و در اين بازى هم ۲ امتياز ما را گرفتند تا در مجموع ما ۴ امتياز عقب بيفتيم. خيلى ها دوست ندارند تيم ما قهرمان شود چون خيلى از موازين به هم مى خورد. من با اين تيم كار مى كنم و به موفقيتش اطمينان دارم.
دايى در پاسخ به اين سؤال كه آيا حذف استقلال از ليگ قهرمانان آسيا تأثيرى در اين اتفاقات داشت گفت: مطمئناً اين يكى از دلايلش بود. نه تنها استقلال بلكه فوتبال ملى ما از اين مسأله ضرر كرد.
دايى در مورد پرسپوليس هم گفت: من هيچ وقت در مورد هيچ كس مستقيم صحبت نمى كنم اما كدام باشگاه بى پولى است كه يك ميليارد پول مربى بدهد؟ من همين جا اعلام مى كنم كه كل مجموعه كادر فنى سايپا سرجمع ۱۲۰ ميليون پول گرفته اند. من به تيمم ايمان دارم و حتى اگر محروم هم بشوم بازيكنان با شرافت در سايپا هستند كه جايم را پر مى كنند.
مربى - بازيكن سايپا در مورد تماشاگران پرسپوليس گفت: آنها اصلاً به من فحش ندادند و مديون تماشاگران پرسپوليس هستم. در آن صحنه ها هم معلوم بود كه طرف تيم شان را بگيرند تا تيم شان برنده شود.
براى شيث ميكروسكوپ بياوريد!
دايى در مورد ضربه سرى كه به شيث زده بود گفت: در آن صحنه من مى خواستم از دست شيث فرار كنم. راهى نداشتم و بايد سرم را از آنجا رد مى كردم. چطور شيث مدعى شده كه من به او ضربه زدم در حالى كه جاى كوچكترين خراشى روى صورتش نيست؟ اگر من به سرش كوبيده باشم بايد اثرش مانده باشد. بهتر است ميكروسكوپ بياوريد تا آن را پيدا كنيد.
دايى با گله از كارشناسان داورى گفت: من از كارشناسان داورى گله دارم. بعد از بازى آنها گفتند آقاى رفعتى شجاع است اما بايد بگويم اگر من پنالتى را مى زدم آيا او باز هم ضربه را تكرار مى كرد؟ در بازى با استقلال و موقع پنالتى يزدانى، طالب لو ۲ متر از دروازه بيرون آمد اما اتفاقى نيفتاد. شما اين ۲ پنالتى را مقايسه كنيد تا همه چيز را بفهميد. در بازى پرسپوليس - پيكان پنالتى به سود پرسپوليس گرفته شد كه چون تأثيرى در جريان كار نداشت به چشم نيامد. دايى در مورد شكايت عنايت از او نيز گفت: به نظر من هر آدم عاقلى مى داند كه كميته داوران حساسيتش نسبت به ما بيشتر شده. من در مورد اين كميته نه موضعى گرفتم و نه افترا زدم. انسان هر حرفى مى زند بايد دليل داشته باشد. مطمئن باشيد اگر بازى يك - ۲ به نفع سايپا مى شد همه چيز به هم مى ريخت. ديديد كه با همين نتيجه هم شركت اتوبوسرانى ۱۲ ميليون تومان خسارت ديد. دايى با گلايه از نوع داورى ها گفت: ما در فوتبالمان داوران با وجود و باشرف هم زياد داريم اما باز هم مى گويم كه در بعضى بازيها داورى ها نتيجه را تعيين مى كنند. مربى - بازيكن سايپا درباره اظهارات فكرى در مورد محروميتش نيز عنوان كرد: خودم از فكرى گلايه دارم. آقاى فكرى در اين حيطه نيست كه درباره كميته انضباطى صحبت كند و اين كميته را تحت تأثير قرار دهد. ايشان بايد كار خودشان را بكنند و بايد بروند دنبال دلايل حذف استقلال بگردند و از آنها صحبت كنند.
دايى ۴ جلسه و شيث يك جلسه محروم شدند
نوبت اعلام حكم رسيد. شاه حسينى و همكارانش بعد از حدود نيم ساعت جلسه تصميم گرفتند حكم را اينگونه بدهند:
در اجراى مواد ۴۵ و ۵۰ و ۸۰ و ۹۵ بند الف ماده ۳۵ و تبصره ذيل آن آقاى على دايى به لحاظ ايراد ضرب به مدت ۴ جلسه از كليه مسابقات محروم و به مبلغ ۲۰ ميليون ريال جريمه نقدى محكوم مى شود. همچنين شيث رضايى به خاطر خطاى پنهان از ديد داور و حركات غير ورزشى يك جلسه از مسابقات محروم و به پرداخت مبلغ ۵ ميليون ريال جريمه محكوم مى شود. حميد فرزانه هم كه در پايان جلسه و موقعى كه كار از كار گذشته بود به جلسه رسيد به يك جلسه محروميت از همراهى تيم اش محكوم شد. محكوميت فرزانه به دليل مداخله و اعتراض به داورى با استناد به ماده ۵۰ آيين نامه صورت گرفت.

