Ankara için Son Hava Durumu
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü
www.meteor.gov.tr

 

 

                                                                                       COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

 

            Coğrafi konumu ve yer şekilleri:     

         İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Sakarya Bölümünde yer alan Çubuk ilçesi, kuzeyden Çankırı iline bağlı Şabanözü ve Orta ilçeleri, batıdan Ankara iline bağlı Kızılcahamam ve Kazan ilçeleri, doğudan ise Kalecik ve Akyurt ilçeleri ile çevrilidir.Güneyinde ise Ankara merkezinde yer alan Keçiören ve Yenimahalle ilçeleri bulunur.

ilçe geneli 1

         Çubuk İlçesi, Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesinin geçiş alanını oluşturan; Köroğlu dağlarının güney uzantıları arasında kalan ova ve platoluk bir sahadan oluşmaktadır. Ankara ilinin kuzeydoğusunda yer alan bu saha; bugün her ne kadar dağ olarak ifade edilse de aşınarak birer aşınım yüzeyi veya birer yüksek plato özeliğinde olan kütlelerle çevrilidir. Günümüzde köy veya beldelerin bulunduğu bu platolar aynı zamanda birer yayla özelliği taşımaktadır.  Ortalama yükseklikleri 1400 metreyi bulan, birer yüksek plato özellindeki Karyağdı ve Mire dağları İlçenin batısını oluştururken, Işık dağı ve Aydos Dağı 1500 metreyi geçen yükseltisiyle ilçeyi kuzeyden kuşatır. İlçe merkezine 28 km. uzaklıkta bulunan ve bir heyelan set gölü olan Karagöl ün de bulunduğu Aydos yaylası üzerinde; Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk e ait bir çiftlik te yer almaktadır. İlçenin doğusunda ise 1900 metreye ulaşan İdris dağı ile Karbasan dağı yer alır. Bu yükseltiler arasında, kuzeydoğu-Güney batı doğrultusunda uzanan; adını ilçeye de veren Çubuk ovası 20 km. uzunluğu ve 15 km. ye varan genişliği ile geniş bir alanı kaplamaktadır. Eski bir jeosenklinal özelliğindeki Çubuk ovası sonra gerçekleşen kırılma sonucunda bir çöküntü hendeğine dönüşmüştür. Bugün ilçenin aktif deprem kuşağı üzerinde bulunmasının temel nedeni de budur.

         Taşıdığı alüvyonlarla bu çöküntü hendeğini, verimli bir ovaya dönüştüren Çubuk Çayı; uzun süre ilçeye hayat vermiş, Çubuk ilçesinin yeşil çubuk adıyla anılmasını sağlamıştır. Ankara’nın su ihtiyacının karşılanması için Ovanın güney ve kuzey uçlarında bulunan iki boğaz üzerine Çubuk I ve Çubuk II barajları yapılmıştır.

             İklim ve Bitki örtüsü:

         Çubuk ilçesinin iklimi bulunduğu coğrafi konumundan dolayı bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Orta Anadolu’nun tipik karasal iklimi ile Karadeniz bölgesinin nemli iklimi arasında bir geçiş özelliğindedir. Yazları sıcak ve kurak olan iklim, kışları soğuk ve yağışlıdır. Yağışlar kışın genellikle kar şeklindedir. Bağlı bulunduğu Ankara iline göre daha yağışlı olan Çubuk ta yıllık yağış miktarı İlçe merkezinde 401 mm. İken kuzeye gidildikçe bu miktar 448 milimetreye ulaşmaktadır. Halbuki Ankara’nın yıllık yağış miktarı 360 mm. de kalmaktadır. En fazla yağış Kışın düşerken bunu İlkbahar mevsimi izlemektedir. En yağışlı ay ise 59 mm. ile Mayıstır. Yıllık sıcaklık değerlerine bakıldığında; kış sıcaklıklarının düşük, yaz sıcaklıklarının ise yüksek olduğu görülür. Yaz sıcaklık ortalaması 17 derece iken, Kış sıcaklık ortalaması 0 (sıfır) dereceye yakındır. Yılık ortalama sıcaklık 10 derece civarındadır. Havanın donlu olduğu gün sayısı 100 ü geçmektedir.

