Mindentudás Egyeteme
Jöjjön el!

English | Deutsch | Français | Русский



Mindentudás Egyeteme
ELŐADÁSOK

MAGAZIN

NAPTÁR

KLUBNAPTÁR

TESZTEK

E-LEARNING

INFO


[origo] hírek


Díj a kölcsönös altruizmusért


Szenzációs felvétel egy borneói orrszarvúról


Simonyi Károly hétfőn Magyarországra látogat


Konferenciák, találkozók


4th Central European Training School on Neutron Scattering

Pannon Gazdaságtudományi Konferencia

Ph.D. Hallgatók VI. Nemzetközi Konferenciája

16th EICAR Annual Conference


Pályázati határidők


3. Kárpát medencei tésztahíd építő verseny

Mellon fellowship

Marie Curie Initial Training Networks

Magyar-francia TéT 2008-2009



Füvezve "szívás" a tanulás

Az információ elszáll, a memória blokkol

Élvezője könnyűnek, lazának és nagyon jókedvűnek érzi magát, sőt azzal is biztatja lelkiismeretét, hogy olyan drogot használ, amelytől nem alakul ki testi függőség, s bármikor megszabadulhat tőle. Ez a marihuána, a tudomány által Cannabis Indica névre keresztelt növény nőstény egyedeinek virágzata. Hatásáról, veszélyeiről évtizedek óta élénk polémia folyik, s még a szakemberek egy része is úgy tartotta, hogy fogyasztása nem vezet fiziológiás problémákhoz. Mára az emberi szervezetre gyakorolt élettani (mellék)hatását egyre behatóbban ismerjük. Többek között kiderült: a "fű" hatóanyaga, a tetra-hidro-cannabinol molekulái azokra a sejtekre telepszenek, amelyekből a tanulásért felelős anyagoknak kellene "előbújniuk". A következmény: gyötrelmesebb a tanulás, és az elraktározott információ is nehezen "ugrik be", vagyis a memória idővel "lenullázódik".

Legalább annyi érv hangzott el pro és kontra a marihuána-fogyasztásról, ahány néven hívják illegalitásba és konspirációba kényszerülő élvezői a nagy, gyantás virágzatot. A marihuána modernkori térhódításáról érdemes tudni, hogy fogyasztása a nyugati (keresztény) kultúrában valamikor a 60-as, 70-es évek hippimozgalmai táján terjedt el. Ekkortól kezdve boldog-boldogtalan hozzájuthatott. Idehaza - és Kelet-Közép-Európában - a rendszerváltás hajnalán kezdődött a boom. Mára ott tartunk, hogy minden harmadik 15 éven felüli fiatal kipróbálta legalább egyszer, de a rendszeres diákkorú fogyasztók tábora is meghaladja a százezret.

De mi is az igazság és milyen hatással van a marihuána az emberi szervezetre, a gondolkodásra és a tanulásra?

A Cannabis Indica, vagyis az Indiai vadkender (amely nem tévesztendő össze sem az útszéli vadkenderrel, sem pedig a parlagfűvel) nőstény egyedeinek virágzata, a marihuána a növény fajtájától és növekedési körülményeitől függően különböző mennyiségben tartalmaz tetra-hidro-cannabinolt (THC). Ez a hatóanyag képes felszívódni a tüdőben (marihuánás cigaretta, joint) vagy az emésztőrendszerben (space cake, süti), de akár a bőrön át is. Élvezője könnyűnek, lazának és nagyon jókedvűnek érzi magát. A körülötte lévő dolgok különlegesen szépnek tűnnek, és minden megtelik valami többletjelentéssel, amin a "beszívott" ember képes hosszú percekig elmélázni, miközben a saját gondolatait is roppant frappánsnak, érdekesnek és újszerűnek találja. Ugyanakkor mindig tudja, hogy mit cselekszik: ami ellen tiszta állapotban berzenkedik, azt a THC hatása alatt sem fogja megtenni a delikvens - összegezhető a pszichológusok több évtizedes tapasztalata. Ez, és főleg a "biztonságosság" tette annyira népszerűvé a marihuánát. Fiziológiás értelemben túladagolni ugyanis egyáltalán nem lehet, a mérgezéses dózis felé haladó kábítószeres egyszerűen elalszik.

