Skip Links
U.S. Department of State
2007 International Religious Freedom Rep...  |  Daily Press Briefing | What's NewU.S. Department of State
U.S. Department of State
SEARCHU.S. Department of State
Subject Index
U.S. Department of State
HomeIssues & PressTravel & BusinessCountriesYouth & EducationCareersAbout State
Video
Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Principal Officers 

Assistant Secretaries of State for African Affairs

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Joseph C. Satterthwaite
State of Residency: Michigan
Foreign Service officer
Appointment: Aug 23, 1958
Entry on Duty: Sep 2, 1958
Termination of Appointment: Jan 31, 1961

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: G. Mennen Williams
State of Residency: Michigan
Non-career appointee
Appointment: Jan 30, 1961
Entry on Duty: Feb 1, 1961
Termination of Appointment: Mar 23, 1966

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Joseph Palmer II
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Appointment: Apr 1, 1966
Entry on Duty: Apr 11, 1966
Termination of Appointment: Jul 7, 1969

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: David D. Newsom
State of Residency: California
Foreign Service officer
Appointment: Jul 8, 1969
Entry on Duty: Jul 17, 1969
Termination of Appointment: Jan 13, 1974

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Donald B. Easum
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: Feb 27, 1974
Entry on Duty: Mar 18, 1974
Termination of Appointment: Mar 26, 1975

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Nathaniel Davis
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Appointment: Mar 17, 1975
Entry on Duty: Apr 2, 1975
Termination of Appointment: Dec 18, 1975

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: William E. Schaufele, Jr.
State of Residency: Ohio
Foreign Service officer
Appointment: Dec 11, 1975
Entry on Duty: Dec 19, 1975
Termination of Appointment: Jul 17, 1977

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Richard M. Moose
State of Residency: Arkansas
Non-career appointee
Appointment: Jun 16, 1977
Entry on Duty: Jul 6, 1977
Termination of Appointment: Jan 16, 1981

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Chester A. Crocker
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Appointment: Jun 9, 1981
Entry on Duty: Jun 9, 1981
Termination of Appointment: Apr 21, 1989

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Herman Jay Cohen
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Appointment: May 12, 1989
Entry on Duty: May 12, 1989
Termination of Appointment: Feb 26, 1993

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: George Edward Moose
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Appointment: Apr 1, 1993
Entry on Duty: Apr 2, 1993
Termination of Appointment: Aug 22, 1997

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Susan Rice
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Appointment: Oct 14, 1997
Entry on Duty: Oct 14, 1997
Termination of Appointment: Jan 20, 2001

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Walter Kansteiner, 3rd
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: May 31, 2001
Entry on Duty: Jun 4, 2001
Termination of Appointment: Nov 1, 2003

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Constance Berry Newman
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Appointment: Jun 13, 2004
Entry on Duty: Jun 24, 2004
Termination of Appointment: Aug 26, 2005

Title: Assistant Secretary of State for African Affairs
Name: Jendayi Elizabeth Frazer
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Aug 2, 2005
Entry on Duty: Aug 29, 2005
Termination of Appointment:


Creation of Position: On July 18, 1958, Congress authorized an eleventh Assistant Secretary of State (P.L. 85-524; 72 Stat. 363), enabling the Department of State to create a bureau to deal with relations with the newly independent nations of Africa. The Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs resumed responsibility for relations with the nations of North Africa on Apr 22, 1974. When the Department of State established three geographical divisions in 1909, African affairs were the responsibility of the Divisions of Near Eastern and Western European Affairs. Department Order No. 692 of Jun 15, 1937, transferred responsibility for all African territories except Algeria and the Union of South Africa to the Division of Near Eastern Affairs. A Division of African Affairs was created in the office of Near Eastern Affairs in Jan 1944. This administrative relationship continued after the establishment of the Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs in 1949.

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |  Frequent Questions  |  Contact Us  |  Email this Page  |  Subject Index  |  Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |  Privacy Notice  |  FOIA  |  Copyright Information  |  Other U.S. Government Information