Nordická investiční banka (NIB)

 

Základní informace


 

Obecná informace

Mezinárodní smlouvu o zřízení Nordické investiční banky – NIB– (Nordic Investment Bank Externí odkaz mimo web MF) podepsaly vlády Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska dne 4. prosince 1975. Ke dni 1. 1. 2005 se staly novými členy NIB také Estonsko, Litva a Lotyšsko.

Hlavním cílem NIB je podporovat růst severských ekonomik pomocí dlouhodobého financování projektů v soukromém i veřejném sektoru. NIB financuje také projekty v zemích s rozvíjejícími se trhy mimo oblast severských zemí. Česká republika není členským státem banky, české společnosti ale využívají jejích služeb.

Sídlem NIB Externí odkaz mimo web MF jsou Helsinky, kanceláře má také v Kodani, Oslu, Reykjaviku a Stockholmu. Splacený kapitál NIB činil k 31.12.2006 418,6 mil. EUR. Upsaný kapitál NIB činil k témuž datu 4 141,9 mil. EUR. Rozdíl mezi upsaným a splaceným kapitálem je kapitál splatný na výzvu (callable).

NIB financuje své aktivity (tj. poskytování půjček) vypůjčováním a vydáváním dluhopisů na různých globálních a také domácích kapitálových trzích. NIB se těší nejlepšímu možnému ratingu AAA/Aaa od vedoucích ratingových agentur Standard & Poor's a Moody's Investor Service od doby prvního ratingového hodnocení v roce 1982.

Struktura NIB

Vrcholným orgánem NIB je Rada guvernérů (Board of Governors Externí odkaz mimo web MF), která se skládá z ministrů (zpravidla ministrů financí) jmenovaných jednotlivými členskými státy. Rada guvernérů rozhoduje zásadní strategické otázky, jako jsou znění zakládací smlouvy a stanov a upsaný kapitál banky. Rada guvernérů se schází jednou do roka.

Druhým nejvyšším orgánem je  Rada ředitelů (Board of Directors Externí odkaz mimo web MF).Rada ředitelů se skládá z 8 ředitelů (po jednom řediteli z každé členské země). Rada ředitelů rozhoduje ve všech zásadních otázkách s výjimkou těch, které patří pravomoci Rady guvernérů. Rozhoduje zejména v otázkách  strategie poskytování půjček, získávání zdrojů a řízení banky. Rada ředitelů se schází zpravidla 8krát  do roka.

Na dodržování souladu bankovních operací s ustanoveními zakládací listiny a stanov NIB dohlíží Kontrolní výbor (Control Committee Externí odkaz mimo web MF), který se zpravidla schází dvakrát ročně v návaznosti na vydávání předběžných a výsledných ročních finančních výkazů NIB. Rovněž v Kontrolním výboru jsou zastoupeny všechny členské státy.

Vztahy ČR a NIB


 

Obecná informace

ČR s NIB uzavřela „Rámcovou dohodu o finanční spolupráci mezi Českou republikou a Nordic Investment Bank“. Dohoda byla podepsána dne 30. října 1997 v Praze. S Dohodou vyslovil souhlas Parlament ČR a prezident republiky ji ratifikoval (je tedy považována za mezinárodní smlouvu podle článku 10 Ústavy ČR). Dohoda vstoupila v platnost dne 7.července 1998. Na základě článku 3 této Rámcové dohody vláda ČR a NIB pravidelně diskutují  a vyměňují  si názory na cíle, kritéria úvěrování a aktivity NIB v ČR.

Zastoupení ČR v NIB

Česká republika není členským státem NIB, nemá v ní proto  žádný kapitálový podíl a žádné personální zastoupení.

Zápůjční činnost NIB v ČR

NIB poskytuje českým soukromým společnostem úvěry na financování jejich rozvojových projektů.

Hlavní dokumenty


 

Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou republikou a Nordic Investment Bank Odkaz na externí web

  • Sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 226/1998 Sb.
 

Výroční zpráva NIB za rok 2006 Odkaz na externí web

(Annual Report 2006)
 

Zakládací listina a stanovy platné od 1. 1. 2005 Odkaz na externí web

(Agreement & Statutes 1 January 2005)
 

Pravidla pro zadávání zakázek Odkaz na externí web

(General Guidelines)
 
 

Pomocník

Úvod do problematiky
Legislativa a metodika
Dokumenty
Manuály
Odkazy
Kontakty

nahoru RSS Prohlášení o přístupnosti

Copyright © 2005, Ministerstvo financí ČR| Letenská 15, 118 10 Praha 1 | podatelna@mfcr.cz | +420 257 041 111|
IČ: 00006947
DIČ: CZ00006947