• محمد قراگزلو

تقويم مسابقات فوتبال
هفته بيست و دوم ليگ برتر
پنجشنبه ۱۷/۱۲/۸۵
فولاد - ذوب آهن
برق شيراز - پيكان
صباباترى - فجر سپاسى

يكشنبه ۲۰/۱۲/۸۵
ابومسلم - سايپا

جمعه ۲۵/۱۲/۸۵
راه آهن - استقلال
ملوان - مس كرمان
سپاهان استقلال اهواز

دوشنبه ۲۸/۱۲/۸۵
پرسپوليس - پاس

يك چهارم نهايى جام حذفى
پنجشنبه ۱۷/۱۲/۸۵
پرسپوليس - برق تهران
معوقه هفته بيستم
سه شنبه ۱۵/۱۲/۸۵
ابومسلم - استقلال اهواز
ملوان - پاس

معوقه هفته بيست و يكم
يكشنبه ۲۰/۱۲/۸۵
استقلال - ملوان

هفته بيست و سوم ليگ برتر
جمعه ۸۵‎/۱۲‎/۲۵
سايپا - برق شيراز
جام ملت هاى آسيا
چهارشنبه ۲۰/۴/۱۳۸۶
ايران ـ ازبكستان (۵۰:۱۳)

يكشنبه ۲۴/۴/۱۳۸۶
ايران ـ چين (۵۰:۱۳)

چهارشنبه ۲۷/۴/۱۳۸۶
ايران ـ مالزى (۰۵:۱۶)

