Wilhelm II, Emperor of Germany (1859-1941)
Authors and Contributors this page: Christopher Buyers, T.F. Mills
Page created 10 August 2001. Corrected and updated 17.05.2005
 

H.I.M.
Wilhelm II
German Emperor & King of Prussia

1859-1941

    
 

    Vita
    Titles and Awards
    Honorary Military Appointments

    Military Service
    Other Military Connections

    Links
 
  Vita Index of Royal Colonels
Index of Reigns & Peerages
full name:   Friedrich Wilhelm Viktor Albert
birth: 1859.01.27 at Berlin
father:   Friedrich III, German Emperor and King of Prussia
mother:   Empress Friedrich (née H.R.H. Princess Victoria Adelaide Mary Louisa, The Princess Royal)
marriage (1): 1881.02.27 Augusta Viktoria Friedericke Luise Feodora Jenny, Princess of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg (H.I.M. Empress Auguste Viktoria)
at Berlin
children (1): 1882 Friedrich Wilhelm Viktor of Prussia, Crown Prince
  1883 Prince Wilhelm Eitel Friedrich Christian Karl of Prussia
  1884 Prince Adalbert Ferdinand Berengar Viktor of Prussia (Count Lingen)
  1887 Prince August Wilhelm Heinrich Günther Viktor of Prussia
  1888 Prince Oskar Karl Gustav Adolf of Prussia
  1890 Prince Joachim Franz Humbert of Prussia
  1892 Princess Viktoria Luise Adelheid Mathilde Charlotte (Duchess of Brunswick)
marriage (2): 1922.11.05 Princess Johann Georg of Schoenaich-Carolath (née H.S.H. Hermine, Princess of Reuss-Greiz)
at Haus Doorn, Netherlands
accession: 1888.06.15  
coronation:
abdication: 1918.11.28  
death: 1941.06.04 at Haus Doorn, Netherlands
  Titles, Orders and Awards
     
Titles:
  1859.01.27 Prince of Prussia, with the style of His Royal Highness (HRH Prince Wilhelm of Prussia)
  1888.03.09 Crown Prince of the German Empire and Prussia, with the style of His Imperial and Royal Highness (HIRH Crown Prince Wilhelm of Germany)
  1888.06.15 H.I.M. Wilhelm II, By the Grace of God, German Emperor and King of Prussia, Margrave of Brandenburg, Burgrave of Nuremburg, Count of Hohenzollern, Princely Duke of Silesia, and of the County of Glatz, Grand Duke of the Lower Rhine, and of Posnania, Duke of Saxony, Engern, Westphalia, Pomerania, of Luneburg, Holstein, Schleswig, and of Krossen, of Magdeburg, Brene, Guelderland, Cleves, Julich and Berg, and of the Wends and the Kassubes, of Lauenburg, and of Mecklenburg, Landgrave of Hesse and Thuringuia, Margrave of Upper and Lower Lusatia, Prince of Orange, Rugen, East Friesland, of Paderborn, and Pyrmont, of Halberstadt, Munster, Minden, Osnabruck, Hildersheim, Verdun, Kammin, Fulda, Nassau, and Moess, Princely Count og Henneberg, Count of the Marshes and of Ravensburg, of Hohenstein, Tecklenburg and Lingen, of Mansfield, Sigmaringen, and of Veringen, Lord of Frankfort, etc.
     
British Empire/Commonwealth Orders and Awards:
  1876.01.27 KG
  1888 KJStJ
  1899.11.21 GCVO
  1902.11.02 Royal Victorian Chain
     
German Orders and Awards:
  1869.01.27 Knight, the Order of the Black Eagle - collar 27 Jan.1877
  1869.01.27 Grand Cross, the Order of the Red Eagle
  1888.08.15 High Captain, Sovereign and Master of the Orders
  1914 The Order of the Iron Cross 1st class
  1915.02.16 The Order Pour le Merite
  1916.12.11 Grand Cross, the Order of the Iron Cross
     
