ראשי > יהדות > חדשות המגזר > כתבה
בארכיון האתר
הרב עובדיה יוסף: לא לנסוע לקבר רבי נחמן באומן
"מה אכפת לי אני מהם? אני חסיד אומן? אני לא חסיד אומן. אבל תדעו לכם כל יהודי טוב, שהוא בר דעת, בעל שכל, ליל ראש השנה מקדיש אותו למשפחה"
לכתבה הקודמתדפדף ביהדותלכתבה הבאה
מאת אבישי בן חיים
20/8/2007 9:38
מאת אבישי בן חיים
20/8/2007 9:38
פחות מחודש לפני הנהירה ההמונית לפסטיבל הרוחני הגדול של ראש השנה בקבר רבי נחמן מברסלב באומן, יוצא הרב עובדיה יוסף במתקפה חריפה נגד התופעה ונגד ההערצה המוגזמת, לדעתו, לרבי נחמן.
 
רבי נחמן בבעיה
התקפות על הנסיעה לאומן מצד הזרם הספרדי חרדי. הרב עובדיה לא אוהב את הנסיעה לשם
לכתבה המלאה  

"יש פה, קבורים גדולי עולם, תנאים קדושים, שהקטן שבהם היה מחיה מתים. הולכים עוזבים את הגאונים האלה והולכים לאומן", אמר הרב עובדיה יוסף בדרשת מוצאי השבת שלו. הרב הוסיף גם מחאה על ההערצה בציבור דווקא לרבי נחמן: "מה אומן? לא יגיע להיות תלמיד תלמידיהם".

בעבר, יש לציין,
יצא הרב עובדיה נגד העיסוק הנרחב בספריו ובהגותו של רבי נחמן והגדיר אותם בתואר המעליב "הגיגים".

לאחר דרשת השבוע שעבר, סברו אנשי ש"ס כי הרב דווקא מתיר לנסוע לאומן. בדרשה הופיע הרב הברסלבי שלום ארוש, וסיפר אל מול עיני הרב עובדיה כי שאל אותו אם מותר לנסוע לאומן וכי הרב השיב: "שייסעו". הרב עובדיה הנהן בראשו והדברים התפרשו כאישור.

השבוע הזדעק הרב עובדיה לתקן והבהיר: "לא אמרתי. חס ושלום. לא ללכת!. .  כולם ראו בלווין שאני יושב על ידו ושותק, חשבו שאני כבר ביטלתי את דעתי שהייתי אומר קודם. חשבו שאני חזרתי בתשובה. . . בשביל מה ללכת לאומן? מעשה ידי אומן. זה לא נכון. זה לא מנהגים שלנו".
קבר רבי נחמן
ושמחת בחגך לא ושמחת באומן
הרב עובדיה הדגיש כי בראש השנה כל יהודי צריך להיות עם בני משפחתו, ולא לנסוע לקבר הצדיק: "אלו חסידים עושים מה שעושים, טוב, יבושם להם. יעשו. מה אכפת לי אני מהם? אני חסיד אומן? אני לא חסיד אומן. אבל תדעו לכם כל יהודי טוב, שהוא בר דעת, בעל שכל, ליל ראש השנה מקדיש אותו למשפחה. כולם אוכלים יחד ושותים יחד ושמחים יחד. זה חג. חג - צריכים לשמוח. בחג מה עושים? הולכים לבית
הקברות או שמחים?".

"צריך לשמוח לא להיות אבל, להתאבל בוידויים בדברים אחרים. כל הזמן לחשוב לקיים מצוות עשה של לשמוח. זה הולך לאומן עושה 'ושמחת באומן' במקום 'ושמחת בחגך'. איזה דבר זה? איזה דברים אלה? יש לנו חוקים, יש לנו משפטים ישרים אשר יעשה אותם האדם וחי בהם... לא יעזוב את בתו ויילך למקום אחר . זה לא דרך שלמדו אותנו רבותינו אנו הולכים בעקבותיהם."

חדשות המגזר
בית מדרש
תרבות
בקרוב אצלך
  מדד הגולשים
"אנחנו ניפגש אחרי ...
                  33.43%
שליפות עם אודי...
                  25.11%
רובוט של שבת
                  15.09%
עוד...

חדשות המגזר
שליפות עם אודי דוידי  
רובוט של שבת  
הצרפתים באים גם לרדיו התורני-ספרדי  
עוד...
סקר
וייס:
דניאלה
פרופ' הלל
הרב ישראל
מכירה קבוצתית
מכשיר divx מעדכן גרסאות
₪99
49 ₪ משלוח
מכירה קבוצתית
ממיר קלטות וידאו ל-dvd
₪149
35 ₪ משלוח
מכירה קבוצתית
מצלמה דיגיטלית
₪399
כולל משלוח