go
komunikace  internet  prog.  web-prog.  hardware  software  bezpečnost  magazín  disk.fórum
  

Souhrn desktopových Windows (4.) - Windows 2.x a 3.x

počet názorů: 7   poslední: 25.01.2006 20:01:06   číst názory   přidat názor   vytisknout

Jedna skupina lidí je nenávidí a odsuzuje, druhá s nimi bez větších výhrad pracuje. Ano, uhodli jste, řeč je o Windows, v současnosti nejrozšířenějším operačním systému na platformě PC. Co ale předcházelo jejich vzniku? A jaký úspěch měla v ranných letech své existence? Čtěte čtvrtou část rozsáhlého seriálu o operačních systémech Microsoft Windows a určitě se dozvíte odpovědi.


Microsoft Windows 2.0 - listopad 1987

Netrvalo to dlouho - snad jen půl roku po uvedení poslední verze Windows 1.0 - a o zájem zákazníků začal bojovat další operační systém z dílem Microsoftu - Windows druhé verze. Jaké novinky přinesla?


grafický kabátek následovníka Windows 1.0 z roku 1987 - lepší, nemyslíte?

Nemožnost překládat okna? Minulost…

Hned od prvního pohledu zaujal příjemně laděný grafický kabátek, který namísto červené, bíle, žluté a modré kombinoval mnohem přívětivější barvy. Tento subjektivní dojem však vzápětí převálcovala potřebnější a o mnoho praktičtější funkce - možnost překládat okna. Což se také stalo nejvýraznější změnou, společně s možností okna roztahovat na šířku i na výšku a umisťovat je libovolně po obrazovce. Už bylo na čase…

Dalšími funkčními změnami se staly podpora dodnes používaných klávesových zkratek, jako ALT + TAB (střídavé přepínání spuštěných úloh) nebo ALT + F4 (zavření aplikace), začlenění základního drag-and-drop (přetahování - po ploše se daly dle vašeho přání uspořádávat ikony; nutno však dodat, že tuto funkci v daleko lepším a komplexnějším podání přinesla již některá z dřívějších verzí OS od Applu) a o hodně snazší a schůdnější operování s okny.

Podpora vývojářů softwaru

Windows 2.0 obsahují téměř na chlup stejné aplikace, jako jejich starší bratříček. To se ale částečně vynahradilo tím, že si uživatel mohl dokoupit kupu dalšího softwaru a i od jiných výrobců, než od Microsoftu. V této době vznikly programy Microsoft Excel, Word for Windows, Corel Draw, PageMaker a další.


Windows Write a další základní součásti Windows 2.0 v akci

Windows 2.1/386 - hodně vylepšení, anebo jen průhledný obchodní trik?

Do března 1989 spatřily světlo světa ještě další dvě podverze Windows 2.0, z nichž zajímavější byla ta první. Nesla označení Windows 2.1/386 a mimo podpory nejnovějšího procesorového čipu firmy Intel dokázala provozovat více MS-DOS aplikací najednou a podporovala paměť i nad hranici 640 kB. A pak že 640 kB stačí pro každého…

Poslední modifikace Windows 2.0 nesla číselné označení 2.11 a jednalo se o veskrze vylepšené Windows 2.1/386. Jen pro pořádek (i když tak celou situaci spíše zkomplikuji) uvádím, že se na trhu objevila i verze 286, která ale nepředstavovala nic jiného, než přejmenovaná Windows 2.03, což je první verze druhé řady. Důvod přejmenování - zachování soudržnosti řady.

Také Windows 2.0 přiměla Apple k podání žaloby, ale tentokrát nejen na Microsoft, ale i na Hewlett-Packard. Soudní pře trvala - na americké poměry neuvěřitelných - pět let, během nichž dospěl tým soudců ke stejnému rozhodnutí jako dříve - Apple se ve svých obviněních plete a na žádné odškodnění nárok nemá. Smůla…

Microsoft Windows 3.0 - 22. května 1990

Mnohem širší pole využití, nevídaná hardwarová a softwarová podpora a hromada dalších velkých změn. Přesně to obsahoval první opravdu vydařený operační systém od Microsoftu - Windows 3.0.


revoluce, tak přesně to způsobila Microsoft Windows 3.0 - proč se dozvíte dále

Pryč s křiklavými barvami!