Foreign Orders and Awards:
  1872 Grand Cross, the Royal Hungarian Order of St Stephen (Hungary)
    Knight, the Orders of St Andrew the First Called, Alexander Nevski, and White Eagle, St. Stanislas 1st class and St Anne 1st class (Russia)
    Knight, the Order of the Elephant (Denmark)
    Knight, the Supreme Order of the Annunziata (Italy)
    Knight Grand Cross, the Order of SS Maurice & Lazarus (Italy)
  1875.11.08 Knight, the Order of the Golden Fleece (Spain)
  1878.04.25 Knight, the Royal Order of the Seraphim (Sweden) - collar 1 Nov.1888
  1878.07.28 Knight Grand Cross, the Order of the Netherlands Lion (Netherlands)
    Grand Cross, the Order of the White Falcon (Saxe-Weimar)
    Grand Cross, the Order of the Zahringen Lion (Baden)
    Grand Cross, the Order of Berthold (Baden)
    Knight, the Order of the Rue Crown of the House of Saxony (Saxony)
    Grand Cross, the Order of the Wurttemberg Crown (Wurttemberg)
    Grand Cross, the Ducal Saxe-Ernestine House Order
    Grand Cross, the Order of St Alexander (Bulgaria)
    Knight Grand Cross, the Most Noble Order of the Crown of Siam (Siam)
    Grand Cross, the Order of the White Eagle (Serbia)
    Grand Cross, the Order of Danilo (Montenegro)
    Grand Cross, the Order of the Star of Rumania (Rumania)
    Grand Cross, the Order of the Crown of Rumania (Rumania)
    Grand Cross, the Imperial Order of the Cross (Brazil)
  1884.10.09 Grand Cross, the Order of St Joseph (Tuscany)
    Grand Cross, the Ancient and Most Noble Military Order of the Tower and Sword for Valour, Loyalty and Merit (Portugal)
    Grand Cross, the House and Merit Order of Duke Peter Frederick Louis (Oldenburg)
    Grand Cross, the Equestrian and Military Order of St Marinus (San Marino)
    Collar, the Supreme Order of the Chrysanthemum (Japan)
    Knight, the House Order of the Golden Lion (Hesse)
    Grand Cross, the Order of Ludwig (Hesse)
    Grand Cross, the Order of Henry the Lion (Brunswick)
    Grand Cross, the Order of Leopold (mil) (Belgium)
    Knight, of the House Order of Fidelity (Baden)
    Grand Cross, the Order of Albert the Bear (Anhalt)
  1888.08.01 Grand Cross with Collar, the Order of St Olav (Norway)
    Grand Cross with Collar, the Order of Carol I (Rumania)
    Grand Cross, the Ancient and Most Noble Military Order of the Tower and Sword for Valour, Loyalty and Merit (Portugal)
  1889.09.08 Knight Grand Cross, the Millitary Order of Willem (Netherlands)
    Knight Grand Cross, the Military Order of Savoy (Italy)
  1897 Knight, the Most Illustrious Order of Maha Chakri (Siam)
  1898.11.30 The Exalted Order of the House of Osman (Hanedan-i-Ali-Osman Nishani) (Turkey)
  1900.09.10 The Grand Order of the Golden Measure (Korea)
  1901 Knight, the Order of St Hubert (Bavaria)
  1904.01.27 Knight, the Order of the Norwegian Lion (Norway)
  1905.05.04 Knight Grand Cross, the Order of the House of Orange (Netherlands)
    Grand Cross, the Order of the Bust of the Liberator (Venezuela)
  1909.07.30 Commander Grand Cross with Collar, the Royal Order of Vasa (Sweden)
  1912 Knight, the Order of SS Cyril & Methodius (Bulgaria)
  1914 Service Cross (Schaumburg-Lippe)
  1914 War Service Cross (Brunswick)
  1914 Friedrich War Cross (Anhalt)
  1914.08.27 Grand Cross, the Military Order of Maria Theresa (Austria-Hungary)
  1914.10.22 Grand Cross, the Military Order of St Henry (Saxony)
  1914.11.01 Knight 1st class, the Military Order of Maximilian Joseph (Bavaria)
    Grand Cross, the Order of Military Merit (Wurttemberg)
    Grand Cross, the Military Order of Karl Friedrich (Baden)
  1916.01.18 Grand Cross, the Order of Military Merit (Bulgaria)
  1917.10.11 The Order of Military Valour with Death's Head, 1st class in brilliants (Bulgaria)
  1917.10.15 The Order of Glory (Atiq Nishan-i-Iftikhar) in brilliants (Turkey)
    War Service Medal (Turkey)
    War Service Cross 1st class (Saxe-Meiningen)
    War Service Cross 1st class (Lippe)
    War Service Crosses of Hamburg, Bremen and Lubeck (Hanseatic League)
    War Service Cross (Mecklenburg-Schwerin)
    Friedrich August War Cross (Oldenburg)
     
