Muzeum.SK

Slovenska posta, a.s., Postove muzeum Banska Bystrica
* Slovak Post - Post Museum Banska Bystrica

Muzeum vin

 

Kontaktne udaje / Contacts:

Mapa:

Mapa/Map

Partizanska cesta c. 9, 975 99 Banska Bystrica 1

Tel./Phone: +421 48 433 95 07, +421 48 433 92 62
Fax: +421 48 411 52 18

E-mail: muzeum@slposta.sk
Www: www.posta.sk
Veduci Postoveho muzea: PhDr. Stefan Kollar, PhD.
Tel./Phone: +421 48 414 61 07
E-mail: kollar.stefan@slposta.sk
Ubytovanie v Banskej Bystrici / Accommodation in Banska Bystrica

Otvaracie hodiny / Opening Hours:

Po-Pi/Mo-Fr 9.00 - 17.00

Historia-popis / History-Description:

Postove muzeumSlovenska posta, a.s. Postove muzeum je jedine pracovisko muzealneho typu na Slovensku, ktoreho ulohou je zhromazdovat a ochranovat doklady muzealnej hodnoty, dokumentujuce historiu vyvoja postovnictva, dopravy sprav a s nimi spojenych odborov. Postove muzeum Slovenskej posty, a.s., je ucelovym strediskom ustredia Slovenskej posty, a.s., a organizacne je zaclenene pod usek generalneho riaditela.
Korene postoveho muzejnictva siahaju az do cias mileniovej vystavy, ktora bola otvorena 2. maja 1896 v Budapesti. Tam vystavovane predmety z postovej historie Uhorska tvorili zaklad zbierok Postoveho muzea, zriadeneho po vystave v Budapesti.
Zalozenie postoveho muzea je spate i so vznikom Ceskoslovenska a s vydanim prvej postovej znamky v novej republike 18. decembra 1918. Bolo zriadene v Prahe s cielom uchovavania a dokumentovania vyvoja post, telekomunikacii, radiokomunikacii a znamkovej tvorby.
Myslienka vytvorenia samostatneho postoveho muzea na Slovensku sa stava aktualnou az v styridiatych rokoch 20. storocia. V roku 1942 bolo filatelisticke oddelenie zriadene pri Slovenskom narodnom muzeu v Martine.
Az v osemdesiatych rokoch sa podarilo snahu o zriadenie rezortneho pracoviska muzealneho typu na Slovensku priviest do uspesneho konca. Dokumentacne centrum spojov vzniklo na zaklade uznesenia vlady SSR cislo 200 z 1. aprila 1981. Ustredny riaditel spojov Ing. Ondrej Kovac listom c.j. 10496/1984-AS zo dna 17. 10. 1984 poziadal riaditela Riaditelstva post v Bratislave, dpt. Frantiska Jurika o zabezpecenie zriadenia dokumentacneho centra spojov, ktore bolo 8. 11. 1985 v Bratislave otvorene na Poste 1.
Prestahovanim ustredia Slovenskej posty, a.s., do Banskej Bystrice v roku 1996 sa vytvorili vhodne priestorove podmienky, na zaklade coho sa pod nazvom Dokumentacne centrum Slovenskej posty, a.s., toto ucelove zariadenie koncom roka 1997 prestahovalo z Bratislavy do Banskej Bystrice.
Ministerstvo kultury Slovenskej republiky pod cislom MK 2225/2000 - 400 zaregistrovalo Dokumentacne centrum Slovenskej posty, a.s., do registra muzei Slovenskej republiky pod nazvom Slovenska posta, a.s., Postove muzeum.

 

Slovenski postari vyznamne prispeli pri zriadeni Postoveho muzea v Budapesti a taktiez pri budovani muzea v Ceskej republike v Prahe do roku 1993.

 