ليگ قهرمانان باشگاه هاى آسيا
چهارشنبه ۱۶/۱۲/۸۵
سپاهان ـ الاتحاد سوريه

چهارشنبه ۱/۱/۸۶
الشباب عربستان ـ سپاهان

چهارشنبه ۲۲/۱/۸۶
العين امارات ـ سپاهان

چهارشنبه ۵/۲/۸۶
سپاهان ـ العين امارات

چهارشنبه ۱۹/۲/۸۶
الاتحاد سوريه ـ سپاهان

چهارشنبه ۲/۳/۸۶
سپاهان ـ الشباب

حركت قلعه نويى به سمت برنامه ريزى و فوتبال علمى
كتاب تيم ملى منتشر مى شود
124431.jpg
ايران ورزشى ـ كتاب تيم ملى آماده است و به زودى منتشر مى شود؛ پس از جلسه ديروز اعضاى كادر فنى در فدراسيون فوتبال ـ كه البته بوستانى و ابراهيم زاده غايب بودند ـ برنامه هاى تيم ملى تا جام ملت هاى آسيا مورد بحث و بررسى قرار گرفت و نتايج اين جلسه به صورت يك كتاب ۷۰- ۶۰ صفحه اى منتشر مى شود تا در اختيار رييس سازمان تربيت بدنى و مسؤولان فدراسيون فوتبال ـ نبى و هاشمى ـ قرار بگيرد. در اين كتاب، برنامه بازيهاى تيم ملى، اردوها، تست هاى آمادگى جسمانى و پزشكى و مسائلى نظير تغذيه و روحى و روانى لحاظ شده است. از اين پس تيم ملى يك روانپزشك را در كنار خود خواهد داشت.
همچنين در اين كتاب، به تغذيه، داروهاى مورد نياز تست دوپينگ، چكاپ بازيكنان و حتى چگونگى فعاليت كادر فنى تا جام ملت هاى آسيا اشاره شده است.
براى تدوين اين كتاب، اعضاى كادر فنى از كامران منزوى كه پيش از اين در باشگاه استقلال هم كارهاى ويژه اى انجام داده كمك گرفته اند. همچنين ميرشاد ماجدى هم كه شناخت خوبى از شرايط فوتبال در شرق آسيا دارد، در تهيه كتاب تيم ملى نقش فراوانى داشته است. وقتى به موضوعات اين كتاب جامع نگاه مى كنيم، نكات مثبت فراوانى را مشاهده مى كنيم و همين مسأله كه تيم ملى ايران پس از سال ها صاحب يك برنامه منظم شده است، جاى تقدير دارد.
اما اين كتاب، چند سؤال تازه را هم پيش روى ما قرار مى دهد؛ اينكه برنامه هاى تيم ملى از حالا تا پايان جام ملت ها تا چه اندازه مورد تأييد كارشناسان فوتبال است و براى تهيه آن چقدر كار كارشناسى صورت گرفته است!
آيا اگر پس از انتشار اين كتاب، انتقاداتى به بخشى از برنامه هاى تيم ملى وارد باشد، اعضاى كادر فنى آن را مى پذيرند يا طبق همين برنامه اى كه خودشان تهيه كرده اند ـ كه اساساً كار درستى است ـ تا جام ملت ها تيم ملى را اداره مى كنند؟
آيا در اين كتاب، بودجه و محل تأمين بودجه براى بازيهاى تداركاتى، اردوها، تغذيه و ... لحاظ شده است و فدراسيون فوتبال مى تواند به تك تك موارد اشاره شده در اين كتاب جامه عمل بپوشاند؟
بحث ديگر، ميزان عملى شدن برنامه هاى اين كتاب است؛ امير قلعه نويى كه در تمام اين سال ها به شكل هيأتى تيم استقلال را اداره كرده است، مى تواند از اين پس طبق برنامه و بسيار منضبط تيم ملى را طبق آنچه در كتاب نوشته شده است اداره كند؟
اين كتاب به زودى چاپ مى شود و قطعاً در اختيار كارشناسان و دانشگاهيان قرار مى گيرد و شايد آن زمان بهتر بتوانيم برنامه هاى تيم ملى را مورد نقد و بررسى قرار بدهيم.
به هر حال در مجموع، اين حركت اعضاى تيم ملى جاى ستايش دارد و بايد به امير قلعه نويى تبريك گفت كه چنين كارى را با كمك دوستانش ـ منزوى و ماجدى و... ـ انجام داده است اما قلعه نويى نبايد فراموش كند كه پس از انتشار اين كتاب، انتظار مى رود كه تيم ملى طبق همين برنامه پيش برود.
حتماً اين مسائل را كامران منزوى كه جزو افراد باهوش استقلال بوده، به امير قلعه نويى توضيح داده است.
اميرقلعه نويى با همين يك اقدام نشان داد كه آدم ديگرى شده و فضاى فكرى اش تغيير كرده است. قلعه نويى اگر مى خواهد مربى موفقى بماند و پله هاى ترقى را يكى پس از ديگرى طى كند، از حركت به سمت علم و دانش نبايد هراس داشته باشد و بايد از افراد بزرگ و باسواد كه اصليتى ورزشى دارند و مى توانند در اين زمينه به او و تيم ملى يارى برسانند، مدد بگيرد.
اين حركت قلعه نويى را به نوعى حركت براى خروج از فوتبال سنتى مى دانيم و معتقديم با افكار تازه و نو، تيم ملى مى تواند پوست بيندازد و وارد فاز جديدى شود و به موفقيت برسد، موفقيت تيم ملى همان موفقيت امير قلعه نويى است.


چارت تيم ملى

پس از جلسه ديروز اعضاى كادر فنى، چارت تيم ملى مشخص شد كه به اين شرح است:
۱ـ كادر فنى ـ قلعه نويى سرمربى، ناصر ابراهيم زاده، پرويز مظلومى، افشين پيروانى (مربيان)
كريم بوستانى ـ مربى دروازه بان ها
مدير تيم هاى ملى: ابراهيمى
سرپرست: مهدى مناجاتى
مربى بدنساز: پرويز كماسى
گروه پزشكى: دكتر محمد نبى نصيرى جراح و متخصص ارتوپد ـ امين نوروزى فيزيوتراپ و مجيد ساعدى فر
دكتر روانشناس: دكتر منتظرى
متخصص تغذيه: دكتر شريف و دكتر بهرامى
آناليزور نرم افزارى: رحمانى
آناليزور دوم: ماركار آقاجانيان
ماساژور: سعيد آلوسى
تداركات: مدد جبارى

