Mr Arthur Gibson MANNING (1872 - 1947)

Birth and Death

  • Date of Birth: 01/01/1872
  • Place of Birth: Wagga Wagga, New South Wales, Australia
  • Date of Death: 03/04/1947
  • Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia

 

Parliamentary Service

Position Start End Period Parliament Notes
Member of the NSW Legislative Assembly14 Apr 191718 Feb 19202yr(s) 10mth(s) 5day(s)
Member for Albury14 Apr 191718 Feb 19202yr(s) 10mth(s) 5day(s)24th (1917 - 1920)

 

Political Party Activity

Endorsed by Farmers and Settlers' Association and Liberals in 1913; national., councillor in 1919, 1919 until 1932, vice president from 1928 until 1929, executive member of of Australian National Federation from 1923 until 1928; United Australia Party councillor from 1933 until 1935.

 

Qualifications, occupations and interests

Farmer and grazier. Educated at Wagga Wagga and Yass public schools; obtained farming experience in the Parkes district; selected land near Narrabri in 1891 which he held until c.1908; Purchased Merringreen station near Wyalong; president of Ungarie Railway League; member of Condobolin Pastures Protection Board; Farmers and Settlers' Association executive from 1913 until 1918; councillor of Graziers' Association from 1917 until 1934; member of Chamber of Agriculture., New States League, King and Empire Association; chairman of Australian Meat Council; member of Australian delegation to League of Nations in 1926; Freemason.

 

Membership of other Parliaments & Offices Held

Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Macquarie 1922 until 1928.

 

Personal

Son of Frederick Gibson, pastoralist, and Jane Belle Smith. Married Florence Hogarth in 1899. Church of England. Funeral at Northern Suburbs crematorium.

 

Additional Information

 

Update this page