» فرهنگ و هنر

 جستجو:     

 آخرین عناوین فرهنگ و هنر 


 آخرین عناوین 

 تأیید حکم‌ اعدام‌ طه‌ یاسین‌ رمضان‌

 شورای نگهبان بودجه‌ ۸۶ را تایید کرد

 11 ایراد شورای نگهبان به لایحه بودجه 86

 مراسم سوگواری ايام رحلت پیامبر اعظم در مسجد دانشگاه شریف

 سفیر ایران در عراق: دیپلمات‌ها هفته آینده آزاد می‌شوند

 گفت‌وگويى ۳ساعته با رئيس جمهور
توقعم از احمدى‌نژاد بيشتر شده است

 اعتراض كارگردانان ایرانی به سكوت یونسكو در برابر فیلم «300»

 نامه سرگشاده «شریف‌نیوز» به رئیس سازمان صداوسیما

 تایم: ۳۰۰‬، خشم ‪ ۷۰‬میلیون ایرانی را برانگیخت

 اطلاعیه وزارت ارشاد درباره «رادیو جوان»

:: واكنش مشاور رئیس جمهور به فیلم 300
نسخه چاپی    ارسال برای دوستان

يک شنبه، 20 اسفند 1385 - 17:42


واكنش مشاور رئیس جمهور به فیلم 300جواد شمقدری كارگردان سینما و مشاور هنری رئیس جمهور گفت: آمریكا بخشی از تعارض و جنگ روانی با ایران را به بخش فرهنگی منتقل كرده و ساخت فیلم‌هایی مانند 300 و اسكندر هم در همین راستا است. 
شمقدری در گفت و گو با فارس، افزود: بعد از انقلاب اسلامی،‌ها‌لیوود و مسئولان بخش سیاسی و فرهنگی در آمریكا در حوزه‌های مختلفی در مورد ایران پژوهش كردند.
وی افزود: از نتایج این پژوهش‌ها كسی اطلاع درستی ندارد اما مسلم است كه ساخت فیلم‌هایی چون 300 نتیجه همین تحقیقات است.
شمقدری یادآور شد: تمام ساكنان فلات ایران در بیش از سه هزار سال گذشته یكتا پرست بوده‌اند و خداجویی تاریخی ملت ایران، درست نقطه مقابل تمدن‌هایی مثل تمدن یونان است كه اساس‌شان بر تكثر خدایان بنا شده بود.
وی متذكر شد: پذیرش راحت اسلام توسط ایرانیان هم به این موضوع بر می‌گردد و در كل نشان ‌دهنده آن است كه فرهنگ ایران، بسیار غنی‌تر از فرهنگ غرب است.
شمقدری، در مورد دلیل ساخت فیلم 300 گفت: مسئولان فرهنگی آمریكا حس كردند با غارت گذشته تاریخی ایران و توهین به این تمدن، می‌توانند خود را از جنبه روانی ارضا كنند و حملات روانی خود را علیه ملت ایران ساماندهی نمایند.
شمقدری در مورد راه‌های مقابله با این جریان، گفت: مهمترین كار، باور این موضوع است كه ایران و انقلاب اسلامی ریشه قوی و محكمی دارد و ارزش‌هایی دارد كه باید آنها را پیدا كنیم چون اگر این ارزش‌ها را نیابیم به بیراهه می‌رویم.
مشاور فرهنگی رئیس جمهور گفت: متاسفانه امروزه، فیلم‌هایی در سینمای ایران ساخته می‌شود كه باب طبع جشنواره‌های خارجی است و تحقیر ملت ایران در این فیلم‌ها به چشم می‌خورد كه كاركرد آنها كمتر از 300 و اسكندر نیست!
وی افزود: مبادا رنگ دلارهای آمریكایی و جوایز رنگارنگ جشنواره‌ها، فیلمسازان ایرانی را فریب دهد تا آنها به ارزش‌های خود توهین كنند.
وی در مورد تولیدات سینمای ایران گفت: حدود 1000 فیلم در سال در حیطه سینمای جوان كشور ساخته می‌شود كه نیمی از آن توهین به ملت ایران و در واقع نوعی خود آزاری فرهنگی است. این یك اتفاق خطرناك است كه در عرصه فرهنگ رخ می‌دهد و نباید اجازه داد این اتفاق بیفتد.
این كارگردان سینما گفت:‌ اگر فیلم‌هایی مثل 300 ساخته می‌شود، نتیجه همین كارها و فیلم‌های تولید داخل است كه چهره دگرگونی از ایران و ایرانی به غربی‌ها‌ نشان می‌دهد.
وی در پایان گفت: اگر در بین هنرمندان ایران، خودباوری وجود داشته باشد، زمینه و استعداد كافی برای تولید آثار قوی وجود دارد كه این آثار پاسخی به این تحركات خواهد بود.
نظر بدهید    نسخه چاپی    ارسال برای دوستان
 » تبلیغات

:: صفحه اول :: سیاسی :: بین الملل :: اقتصادی :: اجتماعی :: ورزشی :: حوادث :: دانش و فناوری :: فرهنگ و هنر :: دانشگاه :: عکس
...........................................................................

© شریف نیوز؛ پایگاه خبری - تحلیلی دانشجویان ایران ؛ 1384-1381

info@sharifnews.ir

{powered by: netkadeh}