Imieniny Damiana, Eulalii Wyślij im kartkę

 

Zobacz artykuł: poprzedni | następny

Widok na Nową Hutę

- Jest Pan autorem zdjęć i pomysłodawcą album "Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii". Nie jest to jednak typowy album fotograficzny. Sporo miejsca zajmują w nim różnorodne teksty: rys historyczny, homilie, wiersze. Dlaczego wybrał Pan taką konwencję wydawnictwa?

- Punktem wyjścia przy realizacji albumu były zdjęcia wykonane przeze mnie w okresie 1979-2003. Zamysł był taki, by powstał czysto fotograficzny album. Kiedy jednak zastanawiałem się nad tym, jak połączyć te historyczne zdjęcia sprzed kilkunastu laty z najnowszymi, pomyślałem, że potrzebne jest słowo pisane, które przeprowadzi czytelnika przez minione półwiecze Nowej Huty. Poprosiłem profesora Ryszarda Terleckiego historyka i publicystę o napisanie rysu historycznego, w takim europejskim rozumieniu ("Pół wieku z widokiem na Nową Hutę"). Zapytałem również ojca Niwarda Karsznię, czy nie zechciałby napisać o obecności zakonu cystersów, do którego wstąpił w 1948 roku. Gdy przyjechał do Mogiły z Czarnolasu, mnisi wiedli kontemplacyjny styl życia, dzieląc czas na modlitwę i pracę. Wszystko uległo zmianie, kiedy na polach klasztornych rozpoczęto budowę pierwszych bloków...

- W albumie po raz pierwszy opublikował Pan serię zdjęć pokazujących uszkodzenia pomnika Lenina. Nieprzypadkowo zestawił Pan zdjęcia z balladą "O próbie wysadzenia pomnika Lenina" Ryszarda Tylmana.

- Pomnik wodza Rewolucji Październikowej odsłonięto 28 kwietnia 1973 roku w alei Róż. Było to dzieło rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Pomnik przedstawiał Lenina maszerującego przed siebie, co miało symbolizować jego wiecznie żywe idee. Został wykonany z brązu. Ponieważ odlew był bardzo drogi, odebrano robotnikom kombinatu "trzynastki" i trzymiesięczną premię. Obecności gigantycznego Lenina od początku nie akceptowało wielu mieszkańców. W nocy z 18 na 19 kwietnia 1979 roku próbowano pomnik wysadzić. Jednak wybuch nie przyniósł zamierzonego efektu. Lenin stracił jedynie część prawej stopy. Wybuch miał tak potężną siłę rażenia, że z wszystkich bloków wokół pomnika powypadały szyby z okien. Sprawcy zamachu nigdy nie ujęto. Na moich zdjęciach udokumentowałem uszkodzenia pomnika. Sam dokument słabo przemawia dziś do ludzi. Potrzebna była narracja. Rozwiązanie przyszło samo. Szczęśliwym zrządzeniem losów, otrzymałem "Koty marcowe", najnowszy zbiór wierszy Ryszarda Tylmana, nowohucianina, od 21 lat mieszkającego w kanadyjskim Vancouver. Potem wszystko potoczyło się szybko i otrzymałem zgodę autora na opublikowanie utworu w albumie.

- Sięgnął Pan również do poezji Barbary Urbańskiej. Czy wiersze stanowią dopełnienie obrazu życia mieszkańców i jednocześnie faktów z pięćdziesięcioletniej historii nowohuckiej dzielnicy?

- Z tomu ..."podnoszę z ziemi przez uszanowanie..." wybrałem te wiersze, które z jednej strony stanowią zapis wydarzeń z początku lat 80., kiedy sam nie mogłem fotografować, wielu artystów przestało tworzyć w okresie stanu wojennego, z drugiej zaś wiersze te doskonale wkomponowują się w mój fotograficzny obraz życia mieszkańców Nowej Huty.

- W albumie została opublikowana także praca naukowa doktor Alison Stenning z Wielkiej Brytanii. Czego dotyczą wyniki jej badań?

