Role hodnocení

 
 

Role hodnocení v řízení veřejného sektoru/služeb

v OECD

 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD Odkaz na externí web) je mezivládní organizace založená v r. 1961 (jako nástupce Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci založené v r. 1948 pro správu Marshallova plánu, který původně přijalo 16 evropských členských států).
OECD, která má dnes 30 členských států (Česká republika se stala členem v r. 1995), vytváří prostředí, kde mohou vlády zemí celého světa zainteresované na demokracii a tržní ekonomice porovnávat zkušenosti z realizace svých politik, hledat odpovědi na společné problémy, identifikovat osvědčenou praxi a koordinovat domácí a zahraniční politiku tak, aby zajistily lepší fungování intervencí veřejného sektoru s těmito cíli:

  • posilování udržitelného hospodářského růstu,
  • podpora zaměstnanosti,
  • zvyšování životní úrovně,
  • zachování finanční stability,
  • podpora ekonomického rozvoje jiných zemí (OECD se dělí o své odborné znalosti a vyměňuje si názory s více než 70 jinými zeměmi, např. Brazílií, Čínou a Ruskem a také s nejméně rozvinutými zeměmi Afriky),
  • podpora růstu světového obchodu.

Kromě toho, že je OECD jedním z největších a nejspolehlivějších světových zdrojů srovnatelných statistik a ekonomických a sociálních dat, hraje také významnou roli v monitorování trendů, provádění analýz a prognóz ekonomického rozvoje a ve výzkumu sociálních změn nebo nových vývojových směrů v obchodě, životním prostředí, zemědělství, technice, fiskální politice apod.

Účelem těchto průzkumů, včetně přezkumů profesní skupinou (peer reviews), je poskytovat nezávislé hodnocení výkonnosti členských států a také jim pomáhat při hodnocení jejich vlastní výkonnosti a vhodnosti řídících systémů a na základě identifikované osvědčené praxe pomáhat při vyhodnocování různých možností další úpravy organizace řízení veřejného sektoru, jeho cílů nebo implementačních mechanismů.

  1. Rámec a pokyny OECD pro měření/ hodnocení výkonnosti
  2. Měření/ hodnocení výkonnosti v zemích OECD

Role hodnocení v řízení rozvojové politiky / Oficiální rozvojové pomoci

ODA

 

Definice oficiální rozvojové pomoci (Official Development Assistance, ODA) byla poprvé formulována v r. 1969 s cílem odlišit ODA od „ostatních oficiálních toků“. Podle poslední definice ODA, kterou DAC publikoval v r. 2001 (viz .Je to oficiální rozvojová pomoc?, Is it ODA?), jde o pomoc, která:

  • je poskytována oficiálními agenturami (národními a/nebo místními orgány veřejné správy),
  • je realizována s hlavním cílem podporovat ekonomický rozvoj a prosperitu rozvojových zemí,
  • má povahu spolufinancování (zahrnuje složku grantu ve výši min. 25%).

Česká republika v této souvislosti od 90. let usiluje o změnu zaměření své dlouholeté tradice v poskytování bilaterální pomoci. Vláda ČR v r. 2002 schválila novou Koncepci zahraniční rozvojové pomoci České republiky na období let 2002 až 2007. Česká republika ve spolupráci s DAC dále posiluje těžiště své rozvojové politiky a legislativní a institucionální struktury potřebné pro její realizaci a usiluje o to, aby DAC uznala Českou republiku za řádného člena a významného mezinárodního přispěvatele k cílům globálního rozvoje a omezování chudoby. Pro posílení tohoto procesu a na podporu rozvojové politiky České republiky byla v letech 2006-2007 provedena konzultační prověrka rozvojové politiky ČR.

  1. Role hodnocení v řízení rozvojové politiky
  2. Rámec hodnocení / pokyny OSN
  3. Rámec hodnocení / pokyny skupiny Světové banky
  4. Rámec hodnocení/ Pokyny Výboru pro rozvojovou pomoc (DAC)
 

Pomocník

nahoru RSS Prohlášení o přístupnosti

Copyright © 2005, Ministerstvo financí ČR| Letenská 15, 118 10 Praha 1 | podatelna@mfcr.cz | +420 257 041 111|
IČ: 00006947
DIČ: CZ00006947