O nas

Koło Naukowe Gender Studies Uniwersytetu Gdańskiego powstało oficjalnie w styczniu 2005 roku, po kilku latach spotkań nieformalnej grupy dyskusyjnej „Gender”.

Zajmujemy się społeczną i kulturową tożsamością płci. Problematyka ta łączy zagadnienia z zakresu psychologii, socjologii, historii, prawa, antropologii kulturowej, teorii literatury i innych dziedzin humanistycznych i społecznych. Do koła należą studenci i studentki bardzo różnych kierunków. Współpracujemy także z osobami, które ukończyły studia, a ich praca lub zainteresowania łączą się z tematyką „gender studies”. Opiekunkami koła są dr hab. Ewa Graczyk i dr Monika Pomirska.

W ramach działalności koła organizujemy m.in. spotkania dyskusyjne poświęcone problematyce płci i rodzaju oraz bieżącym problemom społecznym związanym z tą tematyką. Przygotowujemy projekcje filmowe i spotkania z feministycznymi autorkami i autorami. Organizujemy wykłady osób zajmujących się naukowo problematyką „gender studies” i wyjazdy integracyjne dla członków i członkiń koła. Przeprowadzamy warsztaty antydyskryminacyjne. Prowadzimy internetową listę dyskusyjną poświęconą tematyce rodzaju. Współpracujemy z trójmiejskimi organizacjami pozarządowymi. Co roku włączamy się także w przygotowania do trójmiejskiej Manify 8 marca, demonstracji promującej prawa kobiet.

Zapraszamy do współpracy!

Aktualności

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Kasią Bratkowską - feministką, działaczką stowarzyszenia „Same o Sobie. S.O. S.!”, organizatorką Manif. Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 czerwca o godzinie 18:00 w zwyczajowym miejscu - w sali 161 na Wydziale Filol.-Hist. UG (Wita Stwosza 55).

Zapraszamy także na nasz spektakl wg "Dobrego ciała" Eve Ensler. Odniósł on wielki sukces podczas kwietniowej Nocy Walpurgii, a 28 czerwca zostanie ponownie wystawiony, tym razem na Ladies Night w Faktorii w Sopocie. Szczegóły tutaj.

Archiwum

Maj 2007

Warsztaty bębniarsko-genderowe, przeprowadzone dla członkiń i członków naszego koła przez Rhythms of Resistance Trójmiasto. (zobacz fotorelację)

Sesja naukowa "Kobieta i media", zorganizowana przez Instytut Historii UG i Komisję Historii Kobiet PAN przy współpracy naszego koła. (zapoznaj się z programem)

Kwiecień 2007

Spotkanie dyskusyjne poświęcone tekstowi Davida Osta ("Polityka i gniew"), opublikowanemu w Krytyce Politycznej (nr 11-12 2007).

Noc Walpurgii - doroczny sabat czarownic. Gwoździem imprezy, która odbyła się w Faktorii, była inscenizacja wg "Dobrego ciała" Eve Ensler oraz prezentacja multimedialna dotycząca zjawiska autoagresji, oparta na kilku znakomitych filmach poruszających tą problematykę. (zobacz fotorelację) (zobacz plakat)

Marzec 2007

Wyjazd członkiń i członków koła na ogólnopolską konferencję pt. „Być kobietą na rynku pracy. Genderowy Index problemów”, zorganizowaną w Warszawie przez inicjatorów projektu Gender Index (m.in. przez Fundację Feminoteka, UNDP, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, SGH, PKPP Lewiatan).

Udział członkiń i członków koła w Wielkim Marszu Solidarności Kobiet w Warszawie.

DNI KOBIET 2007 (zapoznaj się z programem), a w ich trakcie:

  • Seminarium „Co Ty wiesz o dyskryminacji?”: projekcja filmu „Niebieskoocy”, „Dyskryminacja, stygmatyzacja, bycie gorszą/gorszym” - wykład dr hab. Ewy Graczyk (Instytut Filologii Polskiej UG)
  • „Język polityków” — debata studencka (przeczytaj relację)
  • Fem Party w klubie Faktoria.
  • Udział w trójmiejskiej Manifie (zobacz fotorelację).

Prezentacja KN Gender Studies UG na targach edukacyjnych AKADEMIA (zobacz fotorelację).

Luty 2007

„Niebieskoocy” – projekcja filmu pokazującego antydyskryminacyjne warsztaty prowadzone przez Jane Elliott, po filmie dyskusja.

Przygotowania do „Manify”.

Grudzień 2006

„Kobieta w filozofii” – Agnieszka Radkowska, wykład i dyskusja.

Spotkanie poświęcone powstającej Partii Kobiet.

Listopad 2006

Warsztaty antydyskryminacyjne dla studentek i studentów UG – Zofia Łapniewska (NEWW Polska).

"Czym jest trafficking? Społeczne uwarunkowania przemocy wobec kobiet"– warsztaty przygotowane w ramach działalności koła, przeprowadzone przez Agnieszkę Kaim na konferencji „Z psychologią o śmierci” (zorganizowanej na UG przez Koło Nauk Psychologicznych Anima, gdański oddział PSSiAP).

