Zdzisław Szulc - założyciel i kolekcjoner
Muzeum Instrumentów Muzycznych
2 kwietnia - 30 września

Kurator: Janusz Jaskulski
Aranżacja plastyczna: Klaudyna Jasiewicz

Program edukacyjny towarzyszący wystawie:
www.mnp.art.pl/infopl   /proszę kliknąć/

Z okazji 60-lecia Muzeum Instrumentów Muzycznych oglądać można ekspozycję "Zdzisław Szulc - założyciel i kolekcjoner" przypominającą postać inicjatora i współzałożyciela poznańskiego muzeum.

Zdzisław Szulc, urodzony 28 stycznia 1895, zmarły 29 marca 1959 w Poznaniu, kolekcjoner, instrumentolog, prekursor muzealnictwa muzycznego był człowiekiem pełnym energii i wiedzy, olbrzymiego taktu i umiejętności rozpalania entuzjazmu do bezcennych dzieł sztuki, jakimi są instrumenty muzyczne, był duszą polskiego lutnictwa.
Z zawodu był kupcem. Ważnym hobby stał się również tenis. Jego prawdziwą pasją było zbieranie instrumentów muzycznych, polskich i egzotycznych, przywożonych z licznych podróży.

W latach 20. odbył wiele podróży po Europie i Bliskim Wschodzie, a przywiezione stamtąd instrumenty muzyczne ujawniły jego pasję zbieracką. Prywatną kolekcję Szulca ok. 120 obiektów, zaprezentowano publiczności Muzeum Miejskiego na wystawie w 1938 r.

Część jego zbiorów, ok. 80 obiektów, cudem ocalałych z wojny, przekazana muzeum, stała się zalążkiem przyszłego Muzeum Instrumentów Muzycznych, otwartego na przełomie 1945/1946 r., którego Zdzisław Szulc został dożywotnim kustoszem. Jego zasługą były ważne wystawy, m.in. "Instrumenty Muzyczne", "Pamiątki Chopinowskie", "Skrzypce w Polsce".

Jako badacz prowadził dogłębne studia porównawcze instrumentów, opierając się na analizie archiwaliów, znalezisk archeologicznych i rekonstrukcji instrumentów. Rezultatem była m.in. teza o polskim pochodzeniu skrzypiec, rozwi­nięta następnie przez Włodzimierza Kamińskiego).

Zdzisław Szulc jest również autorem wielu publikacji, m.in. Słownika lutników polskich (Poznań 1953); zabiegał o ujednolicenie polskiej terminologii instrumentologicznej, opracował zasady konserwacji instrumentów. Uczestniczył w organizowaniu pierwszego krajowego konkursu lutniczego (październik 1949), a następnie I Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego (1957).

Był współinicjatorem utworzenia Stowarzyszenia Lutników Polskich (1954; od 1980 ZPAL), organizował (od 1948) pierwsze w Polsce koncerty sylwestrowe (odbywają się w Muzeum do dziś). Udzielał się w wielu organizacjach i stowarzyszeniach, był redaktorem działu polskiego Dictionnaire Universel des Luthiers. Za wielorakie zasługi (także na polu walki) odznaczony m.in. Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Walecznych, Złotą Odznaką AZS, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ekspozycji towarzyszy książka "Zdzisław Szulc. Pasja i muzyka"