Розділи
Крамниця

Всі товари


Розширений пошук
Показати кошик
11 Товари,
1 710,00 грн.
Меню
Хатня
Контакти
Пошук по сайті
Етнографія
Галерея
- - - - - - -
Наша кнопка
ФОРУМ
Крамниця
Календар
Каталог посилань
Підтримка
Незабаром
Statistics
OS: Linux s
PHP: 4.4.6
MySQL: 4.1.22-standard
Час: 19:41
Caching: Disabled
GZIP: Enabled
Користувачів: 91
Новин: 214
Посилань: 52
Відвідувачів: 288887
Статистика
Наша кнопка
  Хатня arrow Крамниця


Берегиня Надрукувати Надіслати електронною поштою

Богиня-захисниця народу, відома сьогодні як Богиня на­родної пам'яті, яка зберігає прадавні звичаї. І хоча таке розуміння Бере­гині є лише даниною сучасному поетичному мисленню, ми все ж стави­мося із повагою до цієї постаті.

Берегиня до сьогодні залишається малодослідженою. Тому звер­таємо увагу на деякі маловідомі риси цієї Богині. У Велесовій Книзі вона згадується так: «Течуть ріки великі на Русі. А повна вода дзюрчить співами стародавніми про тих бояр, що не боялись до полів про­ти готів виходити і багато літ битися за вольність руську. Ті славні нічого не берегли, ані життя свого — так прорекла їм Берегиня», (до­шка 7-Ж). Як бачимо, тут Берегиня пов'язана не тільки з водою, співа­ми, але й з віщуванням («пророцтво» — від ст. сл. «ректи») про ге­роїчні битви і перемоги.

Ім'я Берегині у формі множини згадується і в писемних христи­янських джерелах XI—XV ст. У «Слові Григорія Богослова» це ім'я на­зване шість разів. У «Слові Іоанна Златоуста» Берегиня згадується один раз і виступає як ім'я власне. У Софійському збірнику XIV ст. чи­таємо, що одні язичники поклонялися Блискавці, Грому, Сонцю і Міся­цю, а інші «... Перену, Хоурсу, Вилам і Мокоші, Оупирем і Берегиням, їх же нарицають три-дев'ять (тобто 27) сестриниць... а ще інші — Огневі і Каменію, і Рікам, і Істочникам, і Берегиням...» Чудовський список XVI ст. подає відомості про те, що їм «кладуть треби» (їжу), «младенцьі знаменают мертвьі і Берегеням»71, що означає «немовлят поминають померлих і жертвують Берегиням». Хоча й нині серед етнографів побу­тує нав'язаний християнським світоглядом погляд на потерчат як на «нет чищених дітей»72, одті" давніше його язичницьке значення аж ніяк не моїло стосуватися хрищення. Поняття потерчата прозоре своєю етимологією — втрачені, «потеряні» діти, або мертвонароджені.

Написання імен у давніх списках, як відомо, не було чітко унормо­ване — як літописець чув, так і писав. Ім'я Берегині передається також по-різному: Берегиня (Паїсівський збірник XIV—XV ст.); Перегиня («Поучение духовное детям» XVI ст.). Останній твір своєю орфо­графією наштовхує на цікаві роздуми. Так, тут подаються поради, вірогідно, вже охрищеним нащадкам, чого їм треба уникати: «Уклоняй­ся Поревну, і Аполовину, і Мокоши, і Перегині». Звичайно ж, слово ук­лоняйся тут вжито не з українським значенням «вклоняйся», а з цер­ковнослов'янським «уникай, ухиляйся». Поревн і Аполовин — зіпсо­вані імена слов'янського Перуна та грецького Аполлона.

Галина Лозко. Українське народознавство
 
< Попередня   Наступна >
 
Розробка
marti-ua.info
Випадкове із крамниці
Українське народознавство, Галина Лозко
Українське народознавство,    Галина Лозко
31,25 грн.
Купити

Рушник вишитий №20
Рушник вишитий №20
240,00 грн.
Купити

Михайло Булгаков. «Майстер і Маргарита: Роман».
Михайло Булгаков. «Майстер і Маргарита: Роман».
33,00 грн.
Купити

Воропай Олекса. Перлини української культури: Звичаї нашого наро
Воропай Олекса. Перлини української культури: Звичаї нашого наро
18,75 грн.
Купити

Анонси/події
27 серпня 2007 року в УНІАН відбудеться прес-конференція « Відстріл українців задля розбудови Московського Патріархату силами службовців міліції »
Детальніше...
 
21 –го червня Об’єднання Рідновірів України, при підтримці Інформаційного Центру «Сварог», відзначатиме свято Купала за автентичними традиціями предків. Дійство триватиме з  18:00  до 23:00 біля мосту через Венеціанську затоку Київського гідропарку.
Детальніше...
 
12 серпня 2007 року Об`єднання Рідновірів України спільно з громадами „Сонячна”, „Хоривичі” та Українським Звичаєвим козацтвом на Святилищі Сварога, що є Центральним Жертовником України (Старокиївська гора, вул. Володимирська, 2) здійснили обряд Тризни по слов’янських православних Волхвах та язичниках, які загинули в результаті насильницького хрищення України-Руси 6496 (988) року варязьким князем Володимиром-Базилієм
Детальніше...
 
Рідновіри України ось уже 15 років у новітній історії здійснюють свої обряди на головному жертовнику, що біля Музею Історії України (Володимирська, 2), який існує понад 1000 років (розкопки В.Хвойки). Оскільки влада досі не надала рідновірам ніяких інших можливостей для задоволення своїх релігійних потреб, історичний жертовник уже став місцем паломництва усіх громад Рідної Віри.
Детальніше...
 
Громади українських язичників Релігійного центру ОРУ разом з громадами ОСІДУ РУНвіри та представниками патріотичних українських партій в День Незалежності України 24 серпня 2007 р. з 12.00 планують проведення Молебня за Україну-Русь, мітингу та прес-конференції для ЗМІ біля Головного Жертовника на Священній Старокиївській Горі, а також святкову ходу „За Рідну Віру!” до пам`ятника Великому Кобзарю.
Детальніше...
 
Designed by marti-ua
© 2007 Рідне.com.ua
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Славянская Библиотека: книги, статьи, языческая музыка разных стилей, клипы языческих музыкальных коллективов, видео, ссылки, юзербары, Вече.
t