شاه حسينى : دايى نمى تواند تعيين تكليف كند
شاه حسينى رييس كميته انضباطى كه يادداشتى از دايى دريافت كرده بود مبنى بر اينكه توضيحات او در جلسه غير علنى باشد قبول كرد كه جلسه بدون حضور دايى برگزار شود. او گفت: ايشان حق دارند كه در جلسه حاضر نباشند و اين حق براى آقاى شيث هم وجود ندارد.او با اشاره به اين موضوع كه دايى
نمى تواند براى كميته انضباطى تعيين تكليف كند گفت كه او
مى تواند در جلسه غير علنى توضيحاتش را ارائه كند
البته شاه حسينى تأكيد كرد كه در آن جلسه شيث هم بايد توضيح دهد: با قرائت قرآن جلسه آغاز شد و با ذكر تخلف شيث صحنه هاى مربوط به تخلفات او روى تلويزيون بزرگ سالن كنفرانس به نمايش درآمد. بعد از پخش اين صحنه ها و تكرار آنها بازيكن پرسپوليس به دفاع از خود پرداخت: وقتى مدافعى براى زدن توپ به هوا مى پرد و به اصطلاح ۳ گام برمى دارد يك پاى خود را ناخودآگاه باز مى كند: من در اين صحنه برخوردى با دايى نداشتم. در عكسى كه يكى از روزنامه ها از اين صحنه كار كرده مشخص است كه پاى من به كمر آقاى دايى نخورده اما اين موضوع از صحنه تلويزيونى مشخص نيست. من در حين بازى ۲ يا ۳ بار پيراهن آقاى دايى را گرفتم اما وقتى توپ در جريان نباشد اين حركت خطا نيست و من اين موضوع را از يك داور پرسيده ام.
شيث در پاسخ به اين سؤال شاه حسينى كه شما در مصاحبه هايتان گفته ايد آقاى دايى به شما توهين يا مسأله نژادپرستانه اى را عنوان كرده گفت: نه ايشان چيزى به من نگفتند.
اما بعد از لحظه اى با مشورت اسكندرى گفت: من سؤال شما را درست متوجه نشدم. ايشان در طول بازى چندين بار به من فحش ناموسى داد كه اينجا نمى توانم بگويم. ايشان با حركاتشان باعث جنجال در ورزشگاه شدند و تماشاگران را تحريك كردند. مگر مى شود من با لگد آقاى دايى را بزنم و ايشان هيچ اعتراضى نكنند؟ امكان ندارد پاى من به ايشان خورده باشد چون داور در يك قدمى من بود و هيچ تذكرى به من نداد.شيث ادامه داد: من هيچ حرفى به دايى نزدم. من وظيفه دارم هر تيمى مقابل پرسپوليس بازى مى كند با مهاجمانش يارگيرى من تو من داشته باشم و حتى وقتى نيمه دوم وارد زمين شدم هيچ صحبتى با او نكردم.شيث با رد مصاحبه اى كه گفته بود: «دايى به من گفت تو رشتى هستى» ادامه داد: من ۲ بار پيراهن دايى را كشيدم اما وقتى توپ در جريان نباشد اين حركت خطا نيست. من وظيفه دارم مهاجم روبرويم را مهار كنم اما با احترام به قانون و فيرپلى فقط كار خودم را انجام مى دهم.
شيث در ادامه گفت: ايشان خيلى به من فحاشى كرد اما من هيچ جوابى ندادم و يك كلمه به غير از «على آقا» چيزى نگفتم. در نيمه اول من به كاپيتانشان گفتم كه دايى به من فحش مى دهد اما او به من گفت تو چيزى نگو.بعد از دفاعيات شيث مسؤولان كميته انضباطى به همراه شيث و اسكندرى يك طبقه بالا رفتند تا جلسه غير علنى بدون حضور خبرنگاران در محل كميته انجام شود. از قرار معلوم دايى در اين جلسه فيلم و توضيحاتى را ارايه مى كرد كه مى توانست در جريان پرونده تأثيرگذار باشد. شاه حسينى گفت: ممكن است اين مدارك در رأى ما تأثير داشته باشد. بنابراين بايد آنها را رؤيت كنيم. ما سعى مى كنيم همين امروز حكم را اعلام كنيم اما ممكن است طبق آيين نامه يك هفته طول بكشد تا بتوانيم پرونده را بررسى كرده و حكم عادلانه را ارايه كنيم.

تصويرهاى ورزشى راست
124428.jpg