Shell logo
Shell.com  |  Strony Shell
kontakt | Accessibility | Pomoc | Mapa serwisu
  
 

Historia Shell – Ponad 100 Lat Tradycji

wersja do druku

Royal Dutch Shell Group dzisiaj to jeden z największych organizmów gospodarczych na świecie. Mimo ogromu skali w jakiej działa Shell, dzięki wieloletniej obecności na rynkach wielu krajów, poszczególne firmy działające w ramach Grupy Shell wpisały się na trwałe w lokalny krajobraz gospodarczy każdego z tych krajów. Obecny w ponad 150 krajach, Shell, jak mało który ze światowych koncernów, stara się działać z uwzględnieniem specyfiki lokalnych rynków, warunków społecznych i środowiskowych. Dzisiaj Grupa Shell zatrudnia ponad 100 000 pracowników na całym świecie. Do firmy należy zarządzanie ponad dziesięcioma procentami światowych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Swoją obecną pozycję Shell zawdzięcza tradycji i doświadczeniom zgromadzonym w ciągu ponad 100 lat działalności.

 

Trudno uwierzyć, że historia Shell zaczęła się tak naprawdę w 1833 roku, kiedy to późniejszy założyciel tej firmy - Marcus Samuel otworzył w Londynie mały sklep z antykami oraz orientalnymi muszlami. Z czasem, z niewielkiego sklepu rozwinęło się prężne przedsiębiorstwo handlowe Shell Transport & Trading Company.

 

W tym samym czasie, w 1890 roku, założono w Holandii firmę Royal Dutch Petroleum Company, która zajęła się eksploatację złóż ropy naftowej na Sumatrze. Jej powstanie wspierał osobiście król Holandii Wilhelm III. W 1902 roku Royal Dutch Petroleum Company zbudowała pierwszą w Holandii rafinerię ropy.

 

Koncern Royal Dutch Shell Group powstał w 1907 roku w wyniku połączenia holenderskiej kompanii naftowej Royal Dutch Petroleum Company oraz angielskiej firmy handlowej Shell Transport & Trading Company. Decyzja o połączeniu obu przedsiębiorstw zapadła w momencie przełomowym dla światowego przemysłu naftowego. W 1909 roku rozpoczęto masową produkcję samochodów. Zapotrzebowanie na produkty naftowe zaczęło gwałtownie rosnąć.

 

Nowy koncern rozwijał się bardzo dynamicznie. W 1914 roku Royal Dutch Shell Group wydobywał już ropę naftową w kilkunastu miejscach na świecie - między innymi w USA, Rumunii, Rosji, Egipcie, Wenezueli i Trynidadzie.

 

W 1919 roku Shell dostarczył paliwo do pierwszego lotu non-stop przez Atlantyk. W tym samym roku powstała firma Shell Aviation Service powołana w celu dostarczania paliwa i olejów dla dynamicznie rozwijającego się lotnictwa. Koncern stale rozszerzał obszar swojego działania. Kolejne szyby wydobywcze powstały w Iraku, Turcji i na Borneo. W 1929 roku Shell rozpoczął swoja działalność w branży chemicznej.

 

W 1938 roku wydobycie ropy we wszystkich firmach zarządzanych przez koncern Shell wyniosło 580 000 baryłek dziennie, co stanowiło ponad 10% światowego wydobycia tego surowca. Już wówczas koncern był jedną z kilku największych kompanii naftowych na świecie. Taka pozycję utrzymał do dzisiaj.

 

W latach 50-tych i 60-tych wydobycie ropy i sprzedaż produktów naftowych zaczęły bardzo szybko wzrastać. Shell dostarczał blisko 15% produktów olejowych na świecie. Okres ten był także bardzo istotny ze względu na rozwój badań nad wykorzystaniem gazu, jako alternatywnego źródła energii.

 

Lata 70-te to dla Shell czas odkryć licznych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze Morza Północnego. W tym samym czasie recesja i gwałtowny wzrost cen ropy wywierały silny wpływ na rynek produktów naftowych na całym świecie. Coraz większą popularność zdobywał gaz ziemny. W Europie pod koniec lat 70-tych stanowił źródło 15% pobieranej energii, z czego połowę dostarczał Shell i firmy dystrybucyjne współpracujące z koncernem.

 

W latach 80-tych Shell aktywnie inwestował w rozwój zaawansowanych technologii, wprowadzał na rynek nowe produkty i usługi, kładąc jednocześnie silny nacisk na problematykę ochrony środowiska naturalnego. Koncern rozpoczął sprzedaż paliwa bezołowiowego i szybko pozyskał pozycję światowego lidera w tej dziedzinie.

 

Lata 90-te przyniosły obniżenie cen ropy na rynkach światowych. Shell koncentrował swe działania na wydobyciu, przetwarzaniu i sprzedaży produktów naftowych a także na dostosowywaniu swoich działań do potrzeb i wyzwań, jakie stawiało nowe tysiąclecie.

 

Obecnie firma Shell ugruntowuje zdobywaną przez 100 lata pozycję lidera w branży produktów naftowych poprzez prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju bazującej na świadomości zobowiązań względem otaczającego nas środowiska.

 

  Warunki Użytkowania | Polityka Prywatności  
 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie dopuszczalne zgodnie z zasadami zawartymi w Warunkach Użytkowania.