Na hlavnú stránku
Teraz Bratislava Zábava Cestovanie Kultúra Knihy Mobil
Shop Inzeráty Šport Mozaika Reality Pohľadnice Hry
Email Práca Download PáčiNepáči Fórum Encyklopédia Slovník

 Štvrtok, 3. máj 2007, Meniny má Galina - pošli pohľadnicu : Info  : Kontakt  : Reklama  SME práve číta 14 719 ľudí 

TITULKA

ROZHOVOR

SVETOVÁ KNIŽNICA SME

VYDAVATEĽSTVÁ

PARTNERI

KNIŽNICE

RECENZIE

ČASOPISY

KOMIKS

KNIHY V MÉDIÁCH

ANASOFT LITERA

LITERÁRNE CENY

LITERÁRNY ŠTVRTOK

POVIEDKA NA PIATOK

ČÍTANIE

VÝROKY SLÁVNYCH

36x 'DĽA PROUSTA

PRVOTINY

AUTORI

  Spisovatelia

  Ilustrátori

SLOVÁCI V ZAHR.

ZÁKONY

VAŠE RECEPTY

PRÍBEH

BÁJKY

BELETRIA

  Próza
ODBORNÁ

  Právo
ZVUKOVÉ KNIHY

CUDZOJAZYČNÁ

SME INFO

PETIT PRESS

INZERCIA

PREDPLATNÉ

TIRÁŽ

KONTAKT

OTÁZKY

POMOC
ABC audit
TNS audit
 KNIHY SME / KNIHY

Arcibiskup Sokol bol na prezentácii Ďuricovej knihy o Tisovi

Bratislava 12. októbra (ČTK) - Arcibiskup Ján Sokol sa dnes zúčastnil na predstavení knihy, v ktorej historik Milan Ďurica obhajuje prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa. Ďurica vo svojej knihe tvrdí, že katolícky kňaz a prezident Tiso nebol zodpovedný za protižidovské opatrenia a dokonca si zaslúži cirkevné blahorečenie. Sokol s blahorečením nesúhlasí, povedal však, že vojnového prezidenta by mali historici hodnotiť "objektívnejšie".

"Nie je správne, aby boli politici vyhlasovaní za blahoslavených. Politik musí robiť aj kompromisy a blahoslavený musí byť ochotný za svoje presvedčenie aj zomrieť," povedal Sokol ČTK. Podľa neho by sa však malo k osobe Tisa pristupovať objektívnejšie. Pozdravný list poslal Ďuricovi aj kardinál Ján Korec.

Podľa experta na kanonické právo Miroslava Adama je prípadné blahorečenie Tisa bezpredmetné. Údajne sa o to v polovici 90. rokov minulého storočia pokúšali niektorí predstavitelia slovenského katolíckeho exilu. "Oficiálna ústna odpoveď kongregácie, ktorá má na starosti proces blahorečenia, však bola, že Tiso nesplnil najmenej tri podmienky," povedal Adam. Tiso bol podľa odpovede Vatikánu údajne neposlušný voči vtedajšiemu pápežovi, vatikánskemu internunciovi pre Slovensko, i miestnym biskupom.

Cirkevný historik Jozef Haľko ČTK bez ďalšieho komentára povedal, že jednou z podmienok blahorečenia je aj "hrdinský stupeň čistoty kandidáta".

Kniha Jozef Tiso 1887-1947 Životopisný profil vyšla vo vydavateľstve Lúč, ktoré publikuje prevažne katolícku náboženskú literatúru.

Väčšina slovenských historikov pripisuje okrem nacistického Nemecka vinu na vyvraždení slovenských Židov aj vtedajšiemu vedeniu Slovenského štátu na čele s Tisom. Ďurica však vykresľuje Tisa ako úprimného kresťana, ktorý sa pri prijímaní antisemitských opatrení obmedzoval na "nutné zlo". Vinu za väčšinu protižidovských opatrení podľa Ďuricu niesli iní predstavitelia vojnového štátu, najmä Vojtech Tuka či Alexander Mach.

Na prezentáciu diela prišli okrem asi dvoch stoviek ľudí aj poslanec za SNS Jozef Rydlo, bývalý poslanci HZDS Augustín Marián Húska, Július Binder, či advokát Ján Cuper, ktorý tiež sedel v parlamente za stranu Vladimíra Mečiara. Úvodnú reč predniesol ďalší exposlanec hnutia a šéfredaktor bývalého denníka Slovenská republika blízkeho vtedajšiemu HZDS Ján Smolec.

Veľkou časťou slovenskej historickej obce je Ďurica považovaný za skôr kontroverzného autora. Podľa Smolca je však za tým údajná propaganda komunizmom ovplyvnených autorov a neprajných novinárov.

kbp fil

Copyright © ČTK 2006

[12. 10. 2006 19:48:51]

REKLAMA

Diskusia k tomuto článku:

13. 10. 2006 11:24:21 -
12. 10. 2006 22:21:31 - Hroooozna ta historia, kde je skutocna pravda???