„Ciało i Gender w obozach zagłady” – wykład prof. Bożeny Karwowskiej (University of British Columbia, Kanada).

Maj 2006

Warsztaty na temat komunikacji międzypłciowej – mgr Magdalena Żadkowska (Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG).

„WenDo” – dwudniowe warsztaty samoobrony i asertywności dla studentek UG.

Kwiecień 2006

„Feministyczna ekonomia” – wykład Zofii Łapniewskiej (NEWW Polska).

„Krzycz rodzierający ciszę” – dyskusja na temat tekstów Kazimiery Szczuki („Nuda buduaru”) i Krystyny Kłosińskiej („Figura XIX-wiecznej histeryczki. Krzyk rodzierający ciszę”).

Marzec 2006

Maraton Kobiet, integrujący różnorodne inicjatywy z okazji Dnia Kobiet (zobacz plakat), w trakcie którego współorganizowaliśmy:

„Manifa 8 marca”, odbywająca się pod hasłem obecności kobiet w kulturze – w polityce, nauce, sztuce, sporcie.

Seminarium „Własnym głosem o własnych sprawach”: „Głód diagnozy czyli jak opisać sytuację kobiet w Polsce” – dr hab. Ewa Graczyk; „Historie kuchenne – prawo wobec kobiet” Katarzyna Kurkiewicz (NEWW Polska).


„W cieniu szumiących wind” – prezentacja multimedialnego tomiku poezji. Współorganizacja spotkania autorskiego Beaty Sosnowskiej, który odbył się w Faktorii.

Styczeń 2006

„W poszukiwaniu tożsamości współczesnego mężczyzny” - Piotr Perkowski, wykład i dyskusja.

Grudzień 2005

„Wizerunek mężczyzny w polskich mediach” – Piotr Perkowski, wykład i dyskusja.

„Odzyskać swój głos” – Anna Nacher, warsztat – wyjazd integracyjno-edukacyjny do Jastrzębiej Góry.

Listopad 2005

Spotkanie poświęcone relacji z konferencji „Homofobia, mizoginia, ciemnogród – burzliwe dzieje kontrowersyjnych ustaw”.

„Po dwóch stronach tęczy – tożsamość LGB” – dr Katarzyna Bojarska, warsztat i dyskusja.

Październik 2005

Wyjazd członkiń koła na ogólnopolską konferencję „Homofobia, mizoginia, ciemnogród – burzliwe dzieje kontrowersyjnych ustaw”, zorganizowaną przez Uniwersytet Łódzki i KPH Łódź.

„Wokół (de)konstrukcji kobiecości Joanny Mizielińskiej” – dr Ewa Graczyk, wykład i dyskusja, cz. 3: „Inne kobiety - problem wykluczenia mniejszości seksualnych w feminizmie”.

„Wokół (de)konstrukcji kobiecości Joanny Mizielińskiej” – dr Ewa Graczyk, wykład i dyskusja, cz. 4: Wyjście z pułapki wykluczenia - feminizm bez "kobiet" w ujęciu Judith Butler.

Czerwiec 2005

Dyskusyjny Klub Feministyczny: „Coming out. Ujawnienie orientacji psychoseksualnej – zaproszenie do dialogu” – spotkanie z autorkami książki - Agatą Engel - Bernatowicz i Aleksandrą Kamińską.

Dyskusyjny Klub Feministyczny: „Przed wybuchem wstrząsnąć” – promocja książki dr Ewy Graczyk.

Maj 2005

Wyjazd członkiń koła na ogólnopolską konferencję „Kobiety w religiach. Obecność nie tylko milcząca”, zorganizowaną w Poznaniu przez Stowarzyszenie Kobiet „Konsola”.

Dyskusyjny Klub Feministyczny: „Zadra” – spotkanie z Beatą Kozak, redaktorką naczelną pisma feministycznego „Zadra”.

Spotkanie poświęcone relacji z konferencji „Kobiety w religiach. Obecność nie tylko milcząca”.

Dyskusyjny Klub Feministyczny: ”Piekło kobiet trwa” - spotkanie z Wandą Nowicką, przewodniczącą Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Spotkanie poświęcone analizie wizerunku kobiety w reklamie.

Dyskusyjny Klub Feministyczny: „Księga Em” – spotkanie z pisarką Izabelą Filipiak.

Kwiecień 2005

„Marhaba Europe” – spotkanie z aktywistami, którzy na Bliskim Wschodzie działają w ruchach pacyfistycznych i antydyskryminacycjnych (zobacz fotorelację).

„Wokół (de)konstrukcji kobiecości Joanny Mizielińskiej” – dr Ewa Graczyk, wykład i dyskusja, cz.2.

„Noc Walpurgii” – „Dzień zagłady albo nieobecność na szkolnym balu – o Carrie Stephena Kinga” dr Ewa Graczyk, wykład; projekcja filmu Briana De Palmy „Carrie” (zobacz fotorelację).