Postove muzeumThe roots of the Postal Museologie reach to the time of the Millennium exposition in Budapest which was opened on 2 May 1896. Commodities exhibited there from the Kingdom of Hungary Postal History become the foundation of the collections of The Postal Museum established after the exhibition in Budapest.
The institution of The Postal Museum is related to the formation of Czechoslovakia and issuing the first post stamp in the new republic on 18 December 1918. The Postal Museum was constituted in Prague in order to saving and documentation of the Post offices, Telecommunications, Radiocommunication development and Postage Stamp Production.
The idea of creation of independet Postal Museum in Slovakia became actual only on the 40s years of the 20 century. In 1942 was instituted Philatelic Department at The Slovak National Museum in Martin.
Until on the 80s years it was managed ambition of establishing Resort workstation of museum type in Slovakia brought to successful finisch.The Documentary Centrum of the Communications was established pursuant to resolution of Slovak Republic Government No.200 of 1 April 1981. The Head of the Communications Dipl. Ing. Ondrej Kovac by the letter Ref. No 10496/1984 - AS of October 1984 applied of Managing Director of The Directorate of Posts Bratislava Dpt. Frantisek Jurik to provide for the Documentary Centrum of the Communications which was opened at the Post Office 1 in Bratislava on 8 November 1985.
By the removal of the Headquarters of The Slovak Post, s. o .e. to Banska Bystrica in 1996 there were created suitable premises, based by the name Documentary Centre of the Slovak Post, s .o .e., and on this base this Task centre was removed from Bratislava to Banska Bystrica under the name Documentary Centrum of The Slovak Post ,s .o .e., at the end of 1997.
Ministry of Culture of the Slovak republic, NO.MK 2225/2000 - 400,the Documentary Centrum of the Slovak Post, s. o. e. was registered in the Register of museums of Slovak Republic as The Slovak Post, Postal Museum.

 

Expozicie / Expositions:

Posta a postovnictvo v dejinach ludskej komunikacie

Muzejne zbierky su rozdelene do dvoch zakladnych skupin:

 

1. Dejiny posty, vratane odboru telekomunikacii

 

Postove stity a tabule

V tejto zbierke sa nachadzaju exponaty z druhej polovice 19. storocia az po sucasnost.

Postove muzeum- Smaltovany plechovy postovy stit oznacoval budovu Ceskoslovenskeho postoveho a telegrafneho uradu tesne po 1. svetovej vojne. Na svetlomodrom podklade je malovany znak vytvoreny zo symbolov Ciech, Slovenska, Moravy a Sliezska doplneny napisom a zelenou ratolestou.

 

 

 

 

 

 

 

 

Postove schranky

Tvoria nevelky, ale zaujimavy fond. Su v nom sustredene rozny druhy postovych schranok z obdobia poslednych 120 rokov.

Postove muzeum- Drevena postova schranka truhlicoveho tvaru s odklapacim vrchnakom, v strede ktoreho je umiestneny otvor na vhadzovanie listov. Steny schranky su zvonku obite plechom. Pouzivala sa v rokoch 1870 - 1890.

 

 

 

 

 

 

Postove muzeum- Plechova postova schranka z obdobia I. CSR ma odklapaci vrchnak a otvarala sa z prednej strany klucom. V medzivojnovej Ceskoslovenskej republike mali postove schranky modru farbu.

 

 

 

 

 

 

Postove muzeum- Zberac listov s reliefne zobrazenou postovou trubkou a svatostefanskou kralovskou korunou bol koncom 19. storocia umiestneny na budove hlavnej posty v Bratislave. Tazka mosadzna tabula ma vpredu otvor na vhadzovanie listov, ktore za stenou padali do vopred pripraveneho vreca.

 

 

 

 

 

 

Postove peciatky a pecatidla

Obsahuje jednotlive typy dennych, uradnych, sluzobnych, prilezitostnych postovych peciatok, peciatky autoposty a vlakovych post.

Bezne nevyhnutne predmety postovej prevadzky

K takymto predmetom patria napriklad listove a balikove vahy, postove vrecia, a aj modernejsie pristroje a zariadenia – peciatkovacie stroje a rozne automaty.

Osobna vybava postmajstrov, postilionov a postovych dorucovatelov

Najdeme tu rovnosaty, doplnky odevov, ciapky, kabaty, dorucovatelske brasne, postove trubky, mapy a obrazy.

Postove muzeum
Postilionska trubka
Postove muzeum
Postove signalizacne trubky
Postove muzeum
Perkusna pistol z roku 1830 s vypalenym postovym znakom. Taketo pistole pouzivali na svojich cestach na osobnu ochranu postovi dorucovatelia - postilioni dorucujuci balikove a listove zasielky.
Postove muzeum
Suprava pisacich potrieb v krabicke s odklapacim vrchnakom. V nej je ulozene nasadkove pero s kovovym hrotom, noz na otvaranie listovych obalok a osobne pecatidlo s monogramom. Na pisacie prace sa pouzivala v 1. polovici 20. storocia.

 

Mapy a obrazy

Su tu sustredene originaly i kopie postovych map Slovenska, portrety postmajstrov a postovych hodnostarov.

Postove muzeum- Kopia postovej mapy cisarsko-kralovskych dedicnych krajin. Vypracoval ju profesor matematiky na viedenskej univerzite abbe Georg von Metzburg. Vydana bola v roku 1782 v mierke 1: 1 240 000.