Po zavedení systému do paměti, jejíž kapacita mohla přesahovat i "všem vyhovujících" 640 kB, si člověk nemohl nevšimnout o mnoho střízlivějšího vzhledu, o nějž se zasloužilo vyšší možné rozlišení společně s podporou 16-ti barev (díkybohu nebyly všechny využité naráz, podobně jako tomu bylo v případě starších verzí). Ti, co tehdy vlastnili nadupaný počítač, se mohli zaradovat, ovšem ti, kteří nevlastnili VGA kompatibilní kartu, která byla zahrnuta v minimálních hardwarových požadavcích, zuřili. Ovládání zůstalo až na pár nepříliš významných výjimek - pravé tlačítko myši již po stisku reagovalo, pro změnu velikosti okna nebylo nutno používat dvou symbolů a další - beze změny.

Aplikace a podpora výrobců hardwaru a softwaru

Největším krokem vpřed byla dozajista optimalizace aplikací - všechny byly přepsány tak, aby vyhovovali tehdy nejmodernějšímu procesoru 386 od Intelu. Microsoft rovněž uvolnil tzv. Software Develepment Kit (SDK), který velkou měrou usnadnil programování nových aplikací pro jejich systém. Tento nástroj značně zvedl popularitu Windows 3.0.

Jak jsem již zmínil, pole využití se značně rozšířilo, a to hlavně díky podpoře mnoha hardwarových komponent a periferií. Myslím, že um spolupracovat se 170-ti typy tiskáren (uvědomte si, že hovoříme o době před více jak 10-ti lety!) mluví za vše.


MS-DOS Executive byl nahrazen inteligentnějším File Managerem

Funkční změny

Windows 3.0 neznamenala zlepšení pouze ve směru uživatelském, ale i funkčním. Mezi největší přednosti patřila již avizovaná schopnost využít potenciálu procesoru 386 (systém umožňoval přepínat mezi módy real, standard a 386 enhanced). Další významnou novinku představuje virtuální paměť, se kterou se setkáváme dodnes. Jedná se o ukládání dat na disk namísto operační paměti, tedy tzv. swapování.

Ze tří podverzí, které se v rozmezí let 1990 - 91 objevili, stojí za řeč zejména ta poslední, jejíž název již naznačoval cosi neobyčejného. Windows 3.00a Multimedia Extension nacházela využití obzvláště v multimediálních počítačích, čemuž odpovídá i výčet změn - halda nových ovladačů, šetřiče obrazovky + vzory, instalátor ovladačů, přiřazení zvukové signalizace k událostem, podpora hudebního formátu MIDI a konečně nové aplikace v podobě přehrávače záznamů a dalších. Tato varianta byla dodávaná pouze jako OEM.

A proč že jsem na jednom z předešlých řádků vyřkl, že Windows 3.0 jsou revoluční? Když pomineme všechny dříve popsané invence (abych se nedostal do křížku s někým ze čtenářů, raději upřesním, že pouze v rámci Windows), stále nám zůstane neoddiskutovatelný fakt v podobě jednoho prvenství - třetí řadu Oken si z obchodu odneslo více jak 10 miliónů zákazníků! Tím byla započata éra, která v podstatě trvá až dodnes - hovořím o většinovém podílu Windows na desktopových stanicích a takřka monopolním postavení Microsoftu v této oblasti.


Přiznejte se - komu z vás by dnes stačilo 16 barev? Patřím mezi ty, kterým ne...


Microsoft Windows 3.1 a For Workgroups - 4. června 1992

O tom, že Windows 3.1 jsou spíše upgradem než plnohodnotným následovníkem, svědčí už jen to, že byla kromě běžně prodávaného kompletu dodávána také jako volně šiřitelný patch pro Windows 3.0, který byl k dispozici na internetových stránkách výrobce. Přesto jistě bude přínosem, když si povíme, v čem spočívají zlepšení.

Změny k lepšímu byly patrné již od prvních chvil práce - Microsoft vychytal všechny mouchy v uživatelském rozhraní, stabilita byla o úroveň výše a ani ti, co čekali vylepšení aplikací (za zmínku stojí zejména instalátor programů, který se velmi podobá dnešní položce Přidat či odebrat programy), nezůstali opomenuti. Podpora 266 typů tiskáren také nebyla k zahození, stejně jako možnost využít on-line podpory či v základní instalaci již obsaženého tutoriálu, který měl ovládání Windows naučit i běžné smrtelníky.

A pokud se nemýlím, verze 3.1 se stala první, která se dočkala kompletní české lokalizace. Díky tomu doznala v našich luzích a hájích poměrně velkého rozšíření, ovšem silně pochybuji, že by se počet tady u nás zakoupených kopií nějak znatelněji podepsal pod celkový počet prodaných kusů. Ten se dle oficiálního zdroje vyšplhal až k číslu 3 milióny. Stále slušný úspěch, co říkáte?


existence české verze Microsoft Windows 3.1 - důkazní materiál

Rozvoj lokálních sítí již přestal být pouhou myšlenkou, čehož si byli vědomi i pracovníci Microsoftu, a proto se začali více orientovat na síťové funkce, kterých bylo v předešlých operačních systémech jako šafránu. Prvním projevem toho byly Windows 3.1 for Workgroups, prodávané nedlouho po Windows 3.1. Zde už se meze nekladly a komunikace chtivý uživatel si mohl dovolit, co hrdlo ráčilo - posílat e-maily, sdílet tiskárny a soubory, vytvářet pracovní skupiny atd.