Dyskusyjny Klub Feministyczny: „Lubiewo” – spotkanie z pisarzem Michałem Witkowskim.

Marzec 2005

Współorganizacja „Manify 8 marca”, odbywającej się pod hasłem „Trójmiasto Wolnych Kobiet”.

„Wokół (de)konstrukcji kobiecości Joanny Mizielińskiej” – dr Ewa Graczyk, wykład i dyskusja, cz. 1.

Styczeń/luty 2005

Rejestracja Koła Naukowego Gender Studies UG, dotychczas działającego jako nieformalna grupa dyskusyjna Gender.

Przygotowania do „Manify 8 marca” - demonstracji promującej prawa kobiet.

Spotkania w ramach „Dyskusyjnego Klubu Feministycznego” współorganizowane były przez Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW – Polska, KPH Trójmiasto i queerclub Faktoria.

Teksty

Słowa o kobietach – relacja z dyskusji o języku polityków
Jednym z wydarzeń związanym z Dniem kobiet 2007 była debata poświęcona językowi, jakim posługują się nasi politycy. Przyjrzyjmy się wybranym wypowiedziom i spróbujmy je zanalizować.
Lesbijskie komedie romantyczne jako nowatorskie przetworzenie schematu fabularnego w obrębie kina gatunków
Komedia romantyczna jest jednym z tych przedziwnych gatunków filmowych, które praktycznie się nie starzeją. Mimo iż schemat fabularny jest bardzo prosty i przewidywalny, można za każdym razem opowiedzieć tę samą historię inaczej. W przypadku lesbijskich komedii romantycznych to "inaczej" znaczy coś więcej niz tylko zmianę dekoracji.
8 marca
Rządzą nami teraz znowu Oni, nowi ONI. Jakby wyjęci ze sztuk Witkacego groteskowi mężczyźni, tubylcy z polskiego skansenu. Przedstawiają ich najlepiej postacie trzech pokracznych królów, trzech premierów koalicji, co jakby z koszmaru nocnego wyszli, Polakom, a przede wszystkim Polkom, śniąc się nad ranem.
Równouprawnienie – dlaczego warto zatrudniać kobiety?
Co może przekonać zarówno przedsiębiorców, jak i same kobiety, że równouprawnienie popłaca?
Tylko dla kobiet
Kilka refleksji na temat spychania "kobiecych" tematów do medialnego getta, czyli dlaczego w poważnym tygodniku nie przeczytamy o zmienianiu pieluchy.
Czego Jaś się uczył, czyli co wpaja się student(k)om medycyny na temat kobiet (i nie tylko)
Niedawno wpadł mi w ręce aktualnie obowiązujący podręcznik do ginekologii i położnictwa dla studentów i lekarzy medycyny. Wiedziona ciekawością, która szybko miała się zamienić w masochizm, zaczęłam go wertować...
Pielgrzymki
Ginekologiczne przygody polskich kobiet - opowieści z pierwszej (i drugiej) ręki.
Obraz kobiety w pop-kulturze, czyli spór o reklamy
„Kobiety w reklamach są (…) sprowadzane do roli istot prowadzących partnerskie rozmowy z serem, proszkiem do prania czy domokrążcą oferującym produkty higieniczne” w liście otwartym do Danuty Waniek – dyrektorki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – napisała Minister Magdalena Środa – Pełnomocniczka ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w maju 2005 roku, wywołując gorące dyskusje zarówno w środowisku feministycznym, jak i poza nim.
Sformatowani
Kilka tygodni temu podczas rozmowy ze znajomym zrobiło mi się nieswojo. Człowiek, którego szanowałem i darzyłem sympatią, wypowiedział słowa, które mnie do niego zraziły i sprawiły, że powróciło do mnie wrażenie, iż nasz świat jest polem nieustannej walki, ringiem bokserskim, gdzie ktoś wygrywa, a ktoś inny pada na deskach. Sędzia odlicza: raz, dwa, trzy...
Cała prawda o Magdalenie Środzie
Większość obywateli i obywatelek III RP kojarzy nazwisko byłej Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn tylko z tzw. skandalem kopenhaskim, czyli wypowiedzianym przez dr Środę zdaniem, skrótowo opisującym wpływ wielu wieków chrześcijańskiej kultury europejskiej na współczesną pozycję i status kobiety. Dużo rzadziej, albo prawie wcale, media informowały o konkretnych pomysłach i działaniach Magdaleny Środy.

Współpracują z nami

Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW - Polska Kampania Przeciw Homofobii Trójmiasto
Fundacja Feminoteka Queerclub Faktoria

Kontakt

Jeśli chcesz podzielić się z nami uwagami, opiniami i propozycjami dotyczącymi działalności Koła Naukowego Gender Studies Uniwersytetu Gdańskiego lub funkcjonowania tej strony, napisz do nas.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 czerwca w sali 161 na Wydziale Filol.-Hist. UG (Wita Stwosza 55) o godzinie 18:00.

Zapraszamy!