Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde

Jméno:

Heslo:

 OSNeraweb . ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 3.7.2007, svátek má Radomír 

Hledej na Rozhledně

Sponzor


Na úvod
Rozhledy
Rozhovory
Knihy
Divadlo
Film
Kultura
Zdraví
Pro ženy
Světem zvířat
Soutěže

Literární pole

Próza
Poezie

Fotogalerie
Kulturní akce
Literární soutěže

Redakce
Seznam autorů
Registrace autorů
Autorské desatero
Výzva sponzorům

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 315
Registrovaných čtenářů: 1136
Publikovaných článků: 3991
Komentářů: 8452


Nejčtenější za posledních 14 dní

Tip na výlet: Křivoklátsko a Karlštejnsko
Soutěž o deset knih sudoku
Soutěž s Letními shakespearovskými slavnostmi
Soutěž o pět knih z nakladatelství Metafora
Dokáži ženy učinit krásné
1. Ó, Velvary, ó Velvary, kde jsou mé tolary?
Povíkendový rozchod
2. Ó, Velvary, ó Velvary, kde jsou mé tolary?
Ženské zbraně - nemódní přehlídka na konec sezóny
Utonulá


Posledních 10 reakcí

Hezká pozvánka. Vím, kam..
Díky, jsem rád, že líbí ..
.. nebo taky se dá říci,..
Nevím, jak to bylo s pří..
Nádherná kytice slov, lá..
Krásné, už jsi mi scháze..
Moc pěkné, díky..
Správné odpovědi posílej..
... to jen tak k tomu "t..
Jako malej jsem měl něja..


Spolupracujeme

www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.knihy-columbus.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.xyz-knihy.cz
www.argo.cz
www.dharmagaia.cz
www.dybbuk.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz


Pro Vás

Přidej k oblíbeným
Ikona pro Vás


MěřeníLedová krása smutné krasobruslařky Hanky Maškové

21.02.2006   Martina Bittnerová   Pro ženy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk větší normál

S její osobností vplula na led elegance a půvab. Hana Mašková, dívka, která vrátila po Áje Vrzáňové české ženské krasobruslení do světové špičky. Za svou poměrně krátkou aktivní sportovní kariéru získala titul Mistryně Evropy v roce 1968, stříbrné medaile z mistrovství Evropy v letech 1967 a 1969 a v neposlední řadě bronzové medaile ze zimních olympijských her 1968 v Grenoblu a z mistrovství světa 1967 - 68.

Hana Mašková se narodila 26. září 1949 kuchařce a číšníkovi, tedy do žádné sportovní rodiny. Hanička ale nechtěla chodit do školky, a tak dopoledne trávila mezi ostatními dětmi batolícími se na ledě na Štvanici. Bedlivě na ně dohlížel Karel Glogar. Poté se dostala do rukou trenéra Jaroslava Sadílka, aby se jí nakonec těsně před mistrovstvím Evropy 1963 v Budapešti ujala trenérka Míla Nováková.

Začátky

Hanka byla bezesporu ve své době fenomenální skokankou, měla pro skoky talent od Boha. Ojakživa ji ale sráželo to, že si příliš nevěřila, často trpěla trémou a neopodstatněným strachem. Jednoduše postrádala onu nezbytnou duševní jistotu. Bohužel na její psychice se negativně podepsala její matka (v rodině Maškových se odehrála tragédie, kdy ze tří dětí zůstala jen Hanka a paní Mašková se na ní doslova upnula). Měla Hanku ráda, ale jak už se někdy stává, její láska na Hanku působila doslova zhoubně.
A proto zůstávala pro Hanku oporou sice nekompromisní, ale vždy rozumná a lidská Míla Nováková. V rámci televizního cyklu Předčasná úmrtí proběhl dokument o Hance s názvem Teskné oči královny ledu, kde mohl divák na archivních záběrech vidět a slyšet Hančinu matku; kdo ji sledoval, jistě mi dá za pravdu, že v té dámě bylo něco nenormálního. Ostatně v posledních letech jejího života ji sužovala těžká duševní choroba.