Microsoft Windows 3.11 For Workgroups - 31. prosince 1993

Podobný případ jako Windows 3.1 tvoří Windows 3.11 - nejedná se tolik o nový systém, jako spíše o doplnění starší verze o nové, převážně síťové možnosti.

Za nejzásadnější pokrok považuji kompletní přeprogramování jádra systému, což se blaze projevilo na rychlejším běhu aplikací a vyšší stabilitě. Dále byl systém doplněn o nejaktuálnější ovladače a přidal podporu Novell NetWare. Pochopitelně došlo k reformě stávajících síťových funkcí, které byly obohaceny o další, jako jsou fax a telefon.


už velmi podobný vzhled dává tušit, že Windows 3.11 nejsou zase až tak pokroková, jak se veřejnost mnohdy mylně domnívá


Co se dozvíte v dalších částech tohoto seriálu?

Příště si povíme podrobné informace o prvních verzích řady NT, o přelomových Windows 95, která, byť se na mnoha místech ještě používají, patří do starého železa a pro moderní počítače nejsou vhodná - proto jsem je v rámci tohoto článku zařadil do minulosti, a o Windows NT 4.0. Článek čekejte někdy v průběhu příštího měsíce.

Odkazy na oficiální stránky :

http://www.microsoft.cz/ (.com) - oficiální stránky firmy Microsoft
www.microsoft.com/billgates - pár informací o Billu Gatesovi
http://www.apple.cz/ (.com) - oficiální stránka firmy Apple, o které je zmínka v článku
http://www.vulcan.com/ - stránka firmy Paula Allena, spoluzakladatele Microsoftu

Odkazy na neoficiální stránky :

http://www.winsupersite.com/- stránky o operačních systémech Windows
http://www.msbetas.com/ - server věnovaný chystaným operačním systémům firmy Microsoft
http://www.windowsplanet.net/ - informační server nejen o Windows
http://www.winsys.cz/ - tipy a rady pro Windows; kompletně česky
http://www.wincustomize.com/ - skiny, témata, wallpapery a další utility pro Windows
www.deanliou.com/winrg/ - věrohodná ukázka operačního systému Windows :-)



Autor: Ondřej Zástěra, informace o autorovi
Rubrika: Software - Windows
Čtenářů: 3687     Zobrazení: 4516

Související články:
Souhrn desktopových Windows (1.) - počátky
Souhrn desktopových Windows (2.) - MS-DOS
Souhrn desktopových Windows (3.) - Windows 1.0

Jak hodnotíte tento článek?

lepší <-->horší
Názory: počet: 7   poslední: 25.01.2006 20:01:06   číst názory   přidat názor   vytisknout


NadpisAutorDatum
pirati ze silicon valley...who29.12.2003 01:39:26
  Re: pirati ze silicon valley...Ondřej Zástěra29.12.2003 13:22:25
    Re: pirati ze silicon valley...who29.12.2003 18:04:50
      Re: pirati ze silicon valley...Ondřej Zástěra29.12.2003 21:29:46
Windows 3.1Petr14.02.2004 10:17:18
Instalacky WindowsMicro25.06.2004 19:27:50
Instalační diskety nebo cdVena25.01.2006 20:01:06
Nový příspěvek
Věc:
Jméno:
E-mail:

- nepoužívejte HTML k formátování textu příspěvku
- nepoužívejte A HREF= pro odkazy, aktivní budou automaticky
- odřádkování provádějte klávesou ENTER, nikoliv tagem <br>
zasílat odpovědi na můj e-mail
Opište text z obrázku:













(c) P.E.S. consulting, s.r.o. 2000-2005. Provozovatel nezodpovídá za obsah a původ článků a diskuzních příspěvků, odpovědnost nesou jednotliví redaktoři a autoři. Informace o PC Světě naleznete zde

FORPSI.com - webhosting, serverhosting, registrace domén, dedikované servery
Anketa
Novinky e-mailem
Zasílání denního nebo týdenního přehledu nových článků



FORPSI.com - webhosting, serverhosting, registrace domén, dedikované servery


Právník.cz - občanské, rodinné, pracovní, obchodní a jiné právo, smluvní vzory, úplná znění




© 2000-2004 pcsvět.cz / pcsvet@pcsvet.cz / ISSN 1213-6042