- Doktor Alison Stenning poznałem latem 2001 roku. Jako geograf społeczno-ekonomiczny uniwersytetu w Birmingham, realizowała wówczas dwuletni projekt badawczy w Nowej Hucie. Z wybranymi nieprzypadkowo respondentami przeprowadzała wywiady, z których chciała dowiedzieć się, jak zmieniło się życie codzienne nowohucian w warunkach postsocjalizmu. Nie ukrywam, że sam wziąłem udział w tym projekcie badawczym. Byłem ciekaw obserwacji dr Stenning, dotyczących relacji między społecznością lokalną, w tym przypadku między mieszkańcami Nowej Huty, pracą i rozwojem miejskim. Z dużym zainteresowaniem czekałem na sfinalizowanie badań. W listopadzie 2002 roku dr Alison Stenning, na spotkaniu z członkami Forum dla Nowej Huty, przedstawiła swój raport "Życie w przestrzeniach (post)socjalizmu: przypadek Nowej Huty". Materiał wydał mi się na tyle interesujący, nie tylko zresztą dla mnie, że zaproponowałem dr Alison Stenning opublikowanie go w albumie.

- Część informacyjną albumu stanowi "Vademecum Nowej Huty", zawierające osiemdziesiąt haseł dotyczących Nowej Huty, np.: Amatorski Klub Filmowy "Nowa Huta", Teatr Lalek "Widzimisię". Co zadecydowało o wyborze haseł?

- Chciałbym podkreślić, że w przygotowaniu albumu pomagała mi żona Małgorzata. Pomysł na "Vademecum Nowej Huty" zrodził się, kiedy wspólnie "przekopywaliśmy się" przez opracowania o Nowej Hucie. Dotarliśmy do ciekawych ludzi i interesujących miejsc. Tak powstał swoisty przewodnik po najbardziej charakterystycznych miejscach Nowej Huty. To spora dawka informacji, które pomagają w odbiorze zdjęć w albumie.

- Kto w głównej mierze udzielił Panu wsparcia, w tak poważnym przedsięwzięciu, jak wydanie albumu poświęconego Nowej Hucie?

- Na początku 2002 roku złożyłem wniosek do Komisji Kultury Rady Dzielnicy XVIII. Przedstawiłem w nim plany przygotowania albumu i wystawy. Radni zainteresowali się moją propozycją. Ich poparcie było bardzo ważne. Album nie zostałby wydany bez wsparcia mecenasa - Elektrociepłowni Kraków S.A. oraz pomocy wielu firm i osób, którym, korzystając z okazji, chciałbym bardzo serdecznie podziękować.

- Pański album "Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii", któremu towarzyszy wystawa fotograficzna pod tym samym tytułem, jest dwujęzyczny: polsko-angielski. Rys historyczny profesora Ryszarda Terleckiego przełożony został jednak aż na siedem języków europejskich. Czy planuje Pan prezentowanie wystawy poza Polską?

- Uważam, za dr Alison Stenning, że Nowa Huta to niezwykły przykład socjalistycznej planistyki miejskiej i unikatowa w skali europejskiej kolekcja architektury okresu socrealizmu. Nie dziwi mnie częsty widok turystów, którzy z mapami w rękach przemierzają Nową Hutę, podziwiając jej perełki architektoniczne. Właśnie z myślą o nich, dla czytelników europejskich, został opracowany album. Tłumaczenia wykonało Biuro Tłumaczeń Ekspress J.U. Dziękuję Jakubowi Urbanowiczowi za osobiste zaangażowanie i profesjonalną współpracę.

W przyszłym roku, po prezentacjach wystawy w naszym mieście, pokażę wystawę w zaprzyjaźnionych galeriach i ośrodkach wystawienniczych w kraju i zagranicą.

- NaszeMiasto.pl

 

Opinie (1)   Wyślij znajomemu   Drukuj

Zobacz artykuł: poprzedni | następny

Wasze komentarze (1)

 
Po-Prawdzie - hutnik 68-81 (gość) 2005-02-02 23:33

Po prawdzie to powiem tak ze zadnej pensji mi nie zabrano,ani jednej.To jest falsz

Dodaj Twoją opinię   Pokaż wszystkie

Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii

Nowohuckie sentymenty

Widok na Nową Hutę

Opowieść o miejscu szczęśliwym


Rozmaitości

reklama

O NaszymMieście | Marketing | Reklama | | Praca

© 2000-2008 Polskapresse Sp. z o.o. All rights reserved.


Polskapresse - pełna informacja