KAZAYLA İLGİLİ KISA BİLGİ:

İŞLETMECİSİ          ALAS NACIONALES (WET LEASE)
SAHİBİ BİRGEN HAVACILIK
HAVA ARACI TİP VE MODELİ BOEING 757-225
TESCİL İŞARETİ TC-GEN
KAZA YERİ

DOMİNİK CUMHURİYETİ

KAZA TARİHİ 06.02.1996
KAZA SAATİ 23:47 (Yerel Saat)
ÖLÜ VE YARALI 189 ÖLÜ
 
UÇUŞUN HİKAYESİ

     TC-GEN tescil işaretli uçak 6 Şubat 1996 tarihinde ALW-301 sefer sayılı Puerto Plata-Gende-Frankfurt seferini gerçekleştirmek amacıyla Dominik Cumhuriyeti'ne ait Puerto Plata Uluslararası Havalimanı'ndan kalkışından kısa bir süre sonra Atlantik Okyanusu'na düşmüştür. 7300 feet irtifaya kadar tırmandıktan sonra alçalmaya başlayan uçak, Dominik Cumhuriyeti'nin kıyısından 5 mil açıkta düşmüştür. Frankfurt'a uçuş gerçekleştirmek isteyen uçak Kanada'da yakıt ikmali için iniş planlıyordu.

       Tırmanış esnasında 4700 feet irtifada iken motor gösterge ve mürettebat ikaz sistemi görüntüleme ünitesinde bazı mesajlar alınmış, mürettebat bu verileri şaşkınlıkla karşılamışlardır. Yaklaşık 7000 feet irtifada kaptanın hava hızı 350 knot göstermiş ve aşırı hız ikazı gelmiştir. Bu durumu lövye sarsıntı sistemi takip etmiştir. Pilot aşırı hızda olduğunu düşünerek hızını gittikçe azaltmıştır. Akabinde uçak 7300 feet irtifada iken stola girerek düşmüştür.

      Kaza sonrası Dominik Cumhuriyeti Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Amerika Birleşik Devletleri NTSB ve US Navy işbirliğiyle oluşturulan ekip enkaz bölgesinde çalışmalarda bulunmuştur. 15 Şubat 1996 tarihinde 5 mil açıkta 7200 feet derinlikte bulunan enkaza ulaşılmıştır.

     Elde edilen bilgilere göre 1 dakika 41 saniye uçak kontrol dışı kalmıştır.Kaptanın uçak hızının 350 knot olduğunu düşünmesine rağmen radardan elde edilen bilgilere göre 220 knotın altında bir hızın var olduğu tespit edilmiştir.    

 
SONUÇ

     Kazanın muhtemel sebebi uçuş ekibinin lövye sarsıntı sisteminin verdiği alarmı, aerodinamik karakteristiklerin kaybına bir işaret olarak görmeyişi ve stabiliteyi yeniden tesis etme konusunda gerekli tedbirleri almayışıdır. Lövye sarsıntı sisteminin verdiği alarmdan evvel de uçuş ekibi içerisinde izafi hız artışından ve düşük hız ihbarından kaynaklanan bir karışıklık olduğu saptanmıştır.