Skip Links
U.S. Department of State
2007 International Religious Freedom Rep...  |  Daily Press Briefing | What's NewU.S. Department of State
U.S. Department of State
SEARCHU.S. Department of State
Subject Index
U.S. Department of State
HomeIssues & PressTravel & BusinessCountriesYouth & EducationCareersAbout State
Video
Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs > Bureau of Public Affairs > Office of the Historian > Principal Officers of the Department and U.S. Chiefs of Mission > Principal Officers 

Assistant Secretaries of State for Politico-Military Affairs

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Ronald I. Spiers
State of Residency: Vermont
Foreign Service officer
Appointment: [Sep 18, 1969]
Termination of Appointment: Aug 2, 1973
Note: Had been designated Deputy Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs, Aug 15, 1969.

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Seymour Weiss
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Appointment: [Aug 6, 1973]
Termination of Appointment: Jan 17, 1974

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: George S. Vest
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Appointment: [Apr 29, 1974]
Termination of Appointment: Mar 27, 1977

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Leslie H. Gelb
State of Residency: New York
Non-career appointee
Appointment: [Feb 23, 1977]
Termination of Appointment: Jun 30, 1979

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Reginald H. Bartholomew
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Appointment: [Jul 1, 1979]
Termination of Appointment: Jan 20, 1981

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Richard R. Burt
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Appointment: [Jan 23, 1981]
Termination of Appointment: Feb 17, 1982

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Jonathan T. Howe
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: [May 10, 1982]
Termination of Appointment: Jul 1, 1984

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: John T. Chain, Jr.
State of Residency: District of Columbia
Non-career appointee
Appointment: [Jul 1, 1984]
Termination of Appointment: Jun 14, 1985

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: H. Allen Holmes
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Appointment: [Jul 19, 1985]
Termination of Appointment: Aug 8, 1989
Note: Commissioned Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs,
Apr 14, 1986.

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Richard A. Clarke
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Aug 7, 1989
Entry on Duty: Aug 8, 1989
Termination of Appointment: Jul 10, 1992

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Robert L. Gallucci
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Jul 7, 1992
Entry on Duty: Jul 13, 1992
Termination of Appointment: Oct 11, 1994

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Thomas E. McNamara
State of Residency: District of Columbia
Foreign Service officer
Appointment: Oct 11, 1994
Entry on Duty: Oct 12, 1994
Termination of Appointment: Jan 9, 1998

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Eric David Newsom
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Oct 22, 1998
Entry on Duty: Nov 2, 1998
Termination of Appointment: Dec 31, 2000

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: Lincoln P. Bloomfield
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: May 23, 2001
Entry on Duty: May 31, 2001
Termination of Appointment:  Jan 20, 2005

Title: Assistant Secretary of State for Politico-Military Affairs
Name: John Hillen
State of Residency: Virginia
Non-career appointee
Appointment: Oct 12, 2005
Entry on Duty: Oct 12, 2005
Termination of Appointment:  


Creation of Position: The Department of State established the Bureau of Politico-Military Affairs by administrative order on Sep 18, 1969, to enhance the Department's role in the formulation of international security policy, to supervise security assistance and foreign military sales programs, and to direct the issuance of arms export licenses. The bureau replaced a special component for politico-military affairs that had served under the Deputy Under Secretary of State for Political Affairs since 1960. The Director of the Bureau of Politico-Military Affairs, who was designated by the Secretary of State, had rank equivalent to an Assistant Secretary of State. The Director became a Presidential appointee, subject to the advice and consent of the Senate, and an Assistant Secretary on Apr 14, 1986.

U.S. Department of State
USA.govU.S. Department of StateUpdates  |  Frequent Questions  |  Contact Us  |  Email this Page  |  Subject Index  |  Search
The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs, manages this site as a portal for information from the U.S. State Department. External links to other Internet sites should not be construed as an endorsement of the views or privacy policies contained therein.
About state.gov  |  Privacy Notice  |  FOIA  |  Copyright Information  |  Other U.S. Government Information