1835-1843

1835Inicjatywa budowy linii kolejowej łączącej Warszawę z Zagłębiem Dąbrowskim i Krakowem.
1836Wytyczenie linii i wydanie koncesji dla Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda mającej połączyć Wiedeń z Brnem, Ostrawą, Krakowem i Bochnią. Inicjatywa budowy Kolei Górnośląskiej z Wrocławia na Górny Śląsk ku granicy austriackiej.
1837Wytyczenie trasy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z Warszawy przez Grodzisk Maz. - Skierniewice - Koluszki - Piotrków Tryb. - Częstochowę - Ząbkowice do st. Granica (dziś: Maczki) na granicy zaborów rosyjskiego i austriackiego oraz tras wariantowych.
1838Założenie Towarzystwa Akcyjnego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej i przyznanie koncesji na budowę.
1839Uzyskanie koncesji na budowę linii kolejowej łączącej Górny Śląsk z Wrocławiem przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej i wytyczenie trasy tej kolei od Wrocławia przez Opole - Koźle - Gliwice do Mysłowic na granicy zaborów pruskiego i austriackiego.
1840Rozpoczęcie robót przy budowie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
1842Otwarcie pierwszych odcinków Kolei Górnośląskiej: Wrocław - Oława (22 maja) i Oława - Brzeg (sierpień) będących pierwszymi przekazanymi do eksploatacji odcinkami kolei w Polsce. Bankructwo Towarzystwa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
1843Przejęcie akcji i majątku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej przez rząd i kontynuowanie budowy pod zarządem państwowym. Otwarcie linii Wrocław - Jaworzyna Śląska kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej.

Opracowanie: Jerzy Wasilewski