     
   Honorary Military Appointments
     
  1871.05.27 2nd Lieutenant à la suite St Petersburg Guards Grenadier Regiment "King Frederick William III"
  1881.05.07 Captain, à la suite 34th Regiment of Infantry "William I, German Emperor and King of Prussia", Imperial and Royal Austro-Hungarian Army [to 1918]
  1881.09.19 Major, à la suite 34th Regiment of Infantry "William I, German Emperor and King of Prussia", Imperial and Royal Austro-Hungarian Army [to 1918]
  1884.05.18 Colonel-in-Chief, 85th Vyborg Regiment of Infantry "Prince Willliam of Prussia"
1885.09.18 Oberstinhaber, Das Husarenregiment Wilhelm II. Deutscher Kaiser under Konig von Preussen Nr. 7 [to 1918; to 15 June 1888 "Das Husarenregiment Wilhelm Kronprinz des Deutschen Recihes under Preussen Nr. 7"]
  1888.01.27 Second Chief, 2nd Guards Landwehr Infantry Regiment, Prussia [Chef from 29 July 1917]
1888.04.09 Chef, Kgl. Sächs. 2. Grenadier-Regiment Kaiser Wilhelm, König von Preußen Nr. 101
1888.06.15 Chef, 1. Garde-Regiment zu Fuß
  1888.06.15 Chief, Regiment der Gardes du Corps
1888.06.16 Oberstinhaber, Infanterieregiment Wilhelm I. Deutscher Kaiser und König von Preußen Nr.34 [to 1918]
  1888.06.18 Colonel-in-Chief, St Petersburg Life Guards "King Frederick William III"
1888.06.19 Chef, Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm IV (1. Pommersches) Nr. 2
1888.06.19 Chef, Leib-Garde-Husaren-Regiment [Prussia]
1888.09.01 Chef, Feld-Artillerie-Regiment Prinz August von Preußen (1. Lithauisches) Nr. 1
1888.06.19 Oberstinhaber, Kgl. Bayer. 1. Ulanen-Regiment Kaiser Wilhelm II., König von Preußen
1888.06.19 Chef, Infanterie-Regiment Kaiser Wilhelm, König von Preußen (2. Württembergisches) Nr. 120
  1888.10.18 Honorary Colonel, 4th Regiment of Cavalry [to 19.6.1911]
1889.09.13 Chef, Königs-Ulanen-Regiment (1. Hannoversches) Nr. 13
1891.11.05 Chef, Infanterie-Regiment Kaiser Wilhelm (2. Großherzoglich Hessisches) Nr.116
  1893.01.01 Colonel-in-Chief, 13th Regiment of Infantry of the Line [to 1896]
1893.09.04 Chef, Königs-Infanterie-Regiment (6. Lothringisches) Nr.145 [Prussia]
1893.09.13 Chef, 2. Badisches Grenadier-Regiment Kaiser Wilhelm I. Nr. 110
1893.09.27 Chef, Infanterie-Regiments Nr. 145 [Prussia]
1894.05.05 Colonel-in-Chief, 1st (Royal) Dragoons [terminated 1914]
  1895.09.11 General of Cavalry, Imperial and Royal Austro-Hungarian Army
1896.01.25 Oberstinhaber, Kgl. Bayer. 6. Infanterie-Regiment Kaiser Wilhelm, König von Preußen
  1901.08.29 Colonel-in-Chief, 39th "Narva" Regiment of Dragoons
1901.09.09 Chef, Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm I (2. Ostpreußisches) Nr.3
  1904.12.28 Honorary Colonel, 11th Numancia Regiment of Dragoons, Spanish Army
1905.08.08 Chef, Regiment Königs-Jäger zu Pferde Nr. 1 [Prussia]
1905.10.25 Chef, Kgl. Sächs.3. Ulanen-Regiment ,,Kaiser Wilhelm II, König von Preußen'' Nr. 21
1909.09.07 Chef, Dragoner-Regiment Königin Olga (1. Württembergisches) Nr. 25
  1910 à la suite "Grodno" Hussar Regiment of Life Guards
1911.08.26 Chief, 1. Großherzoglich Mecklenburgisches Füsilier-Regiment Kaiser Wilhelm Nr. 90
  1916.01.18 Colonel-in-Chief, 12th Balkanski Regiment of Infantry, Bulgarian Army
  1917.10.11 Colonel-in-Chief, 10th Regiment of Cavalry
  1917.11.04 Colonel-Proprietor, 25th Howitzer Regiment, Imperial and Royal Austro-Hungarian Army [to 1918]
  1918.01.01 Colonel-Proprietor, 125th Howitzer Regiment, Imperial and Royal Austro-Hungarian Army [on formation]
       
