<   28 Eylül 2007  Cuma    

Tarihte Bugün
Arşiv     

HABERLER
 

      Promosyon

      eGazete

      Ana Sayfa

      Güncel

      Politika

      Dünya

      Ekonomi

      Magazin

      Eğitim

      Sağlık

      Spor

      Yazarlar

      Yazı Dizisi

      Röportaj

      Otomobil

      TV-Sinema

      Mobil Yaşam

      Karikatür

        Tatil

EKLER
 

      Brunch

      Cumartesi

      Pazar


BÖLGELER
 

      Akdeniz

      Ege


YAZI DİZİSİ

 

RÖPORTAJ


YAZARLARDANGüncel


Hain bomba dört kardeşi anneleriyle birlikte aldı

Yedisi çocuk 11 kişinin ölümü 16 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının termos içine yerleştirilen bombanın uzaktan kumanda ile patlatıldığı anlaşıldı. Ailelerin uğrak yeri olan Bağlar Koşuyolu Parkı önündeki otobüs durağında meydana gelen patlamada ölenlerden 6'sı aynı aileden çıktı. Silvan'dan Diyarbakır'a okul alışverişine geldiği öğrenilen Vahide Demir ile Şilan (6 aylık), Mizgin (8), Zilan (10), Dilan(12) Demir ve kız kardeşi Emine Yetişken aynı anda can verdi. Olayda ayrıca Abdullah Çetinkaya (5 aylık), Nazar Çetinkaya (2) Nazlıcan Çetinkaya (4) ve Rojhilat Aslan (28) da hayatını kaybetti. Cesetlerin parçalanmış olması nedeniyle kimliklerin tespitinde güçlük yaşandı. Olayda yaralananlardan 12'si dün taburcu edilirken 4'ünün tedavisi sürüyor.

TERMOS İÇİNE YERLEŞTİRİLMİŞ

Bomba uzmanlarının yaptığı inceleme sonucu patlamanın, bir termos içine yerleştirilmiş el yapımı, tahrip gücü yüksek bombanın taşınması sırasında meydana geldiği belirlendi. Asıl hedefin ise 1.5 kilometre uzaklıktaki Emniyet Müdürlüğü olabileceği iddia edildi. Diyarbakır'daki bu patlamayı kısa adı (TİT) olan Türk İntikam Tugayı adlı yasadışı örgüt üstlendi. Terör örgütünün Hatay'da da askeri personelin geçtiği bir köprünün altına bomba yerleştirdiği ancak güvenlik güçlerinin fark etmesiyle bombanın etkisiz hale getirildiği ortaya çıktı.
Çocuğun elinde patlamış olabilir

PATLAMANIN detayları da çözülmeye başladı. Polisin incelemeleri ve Adli Tıp raporları, bombayı taşıyan kişinin patlamada ölen 15 yaşındaki Hasan Marangoz olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Olayda yaşamını kaybedenlerden vücudu en çok zarar gören Hasan Marangoz'un kafasının ve ellerinin koptuğu belirlendi.

Polis, terör örgütü PKK tarafından yönlendirilen bu çocuğun taşıdığı bombanın, düzeneğindeki bir arıza nedeniyle zamanından önce patladığı değerlendirmesi yapıyor.
Kentte 3 gün yas ilan edildi

DİYARBAKIR Demokrasi Platformu, saldırının ardından, Diyarbakır'da üç günlük yas ilan etti. Saldırıyı protesto eden binlerce kişi Koşuyolu Parkı'nda yere karanfil bıraktı. Yakasına siyah ve beyaz kurdele takan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, olayın üstünün örtülmemesi ve aydınlatılması çağrısında bulundu. Baydemir olayı provokasyon olarak niteleyerek şöyle dedi: DTP'nin barış çağrısının üzerinden 24 saat geçmedi, bu hunharca saldırı olayı

gerçekleşti. Barış talebi sabote edilmek istenmiş, bu çok açıktır. Kentin işlek caddesinde siviller hedef alınmıştır. Yapmamız gereken bu provokasyonu, bu oyunu boşa çıkarmaktır.
En kolay hedeften vurdular

DİYARBAKIR Devlet Hastanesi'nden dün geçen fotoğraflar Lübnan ve Irak'ı anımsattı. Yedi çocuğun öldüğü saldırıda yaralananlar arasında da çocuklar vardı. Terör bir kez daha çirkin yüzünü göstermiş ve kolay hedefleri seçmişti. Hain saldırıda yaralanan küçükler şimdi bir an önce ayağa kalkma mücadelesi veriyor.
Kanlı saldırıya lanet

 • Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: İnsanlık dışı bu çirkin saldırıyı nefretle kınıyorum. Çocuklara dahi kıymaktan çekinmeyenler, terör eylemleriyle birliğimize ve bölünmez bütünlüğümüze zarar verebileceklerini düşünenler, büyük yanılgı içindedirler. Ulusumuzun böyle üzücü olaylar yaşamamasını diliyorum.

 • TBMM Başkanı Bülent Arınç: Patlama haberini üzüntüyle öğrendiğim, Türkiye'de istikrar ve güven ortamını zedeleyerek, toplumsal huzuru ve barışı bozmak amacıyla düzenlenen saldırıda çocuklarımızın da hayatını kaybetmesi tüm milletimizi derinden yaralamıştır. Ülkemizin huzurunu ve birliğini bozmaya çalışanları çirkin amaçlarına ulaşamayacaktır.

 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İl Başkanları Toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek şöyle dedi: 'Hele hele yavrularımızın teröre kurban olması sebebiyle üzüntümüz büyüktür. Diyarbakır Valisi Efgan Ala'yla görüştüm. Durum henüz netleşmediğini söyledi. Netleştikten sonra açıklama yapılacak.'

 • İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: Dünyanın hiçbir yerinde bu şekilde terörle, kalleşçe tertiplerle bir amaca, bir yere ulaşmak, bir sonuca varmak mümkün olmamıştır. Ülkemizde de bu hain saldırıyı gerçekleştiren mihraklar çirkin emellerine asla ulaşamayacaklardır. Sonları hüsran olacaktır. Hainler tarihin karanlık sayfalarında yer alacaklardır.

  Canan ALTINTAŞ Ufuk TÜRKYILMAZ
 •         14.09.2006

   

   

  Haberle ilgili okuyucu yorumları

  Bu haber için yorum yapılmadı. Yorum yazmak için tıklayın.

   
    Copyright © 2005
  Üretim ve Tasarım: Turkmedya Bilgi Sistemleri Direktörlüğü
    Reklam | İletişim | Künye