Home Up 1783 - 1870 1870 - 1877 1877 - 1888 1888 - 1909 1909 - 1918 1918 - 1924 1924 - 1930 1931 - 1972 1973 - 1995 1996-2003 Curates

                                    Chaplains of the Chapel of Ease 1783 -1870

1783-91 John Pitt Kennedy
Educated by Mr Torrens and entered Trinity College, Dublin in 1775 aged 15. Gained his B.A.1780; M.A.1784; ordained 8 April 1781. Nominated Chaplain of the Chapel of Ease (St Augustine’s) 1781-91; Rector of Donagh 1791-1808; Rector of Balteagh 1808-11. Died 20 November 1811.

1791-93 John Blackhall
Curate of Kilrea 1786-91 and Curate of Faughanvale 1791 before his nomination as Chaplain of the Chapel of Ease (St Augustine’s) in 1791.

1793-95 James McGhee
Educated by Dr. Lamy and entered Trinity College, Dublin 9 July 1774 aged 18. Ordained 6 August 1780 and was Curate of Faughanvale up to 1793.

1795-14 William Henry Mardock
Educated by Mr Murphy he entered Trinity College, Dublin 15 June 1781 aged 18; B.A. 1786. Curate of Templemore 1791-95 when he was nominated Chaplain.

1814-20 William Phelan
Son of John Phelan, merchant of Clonmel. He was second master at Foyle College and Chaplain from 1814-20. Afterwards he was Rector of Ardtrea, Armagh.

1820-35 William Fletcher Roe
Nominated Curate or Chaplain by A.T. Barnard of Lowther Castle on 9August 1820 and again nominated Chaplain 18 April 1828 by William Hohn Campbell, a minor, Patron, through his guardian, Thomas Scott. The son of Rev. Edward Roe, Co.Down, and educated by him until he entered Trinity College, Dublin on 2 November 1812 at the age of 16 as a Scholar. He gained his B.A. in 1817. Ordained Priest 1820 and Licensed Chaplain on 8 October 1820 and remained until 1835.

1835-36 Charles Taylor Wade
Nominated Chaplain by William John Campbell, a minor, Patron through his guardian, Thomas Scott. He was previously Perpetual Curate of Muff 1833-34.

1836-38 John Samuel Bewley Monsell
Nominated by W.J. Campbell (Per T. Scott) on 30 July 1836. The second son of Thomas Bewley Monsell, Archdeacon of Derry he was born 2 March 1811 at Chatham House (now St.Columb’s House). He entered Trinity College, Dublin 2 July 1877 at age 16 and gained his B.A. 1832. LL.B and LLD 1856. Ordained for the Curacy of Templemore (Diocese of Derry) 1834 and he remained there until 1836. Nominated Chaplain of Chapel of Ease (St.Augustine’s) 1836 and remained until 1838. He was Rector of Ramoan (Diocese of Connor) to1839. Chaplain of Magdalene College, Belfast 1843-46. Rector of Dunaghy 1846-47 and Chancellor of Connor 1847-53. Vicar of Egham, near Windsor 1853-70. Rector of St.Nicholas’, Guildford and Chaplain to Queen Victoria 1870-75. He married Anne, daughter of Bolton Waller, of Shannon Grove and Castletown on 15 January 1835. Their only daughter Jane Diana married Rev. C.W. Furse in 1859. A well known writer of Hymns and Spiritual Songs which were printed in "Parish Musings" 1850 and "Hymns of Love and Praise" 1865. Included were "Sinful, Sighing to the Blest," "Christ is Risen," "Lord of the Living Harvest," "Holy Offerings," "Fight the Good Fight," and "Worship the Lord in the Beauty of Holiness."
He died on 9 April 1875 from injuries received in an accident which occurred as he inspected renovations being carried out at St.Nicholas’ Church.

1838-41 Robert William Burton
Born in Co.Dublin, son of Robert Burton, he entered Trinity College, Dublin at the age of 16 on 23 June 1822: B.A. 1828: M.A. 1832: ad eundem, Cambridge 1852. Ordained Deacon 1831 in Raphoe Diocese and Priest in Kildare Diocese. Curate of Fahan 1831-36; Curate of Tullyaughnish (Raphoe) 1836; Chaplain of St.Augustine’s (Derry) 1838-41;Vicar of St.Johns, Wembley, Harrow 1846-50; Vicar of Willesden 1850-54; Perpetual Curate All Saints, Gordon Square 1854-55; Vicar of Raheny (Dublin) 1864-75. He married Elizabeth, the second daughter of Edward Kough, of New Ross. His family included Robert Edward, who died at Sidmouth, Devon on 19 February 1850 aged 16 and John of 51st Light Infantry, who died at Mecan, near Lahore on 4 January 1859 aged 19. (There is a memorial tablet at Raheny) His youngest daughter Emily married J.C. Kemeys, eldest son of Rev. J.H. Warneford, Vicar of Salterheble, Yorkshire in St.John’s Monkstown on 10 December 1880. He died at Dawlish, Devon on 16 October 1885 aged 79. His publications include "Sermon on Confirmation" 1852 and "Sermon on the Fast" 1854.

1842-54 Robert Hussey Burgh
Son of Rev. John Burgh, Rector of Grean (Diocese of Emly) he was born in Somerset on 1 September 1803. He entered Trinity College, Dublin on 13 July 1821 aged 17. Gained his B.A. 1827 and M.A. 1829. Curate of Agherton (Diocese of Connor) 1840 and Chaplain of St.Augustine’s 1841-54. His wife Louisa was the daughter of James FitzGerald of Stephentown, Co.Clare.

1854-70 William Alexander Battersby
The youngest son of Thomas Battersby of Loughbane, Co. Westmeath, he was born in 1823. Educated at Enniskillen School and Trinity College, Dublin, he gained his B.A. 1845; and Divinity Testimonial 1846. Ordained Deacon 10 September 1846 in Diocese of Kilmore and ordained Priest on
4 July 1847 in the Diocese of Tuam for Derry. Perpetual Curate of Carrick, south of Limavady 1847-54; Chaplain St.Augustine’s 1854-70; Rector of Bovevagh 1876-78. He died 5 August 1880.

                                            BACK TO FORMER RECTORS