Mindez azonban nem azt jelenti, hogy a "szernek" nincsenek fiziológiás hatásai, sőt... Bár az igaz, hogy testi függőség nem alakul ki oly' mértékben, mint például a heroinnal, vagy akár a nikotinnal kapcsolatban, tehát elméletileg leszokni sem olyan nehéz róla, mint e két igen alattomos szerről. A szervezet azonban képes hozzászokni a THC-hez is - mint mindenhez, amihez receptor, vagyis ingerfelvevő anyag van a szervezetben. A THC-hez, vagyis a marihuána hatóanyagához pedig miért is ne lenne, hiszen a saját agyunk is termel egy hozzá hasonló anyagot, az endocannabioidot, amely a szervezet egyik természetes fájdalomcsillapítója és hangulatjavítója. Mikor az agy kiválaszt egy egységnyi endocannabioidot - vagy bármely más anyagot -, hogy az kárba ne vesszen, megfelelő mennyiségű "parkolóhelyet", receptort is gyárt hozzá. Ha azonban beavatkozunk ebbe a természetes folyamatba, és túl sok ilyen, vagy ehhez hasonló anyagot viszünk be - például elszívunk egy füves cigarettát -, a szervezet védekezni fog. Ezt kétféleképpen csinálhatja: a sejt behúzhatja a receptorokat, tehát csökkentheti a számukat, vagy pedig elfoglalhatja a receptort egy másik molekulával, így a THC nem tud csatlakozni hozzá. Ennek eredménye pedig a toleranciaszint emelkedése, vagyis az, hogy a megfelelő hatás kiváltásához egyre több és több anyagot kell bevinni a szervezetbe. Megfigyelték azt is, hogy a marihuána-fogyasztók szervezetében nem csak a cannabioid-receptorok, hanem a morfinreceptorok száma is csökken, tehát ha komolyabb fájdalomcsillapításra van szükség, a "füvesek" eleve hátrányból indulnak.

Szintén rossz hír a marihuána - és természetesen a belőle gyártott hasis, és egyéb THC tartalmú szerek - élvezői számára, hogy passziójuk egyáltalán nem támogatja a tanulást, sem pedig a korábban megszerzett információk előhívását. Mégpedig azért, mert a szervezetükbe bejuttatott THC molekulák azokon a sejteken "üldögélnek", amelyekből a tanulásért felelős anyagoknak kellene előbújniuk. De kezdjük az elején. Az agyban a hippokampusz az a rész, amely a tanulásért felelős. Ha ezt kiiktatják, az ember az elkövetkező életében képtelen lesz bármilyen információt hosszú távon befogadni, tanulni. Cannabioid-receptorok pedig szép számmal vannak a hippokampuszban. Amikor a THC a szervezetbe kerül, addig bolyong ott, amíg nem talál magának egy receptort. Eljut a hippokampuszba is, elfoglalja az őt megillető helyet az úgynevezett gátlósejten, és ezzel megakadályozza abban, hogy elvégezze a feladatát, vagyis kibocsássa magából azt az anyagot, amely többek között a tanulásért felelős sejtek munkáját hangolja össze. Tehát nehezebben, vagy lehetetlen tanulni a marihuána hatása alatt, és még akkor sem érdemes próbálkozni vele, ha így sokkal érdekesebbnek tűnik a tananyag.

Nem valószínű, hogy a természet ennyit bíbelődött volna egy olyan növény kifejlesztésével, amely csupán a szórakozást szolgálja - tartják a rossznyelvek. Ezért igen valószínű, hogy e keleti herbária negatív hatásain kívül számos jótéteményére is fény derül. Gyógyászati alkalmazása számos országban engedélyezett, sőt bevett dolog. Vegyük sorra ezeket is.

A marihuána ingerli az éhségközpontot. Ezt a tulajdonságát a kóros soványság, az anorexia gyógyításában lehet használni, valamint számos olyan betegségnél (pl. AIDS), melynek velejárója az étvágytalanság és a súlyos fogyás, ami gátolja a gyógyulást, illetve rontja az életesélyeket.

Enyhíti a hányással, hasmenéssel járó betegségek tüneteit. Legtöbbször nem is a kórokozó leküzdése a nehéz, és nem magától a betegségtől szenved az ember, hanem a vele járó hányástól, hasmenéstől merül ki és gyengül le. Hatásos lehet ezért rákbetegek kemoterápiája során. Átmenetileg a fájdalmat is csillapítja, erre azonban a már említett toleranciaszint-emelkedés miatt nem feltétlenül érdemes alapozni egy komoly fájdalmakkal járó betegségnél.


Impresszum - Adatvédelem - Írjon a szerkesztőknek!