Přejít na domovskou stránku webu Životopisy online?
Novinka
Hledání
Hlavní menu
Výpis kategorií
Výměna odkazů
Doporučujeme
Reklama
Eruditus.cz

Ilja Hurník
(22.11.1922)

"Renesanční typ"

Ilja Hurník

Ilja Hurník se narodil 22. listopadu 1922 v slezské vsi Porubě. Dnes je to ostravská čtvrť. Oba jeho rodiče byli učitelé. V jeho jedenácti letech vyšly první jeho skladby, dodnes platné jako klasická klavírní instruktivní literatura. V roce 1938 musela jeho rodina prchnout před sudetským záborem. V Praze se mu dostalo školení legendárních učitelů Viléma Kurze v klavírní hře a Vítězslava Nováka v kompozici.

Pro svou mnohostrannost je označován jako renesanční typ. Je to však osobnost jednotná, díla všech jeho oborů mají společné rysy. Je to vybroušená forma, šarm, sdělnost, intelektuální hravost, úsměvná ironie, často i bezbolestný humor.

Jeho vývoj je plynulý bez slohových zvratů. Vyšel z lidové slezské intonace (kantáta "Maryka" na slezské lidové texty, balet "Ondráš"), později se obracel k tématům antickým a biblickým (kantáty "Ezop", "Šalamoun", "Noe"). Vrcholem jeho tvorby jsou opery ("Dáma a lupiči", "Oldřich a Boženka", "Mudrci a bloudi").

Jako pianista vystupoval v mnohých zemích a zaujal především interpretací Clauda Debussyho a Leoše Janáčka (viz Janáček, Leoš). Spolu Pavlem Štěpánem a pak se svou ženou Janou se věnoval i koncertní čtyřruční hře.

Jeho dvacet knih jsou sbírky povídek ("Trubači z Jericha", "Kapitolské husy"), psychologické sondy, skryté do rozmarných příběhů z hudebního světa. Vrcholem jsou jeho paměti "Závěrečná zpráva".

Jako dramatik se projevil v řadě rozhlasových her, v libretech svých oper. Působil na pražské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Široký ohlas měl osmideskový cyklus Umění poslouchat hudbu, dnes znovu vydaný v Supraphonu na CD. Rozsáhlá je jeho tvorba pro děti od drobných písniček (obecně známá Zasadím jablůňku) po latinskou mši Missa Vinea Crucis.

Dostalo se mu řady poct : Titul DrSc honoris causa, Komenského medaile ministerstva školství, Cena Clasic Českého hudebního fondu, zlatá medaile AMU, Grand Prix v soutěži Piano - Duo - Asociation of Japan, jeho jméno nese ZUŠ v Praze, ZŠ v Opavě, asteroid 16929 (1998 PF73). Universitas Masarykiana vydala o jeho díle monografii, kterou sepsali významní vědci a umělci všech oborů.autor textu:


Tomáš Magnusek (stránky autora)
Doporučená a studijní literatura:

Malina, Jaroslav: Ilja Hurník, Boskovice 1995

Magnusek, T.: Ještě jsme tady, 2004Životopisy online - čtení o životech slavných i neslavných
Vaše připomínky či náměty zasílejte na: Kontakty
píše M. Kupka, připojeno přes Český hosting, tvořeno v programu PSPad, návštěvnost počítá Toplist.cz
všechna práva vyhrazena, texty podléhají autorskému zákonu a jsou majetkem serveru Životopisy online
© Životopisy online, ISSN 1801-111X (součást internetového knihkupectví Eruditus.cz)