Úspěch má dvě stránky

Za Hančiným úspěchem se skrývala těžko představitelná dřina. Jak uvedla Hančina matka, musela Hanka vedle tréninků a vstávání o čtvrté hodině ranní, výborně prospívat ve škole, a k tomu chodila ještě na klavír a na němčinu. Zatímco její vrstevnice pomalu začaly navazovat známosti s chlapci a měly čas se bavit, Hanka znala jen povinnosti. Odříkání ale přineslo triumfy, které Hanku vynesly mezi světové královny ledu. Pak přišel zlom v osobě textaře Jiřího Štaidla, jehož poznala už coby známá a oslavovaná krasobruslařka na koncertě Karla Gotta v roce 1968. Bohém Štaidl se poněkud pod vlivem lásky k Hance uklidnil a provedl ji neznalou pražskými nočními podniky. Matka to nesla velmi těžce, pravděpodobně chtěla Hanku pouze pro sebe. Míla Nováková to Hance na jednu stranu přála, na druhou se únava často projevovala na Hančině výkonu při tréninku, nehledě na to, že Štaidl nebyl žádné neviňátko a Hanku často potrápil. Přesto Míla Nováková vzpomínala, že ji Hanka na počátku vztahu se Štaidlem připadala šťastná. Nicméně na ledě se na Hanku lepila smůla, jež vyvrcholila tím, že si při exhibici ve švýcarském Winterthuru po nepovydařeném trojitém rittbergru narazila kostrč, a následkem toho poté po čtyřech povinných cvicích odstoupila od své další účasti na mistrovství světa v Coloradu Springs. Právě tam se psychicky zlomená Hanka rozhodla pro ukončení své amatérské závodní kariéry a k přestupu do lední revue. Své rozhodnutí samozřejmě konzultovala s Mílou Novákovou, kterou to sice jako trenérku mrzelo, ale zároveň Hanku chápala. Hančiny brusle na povinné cviky proto zřejmě dosud leží na dně coloradského jezera, kam je hodila pouze v přítomnosti jediného svědka – paní Míly.

Holiday on Ice

V roce 1969 nastoupila Hanka Mašková do světově známé lední revue Holiday on Ice, s níž se dostala i do Prahy. Z počátku se v ní cítila spokojená, měla čas na spoustu jiných a pro většinu z nás normálních a běžných zálib. Láska se Štaidlem kvetla a proto se zdálo, že se Hanka pomalu dostává do psychické kondice. Ovšem toto období netrvalo dlouho, časem se jí zdála vystoupení v lední revue úmorná a počítala s tím, že po dvou letech revue opustí.
Přesto angažmá přineslo Hance finanční nezávislost a určitou osobní svobodu, přeci jen matka zůstala v Praze a mohla ji proto kontrolovat pouze maximálně po telefonu.

Milovnice rychlé jízdy

Od dětství Hanka něco musela, navíc jí neustále kibicovala matka, úzkostlivě starostlivá a milující, nicméně pro Hanku v důsledku až nesnesitelně. Hančina křehká duše potřebovala spíše opravdové pochopení než neustálý dozor. A proto snad jedno z mála míst, kde si Hanka mohla připadat skutečně volná, bylo sedadlo v autě. Hanka zbožňovala až riskantně rychlou jízdu. Za volantem se cítila nikým nesledovaná, možná za volantem se stávala tou skutečnou Hankou a ne tou poslušnou a pokornou dívkou, za kterou se vznášel stín věčně dohlížející matky. A na svou vášeň doplatila. 31. 3. 1972 zahynula ve francouzské obci Vouvray při cestě z Tours do Poitiers. Poslední místo k odpočinku nalezla na vyšehradském hřbitově. Její hrob zdobí okřídlené ženské torzo od Jana Štursy.

Dohra

Nedlouho před smrtí se Hanka Mašková s bonvivánem Štaidlem rozešla. Podle některých pramenů navázala známost s bohatým Němcem, podle jiných s jistým Francouzem. Každopádně důvodem k rozchodu se pravděpodobně stalo Štaidlovo zalíbení v blonďaté české lyžařské reprezentance Ivaně Zelníčkové, později Trumpové, která tehdy studovala FTVS, lyžovala a ještě si přivydělávala coby manekýna v ÚBOKU (Ústav bytové o oděvní kultury). Po jejím odchodu z Čech do Rakouska nastoupila do ÚBOKU na její místo dnešní úspěšná majitelka agentury Czechoslovak Models Milada Karasová.
Jiří Štaidl tragicky zahynul při autonehodě 9. října 1973 nedaleko Prahy. Jeho bratr Ladislav se pak po boku Karla Gotta přeměnil v ikonu socialistického popu a v současnosti úspěšně podniká.
Míla Nováková vychovala řadu vynikajících krasobruslařů, vedle Hanky Maškové například sourozence Romanovy - Pavla a Evu, taneční krasobruslařský pár, který dovedla k úspěchům na mezinárodním poli. I oni získali angažmá v Holiday on Ice. Bohužel zanedlouho Pavlův život v pouhých devětadvaceti letech ukončila autonehoda - přesně 31. 1. 1972.

Míla Nováková své svěřence vždy tak trochu brala jako své děti, bohužel o dvě z nich přišla velmi záhy. Kromě toho, že se objevila ve vzpomínkovém dokumentu o Haně Maškové, občas ji lze zahlédnout i na televizní obrazovce v roli pomocného komentátora krasobruslařských soutěží. A můžeme jen doufat, že se snad objeví někdo, kdo sepíše její paměti, protože tato na pohled nenápadná žena byla u toho, když se české krasobruslení ocitlo na svém od té doby nepřekonaném vrcholu.
Z důvodu spamování roboty, musíte být pro přidání komentáře k článku přihlášeni. Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde


OSNeraweb . ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2006 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce - Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5396 s