Our Bishops/Archdiocese for the Military Services, USA

Link to Archbishop O'Brien Homepage
Link to Auxiliary Bishops
Link to Bishop Kaising
Link to Bishop Estabrook
Link to Bishop Higgins
Link to Bishop's Contributions
Link to Our History
Link to Archdiocesan Offices
Link to Priests/Chaplains
Link to Recruitment
Link to Vocations
Link to Youth/Young Adult Ministry
Link to Policy
Link to Sacramental Records
Link to Forms and Resources
Link to News and Events
Link to Lend Your Support
Link to Contact Us

Link to Lend Your Support

 

 

 

 

 

 

 

Search


Go Button
Biography:
Most Reverend Bishop Kaising

Bishop Kaising and friendsJohn J. Kaising was born in Cincinnati, Ohio, the only son of John J. Kaising and Marie J. Jennings. His sister is Marilyn Stockelman. He attended St. William School in Price Hill and graduated from Elder High School in 1954.

He received his Bachelor of Arts Degree in 1959 from the Athenaeum of Ohio in Cincinnati and his Master of Education in 1963 from Xavier University in Cincinnati. He was ordained 22 December 1962 as a priest of the Archdiocese of Cincinnati by Archbishop Karl J. Alter. On 18 April 1994 he was appointed Prelate of Honor to Pope John Paul II, with the title of Reverend Monsignor. He was ordained a Bishop 11 April 2000.

From 1963 to 1969, Father Kaising served as Associate Pastor of Our Lady of the Immaculate Conception Parish in Dayton, Ohio and as a teacher at Archbishop Alter High School, Kettering, Ohio.

In November 1969, he reported to Fort Bliss, Texas for his first assignment and remained there until his assignment to Vietnam in August of 1970.

Bishop Kaising with new friendMonsignor Kaising served with the 1st Brigade of the 4th Infantry Division and the 520th Transportation Battalion during his tour of Vietnam. He returned to Fort Bragg, North Carolina, where he served with the XVIII Airborne Corps Artillery and the 1str Corps Support Command.

In 1974, Monsignor Kaising was reassigned to Germany, where he served with the 1st Brigade of the 3rd Armored Division from 1974 to 1976. In 1976, he was reassigned to Wiesbaden, Germany.

He returned to the United States in June 1977 and was assigned as a student to the Chaplain Officer Advanced Course at the U.S. Army Chaplain School. In January 1978 he reported to Fort McClellan, Alabama, where he served as an Assistant Brigade Chaplain and as Deputy Post Chaplain. In 1980 he reported to HQ, Army Material Command, Alexandria, Virginia. 1983 saw an assignment to the Religious Resources Center, Mannheim.

In 1987 he was assigned to the Office of the Chief of Chaplains, in the Pentagon, as the Chief of the Accessioning Branch. In 1991 he was promoted and re-assigned to Hawaii as the Staff Chaplain, U.S. Army Support Command. In 1992, Monsignor Kaising went to the U.S. Army Chaplain Center and School, Fort Monmouth, New Jersey as Assistant Commandant. In 1994 he was assigned, again to the Office of the Chief of Chaplains in the Pentagon as the Executive Officer to the Chief of Chaplains.

Chaplain Kaising’s military education includes the Chaplain Officer Basic and Advanced Courses; the Plans, Programs and Budgeting Systems Course at Fort Benjamin Harrison, Indiana; the Army Installation Management Court at Fort Lee, Virginia; and the Command and General Staff College.

His awards and decorations include the Legion of Merit with one Oak Leaf Cluster, the Bronze Star with One Oak Leaf Cluster, the Meritorious Service Medal with Four Oak Leaf Clusters, the Air Medal, the Army Commendation Medal and the Army Achievement Medal.

Monsignor Kaising retired, a full Colonel, for the Army in June 1998. He reported to St. Dominic Parish in the Delhi Area of Greater Cincinnati as the Pastor in July 1998.

He then was appointed Titular Bishop for Orrea Celia and Auxiliary Bishop of the Archdiocese for Military Services, USA 21 February 2000 and ordained a Bishop 11 April 2000. He then served as Vicar for Clergy until his death.

On 13 January 2007, he returned to the Father.

May he rest in peace.

Link Back to Top

Archbishop O'Brien | Auxiliary Bishops | Our History | Archdiocesan Offices | Priests/Chaplains | Recruitment
Vocations | Youth/Young Adult | Policy | Sacramental Records | Forms/Resources | News/Events | Lend Your Support
| Contact Us | Home