 

 

 

 

 

 

Odbor telekomunikacii

Postove muzeum Slovenskej posty, a.s. vlastni niekolko manualnych telefonnych ustredni, telefonne pristroje v prevaznej miere z 20. storocia, rozne meracie pristroje, prvy telefonny hlasic presneho casu z roku 1947.

Fotografie

V tomto fonde su sustredene fotografie postovych uradov a inych postovych budov, ako aj fotografie zachytavajuce rozne cinnosti postovych zamestnancov.

 

2. Znamkova tvorba a filatelia

 

V Postovom muzeu Slovenskej posty, a.s., su ulozene ceskoslovenske postove znamky z obdobia rokov 1918 – 1992 vo forme tlacovych harkov a obalky prveho dna vydania, dalej znamky zo zahranicia, z clenskych statov Svetovej postovej unie. Najucelenejsiu zbierkovu skupinu tvori dokumentacia tvorby slovenskych postovych znamok. Kazda vydana znamka ma svoju dokumentaciu od vytvarneho navrhu cez rytecku rozkresbu, odtlacky rytiny, tlacove postupnosti, skusky farieb, sutlace a tak isto dokumentacia z tlaciarne v kove rytecku dosticku, tlacove dosky a pod. K vacsine znamok vychadzaj sucasne aj obalky prveho dna vydania, aj k nej je zabezpecena kompletna dokumentacia. Samotny fond tvoria postove znamky vo forme tlacovych listov a obalky prveho dna vydania. Doplnuju sa i fondy postovych listkov, nalepnych listov, cartex maximum, celinove obalky. Filatelisticky fond vhodne spestruju medaily a katalogy z domacich i medzinarodnych filatelistickych vystav.

 

Detska posta - osobitna cast expozicie

 

Postove muzeumDetska posta je vychovno-vzdelavaci priestor, kde si mali navstevnici muzea mozu prezriet zariadenie balikovej a listovej priehradky, napisat a odoslat listy a postove listky. K dispozicii je instruktazny film o automatizacii postovych sluzieb a o vyrobe postovych znamok. V detskej poste je umiestneny verejne pristupny internet.

 

 

 

 

 

Vyrocna sprava za Postove muzeum – rok 2007 ( DOC, PDF )

 

Kalendarium / Calendar:

 

Otvorenie/
Opening
Ukoncenie/
Finish
Vystava-podujatie/
Exhibition-Show
09.10.2007 15.03.2008 Slovenske modre barety v sluzbe mieru

Postove muzeum v spolupraci s Kulturnym a metodickym centrom ozbrojenych sil Slovenskej republiky v Trencine pripravilo vystavu pod nazvom „Slovenske modre barety v sluzbe mieru“ zameranu na historiu posobenia slovenskych vojakov v mierovych misiach na celom svete. Cielom vystavy je predstavit posobenie slovenskych vojakov v mierovych misiach, ktorych sa az do sucasnosti zucastnili. Spojovacim clankom vojenskej tematiky vystavy s postovnictvom su postove celistvosti, ktore slovenski vojaci prostrednictvom polnych post posielali na Slovensko.
Sucastou vystavy su aj trojrozmerne predmety, napr. mapy oblasti, v ktorych slovenski vojaci v ramci misii posobili, rovnosata slovenskeho vojaka – ucastnika misie, domace aj zahranicne publikacie a casopisy s clankami o slovenskych vojakoch v misiach, fotografie zachytavajuce ich kazdodenny zivot, odznaky, medaily a plakety a vela dalsich zaujimavych predmetov.

 

oktober 2008   Svetovy den posty „Polna posta I. sv. vojny“
     

Externe vystavy a podujatia:

Otvorenie/
Opening
Ukoncenie/
Finish
Vystava-podujatie/
Exhibition-Show
jun 2008   Slovolympfila – Incheba, Bratislava
01.07.2008 31.07.2008 Nitrafila 2008 - Medzinarodna filatelisticka vystava Sv. Gabriela v Nitre
august 2008   Vystava „Dusan Kallay“ - Praha
12.09.2008 14.09.2008 Svetova vystava postovych znamok „PRAGA 2008“
december 2008   Vianocna posta
     

Dni otvorenych dveri:

Otvorenie/
Opening
Ukoncenie/
Finish
Vystava-podujatie/
Exhibition-Show
maj 2008   Den otvorenych dveri pri prilezitosti Medzinarodneho dna muzei
oktober 2008   Den otvorenych dveri pri prilezitosti Svetoveho dna posty
     

 

 


... statistics ...
TopList

............................................... advertisement ...............................................

.....................................................................................................................