  1897.08.07 Admiral, Imperial Russian Navy
  1888.08.30 Flag Admiral, Royal Swedish Navy
  1889.08.02 Honorary Admiral of the Fleet, Royal Navy
  1890 Admiral, Royal Norwegian Navy
1901.01.27 Field Marshal, British Army
  1901.05.04 Field Marshal, Imperial and Royal Austro-Hungarian Army
  1903.04.02 Admiral, Royal Danish Navy
  1904.12.28 Captain-General, Spanish Army
  1908.05.01 General, Royal Swedish Army
  1915.07.27 Field Marshal General, Royal Bavarian Army
  1916 Field Marshal, Bulgarian Army
  1917.01.01 Grand Admiral, Imperial and Royal Austro-Hungarian Navy
1917.10.16 Field Marshal, Turkish Army
     
       
   Military Service
     
British: none
   
  German:  
  1869.01.27 2nd Lieutenant à la suite 1st Regiment of Foot Guards
  1869.09.11 2nd Lieutenant à la suite 2nd (1st Pommeranian) Grenadier Regiment "King Friedrich Wilhelm IV"
  1873.01.01 2nd Lieutenant à la suite 2nd Guards Landwehr Regiment
  1876.03.22 1st Lieutenant
  1880.03.22 Captain
  1881.09.16 Major à la suite 1st Guards Grenadier Regiment
  1881.10.01 Major à la suite 4th Squadron Huards Hussar Regiment
  1882.03.22 Major à la suite 1st Squadron Huards Hussar Regiment
  1882.10.01 Major à la suite 5th Squadron Huards Hussar Regiment
  1883 Lieutenant-Colonel
  1883.07.01 Commander, 4th Guards Field Artillery Regiment, IV Army Corps
  1883.10.20 Commander, 1st Battalion, 1st Regiment of Foot Guards
  1885.09.03 GSO, III Army Corps
  1885.09.11 GSO, XIV Army Corps
  1885.09.16 Colonel
  1885.09.16 Commander, Guards Hussar Regiments
  1887.06.03 Colonel, à la suite Sea Battalions
  1887.09.10 Commander, 2nd (1st Pommeranian) Grenadier Regiment "King Friedrich Wilhelm IV"
  1888.07.14 Rear-Admiral, Imperial German Navy
  1888.01.27 Major-General
  1888.01.27 GOC, 2nd Guards Infantry Brigade
  1900.05.03 Field Marshal-General; Grand Admiral, Imperial German Navy
     
     
   Other Military Connections
   
   
   Links