Ana Sayfa Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Sponsorlar Ekip ve İletişim English  


Festival’in Kazananları Belli Oldu!

Limak’ın isim sponsorluğunda gerçekleştirilen 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarında ödül kazananlar açıklandı!

Kurmaca, deneysel ve canlanlandırma kategorilerinde düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılan filmler, yönetmen Yüksel Aksu, akademisyenler Bülent Özkam ve Thomas Balkenhol, sanat yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazarı Ahmet Ilgaz tarafından değerlendirildi. Kurmaca film dalında 16, deneysel dalda ve canlandırma dalında 12’şer film yarışıyordu. Mehmet Selçuk Bilge’nin yönettiği   Mr. Unhappy Meets the Girl, Mr. Unhappy Sees a Doctor filmleri kurmaca dalda en iyi film ödülüne; Yasemin Aydın’ın yönettiği Suret filmi de deneysel dalda en iyi film ödülüne; Ayçe Kartal’ın yönettiği Beyinsiz filmi ise canlandırma dalında en iyi film ödülüne değer bulundu. Bu filmlerle birlikte Seçici Kurul R. Nazım Ulusoy’un Yır-tık filmine özel ödül vermeyi uygun buldu.

Profesyonel ve Amatör kategorilerde gerçekleştirilen Ulusal Belgesel Film Yarışması'na katılan filmler, görüntü yönetmeni Yusuf Akçura, belgesel yönetmeni Semra Sander, sinema yazarı Murat Erşahin, yönetmen Enis Rıza Sakızlı ve akademisyen Andreas Treske’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.  Amatör dalda 13, profesyonel dalda 9 belgesel film jüri karşısına çıkmıştı. Amatör Kategoride; Ateş Savaşeri, İrem Pasinligil ve Onur Etiz’in yönettiği "Öyle Duruyorum" adlı film birincilik ödülüne; Serkan Yüksel’in yönettiği "Issız" adlı film ikincilik ödülüne; Meriç Ozan ve Mutlu Karadoğan’ın yönettiği "Gewok" adlı film üçüncülük ödülüne değer bulundu. Amatör Kategoride Jüri Özel Ödülü'nü Fatih Sezgin ve Mevlüt Çiftçi’nin yönettiği "Çalı" adlı film kazandı.

Profesyonel kategoride; Seçiciler Kurulu birincilik ödülüne değer yapıt bulamadı. Özgür E. Arık'ın yönettiği "X" adlı film ikincilik ödülüne, Berrin Balay Tuncer ve Önder M. Özden’in yönettiği "Kadına Ağıt" adlı film üçüncülük ödülüne, Mihriban Tanık'ın yönettiği "Hiçbiryerde" adlı film Jüri Özel Ödülü'ne değer bulundu.

Senaryo yazarı Emine Nevin Cangür’ün başkanlığında toplanan, yönetmen Tunç Başaran, akademisyen Nejat Ulusay, sinema yazarı ve tarihçisi Agah Özgüç ve oyuncu Cengiz Korucu’dan oluşan jüri, Ulusal Uzun Film Yarışması'nda ödül alacak filmleri ve oyuncuları açıkladı.
En İyi Film Ödülü'nü Türkiye’nin siyasal ve toplumsal tarihindeki çok önemli bir dönemi belli bir mesafe, ironi ve aynı zamanda kara mizaha yakın bir üslupla aktarması ve son derece yerel bir konuyu evrensel bir boyuta taşıması nedeniyle  Muharrem Gülmez ile Sırrı Süreyya Önder’in yönettiği Beynelmilel adlı filmine
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nü Yüksek Aksu’nun Dondurmam Gaymak adlı filmine
En İyi Yönetmen Ödülü'nü Kader ile Zeki Demirkubuz'a
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Kader filmindeki oyunculuğu ile Vildan Atasever'e
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Polis filmindeki oyunculuğu ile Haluk Bilginer'e
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü Kader'deki oyunculuğu ile Müge Ulusoy'a
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü Sis ve Gece'deki oyunculuğu ile İlyas Salman'a
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü'nü Beynelmilel filmiyle Sırrı Süreyya Önder’e
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü, Sis ve Gece filmindeki çalışmasıyla Gökhan Atılmış'a
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü Cenneti Beklerken adlı filmdeki çalışmaları nedeniyle Serdar Yılmaz ve Elif Taşçıoğlu'na
En İyi Müzik Ödülü'nü, Cenneti Beklerken filmindeki çalışmasıyla Rahman Altın’a
En İyi Kurgu Ödülü'nü, Küçük Kıyamet filmindeki kurgusuyla Çiçek Kahraman’a
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü'nü, Tramvay filmindeki oyunculuğuyla Emel Çölgeçen'e
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü'nü, Hokkabaz adlı filmdeki oyunculuğuyla Tuna Orhan'a
Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü’nü, Dondurmam Gaymak filmindeki yönetimiyle Yüksel Aksu'ya verdi. Seçiciler Kurulu bu yıl, Umut Veren Yeni Senaryo yazarı kategorisinde ödüle değer senaryo yazarı bulamadı. Ulusal uzun film yarışmasında 18 film yer alıyordu.

Yarışmalarda kazanan isimler, ödüllerini 22 Nisan gecesi, AÜ Dil Tarih Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda gerçekleştirilecek ödül töreniyle alacaklar.

Fato İmza Gününde


Fatma Girik hakkında detaylı bilgi için tıklayın...>>

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü verilen Fatma Girik imza gününde Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor.

Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali 12 Nisan’da başlıyor. Festival kapsamında bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü sunulan Fatma Girik, 13 Nisan Cuma günü Burçak Evren’in yazdığı “İki Ün’lü Kadın – Fatma Girik” adlı kitabı, Burçak Evren’le birlikte Kızılay Büyülü Fener Kültür Merkezi’nde saat 12:00’de imzalıyor. Fatma Girik’in rol aldığı “Acı” adlı film ise Aziz Nesin Emek Ödülü Özel Ödülü Gösterimi başlığı altında 14:30’dan itibaren izleyicilerle buluşacak.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı – Dünya KİV Yayınları’dan çıkacak “İki Ün’lü Kadın - Fatma Girik” adlı kitap, sanatçının hayatını ve neredeyse tüm filmlerini anlatıyor. Hiçbir yerde bulunamayacak özel resimlerin bulunduğu eser, sanatçının hayranları ve Türk sineması tutkunları için bir kaynak niteliği taşıyor. Kitap, imza gününün gerçekleşeceği Kızılay Büyülü Fener Kültür Merkezi’nden temin edilebilecek.

Program :

12:00 Fatma Girik ve Burçak Evren’le İmza Günü
14:30 Aziz Nesin Emek Ödülü Özel Gösterimi: “Acı”

Yer :
Kızılay Büyülü Fener Kültür Merkezi
Meşrutiyet Caddesi, Ankara

Ayrıntılı Bilgi İçin :

Gökhan Şeker
Medya Koordinatörü
ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

Tel : 0 312 468 77 45 – 0 312 468 38 92 – 0312 468 78 56
Fax : 0312 467 78 30
e-posta : mediainfo@filmfestankara.org.tr