         Bu iklim özelliklerine göre bitki örtüsü de; hem yağış; hem de yükseltinin arttığı kuzeye doğru değişime uğramaktadır. İlçe güneyinde belirgin bir şekilde step(Bozkır) hakim iken; kuzeye gidildikçe ormana dönüşmektedir. Kuzeydeki Aydos Dağına ulaşıldığında, bitki örtüsünün tamamen ormana dönüştüğü görülür. Ormanlardaki ağaç türleri Meşe, Kayın ve Çamlardan oluşur. Ova kenarlarında yer alan vadi tabanlarında ise söğüt ve kavak ağaçlarının bulunduğu dikkati çekmektedir.

            Çubuk ilçesi Ankara ya 40 km uzaklığa sahip olmasına karşın Ankara’nın bir sayfiye ve dinlenme merkezi durumundadır. Rengarenk yaylaları üzerideki temiz havası ile değerlendirileceği günleri beklerken; Halen unutulmayan Ankara Balı, Ankara Armudu, Vişnesi ve Turşusu ile kendini unutmayanlarına hizmet vermeye devam etmektedir.


 

> SRİ LANKA'DA ÇATIŞMALAR: 27 KİŞİ ÖLDÜ
> ÇİN DAHA SIKI PARA POLİTİKASI İZLEYECEK
> BORSA İLK SEANSTA 54.539,66 PUANDAN KAPANDI
> İSRAİL: ORDU GAZZE OPERASYONU İÇİN HAZIRLIKLI
> 2008 YILI BÜTÇESİ, TBMM GENEL KURULUNDA
> CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN KABULÜ
> BUTİK OTEL KONFORUNDA HUZUREVİ
> "KÜRT YÖNETİMİNDEN TATMİN EDİCİ AÇIKLAMALAR DUYAMADIK"
> OPEC PETROL ÜRETİM MİKTARINI DEĞİŞTİRMEYECEK
> ÇEVRECİLERDEN ''KYOTO PROTOKOLÜ İMZALANSIN'' MİTİNGİ
> ÇALIK GRUBU 1,1 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF VERDİ
> İNŞAAT METRE KARE MALİYETİ ARTTI
> TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİNİN YIL DÖNÜMÜ
> AHMEDİNEJAD: RAPOR, İRAN'IN ZAFERİNİN İLANIDIR
> "100 KADINDAN 4'Ü ERKEN MENOPOZA GİRİYOR"
> DIŞİŞLERİ BAKANI BABACAN ATİNA'DA
> HATAY HAVAALANI AÇILIYOR
> MÜSİAD GİK TOPLANTISI KONYA'DA YAPILACAK
> ATV-SABAH İHALESİ BAŞLADI
> KERKÜK VE MUSUL'DA BOMBALI SALDIRILAR
> "TERÖRLE MÜCADELEDE HER ZAMAN TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ"
> BORSA BİRİNCİ SEANSIN İLK YARISINDA YÜKSELDİ
> İSTANBUL'DA TRAFİK KAZALARI: 3 KİŞİ ÖLDÜ
> "RAPORUN OLUMLU UNSURU GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASI"
> TÜRK-İŞ GENEL SEKRETERİ KUMLU ADAY OLACAK
> BURSASPOR-BEŞİKTAŞ MAÇINA DOĞRU
> AMERİKAN İSTİHBARATININ İRAN RAPORU
> TELEKOM EN GEÇ MAYIS SONUNA KADAR HALKA ARZ EDİLECEK
> GÖKÇEADA-KABATEPE ARABA VAPURU SEFERLERİ DURDURULDU
> TEK PLATFORMDA İNTERNET, TELEFON VE TELEVİZYON