לוח הזמנים החדש חורף 2007' של רכבת ישראל

במוצאי שבת, 30 בדצמבר 2006, לאחר עיכוב של מספר חודשים, נכנס לתוקפו לוח הזמנים החדש של רכבת ישראל שקיבל לבסוף את השם 'חורף 2007'. לוח הזמנים החדש היה אמור להיכנס לתוקף כבר באמצע חודש אוקטובר, אולם בשל מחלוקות בין הנהלת הרכבת לועד העובדים של הרכבת החליט הועד לנקוט בעיצומים שכללו את דחיית הפעלת לוח הזמנים. בתקופה שחלפה מאז בוצעו מספר שינויים בלוח הזמנים החדש, כדי לשקף יותר טוב את השינויים בתשתיות הרכבת, בעיקר פתיחת צומת תעופה לתנועה ולמעשה לוח הזמנים שהופעל עתה הוא חדש וזה של אוקטובר לא הופעל מעולם. את השינויים העיקריים שהוצעו עבור לוח הזמנים המבוטל (שנקרא 'סתיו 2006') פירטנו במאמר שניתן לקרוא בארכיון החדשות. בהמשך מאמר זה נסקור בקצרה את השינויים העיקריים בין לוח הזמנים המבוטל לזה שנכנס בסופו של דבר לתוקף.

כריכת חוברת הכיס של לוח הזמנים החדש של רכבת ישראל , 'חורף 2007'

כריכת חוברת הכיס של לוח הזמנים החדש של רכבת ישראל , 'חורף 2007'

שינויים עיקריים ביחס ללוח הזמנים שבוטל, 'סתיו 2006'

כאמור, השינוי העיקרי בתשתיות הרכבת מאז אוקטובר היה הפעלת קשת החיבור בין קו נתב"ג-מודיעין לקו ראש העין-לוד, בצומת תעופה. קישור זה מאפשר לראשונה לרכבות מדרום הארץ להגיע ישירות לנתב"ג, ואפשרות זאת נוצלה על-ידי ניתוב מרבית הרכבות לבאר שבע וממנה דרך נתב"ג. שינוי משמעותי נוסף בוצע בשירות בקו לבית שמש ולירושלים. שירות זה פוצל ומעתה לא ניתן לנסוע בימי חול בין תל אביב לירושלים בלא החלפת רכבת בבית שמש. שינויים אלו ואחרים הביאו לשינויים רבים של דקות ספורות גם בנסיעתן של רכבות בקווי שירות אחרים.

ניתוב הרכבות לבאר שבע דרך נתב"ג

במקביל להפעלת לוח הזמנים נפתחה לתנועת רכבות הנוסעים קשת המסילה המחברת בין קו נתב"ג-מודיעין, הנמצא בבנייה, לקו ראש העין - לוד, הידוע בכינויו 'הקו המזרחי'. הקשת, באורך של כ-1300 מטר, היא חלק מהמחלף המסילתי של צומת תעופה, ומתחילה בצומת תעופה מערב, בק"מ 8.856 של הקו החדש למודיעין וירושלים, כשני קילומטרים במסילה ממזרח לתחנת נתב"ג תפעולית. בקצה השני מתחברת הקשת לקו המזרחי בצומת תעופה דרום, בק"מ 107.343 של הקו (המרחקים בקו זה, שקישר בעבר בין חיפה למצרים, נמדדים עדיין מתחנת חיפה מזרח, למרות שחלק גדול מהקו כבר לא קיים), כ-3.6 ק"מ מצפון לתחנת לוד.

מעתה מנותבות כמעט כל הרכבות בשירות לבאר שבע וממנה דרך תחנת נתב"ג והקשת החדשה. שינוי זה, שכלל הארכה מסוימת במרחק הנסיעה וכן תוספת של עצירה בתחנה נוספת, גורר הארכת זמן הנסיעה בכ-10 דקות לכיוון דרום (15 דקות במוצאי שבת) וכ-8 דקות לכיוון צפון. התוספות לזמן הנסיעה בלוח הזמנים בוצעו כולן בקצה הדרומי של השירות, כלומר, הרכבות מבאר שבע יוצאות מוקדם יותר ואלו שמגיעות לבאר שבע מגיעות מאוחר יותר. תוספת הזמן כוללת גם את העצירה העתידית של מרבית הרכבות בתחנת להבים, כפי שיפורט בהמשך.

שתי הרכבות שנוספות לשירות לבאר שבע וממנה בימי א' בבוקר הן היחידות בימי החול שאינן עוברות בתחנת נתב"ג מלבד רכבת רכבת 42 (באר שבע מרכז 06:05 - חיפה מרכז) שתדלג גם היא על תחנת נתב"ג. בסופי השבוע אמורות כל הרכבות בשירות זה לעבור בתחנת נתב"ג.

פיצול השירות לירושלים

מאז פתיחתו מחדש של הקו לירושלים נתקלה רכבת ישראל בבעיות חוזרות ונשנות של חוסר עמידה בלוחות הזמנים הרשמיים. האיחורים הרבים שנגרמו בקטע בית שמש-ירושלים, ובמידה פחותה בקטעים האחרים של שירות ירושלים-כפר סבא, השפיעו גם על הדיוק בשאר מערכת הרכבות. בלוח הזמנים שהוצע לאוקטובר, הופרד קו השירות בין תל אביב לירושלים מזה שבן כפר סבא לתחנת הראשונים, מתוך שאיפה למנוע השפעה של איחורים בקו לירושלים על שאר המערכת. שינוי זה היה מצריך הגדלה משמעותית של כמות הרכבות העוברות בקו האיילון. בעת תכנונו מחדש של לוח הזמנים הנוכחי ערכה רכבת ישראל בדיקה של מספרי הנוסעים בשירות לבית שמש ולירושלים, והתברר כי מרבית הנוסעים משתמשים בשירות זה רק בין איזור המרכז לבית שמש ובין ירושלים לבית שמש.

כתוצאה מסיבות אלו הוחלט לבצע בימי החול את ההפרדה של קו שירות כפר סבא - ירושלים לשני מקטעים שונים בבית שמש במקום בתל אביב. כדי לאפשר לרכבת להפעיל את מקטע בית שמש-ירושלים עם שני מערכי רכבות בלבד, נאלצו מתכנני לוח הזמנים ליישם את הקישור בין מקטע קו השירות באופן לא סימטרי, כך שבשעות השיא, ההחלפה בכיוון השיא דורשת המתנה של כ-10 דקות אולם בכיוון הפוך נדרשת המתנה של יותר מ-3/4 שעה. בסופי השבוע נשארה מתכונת השירות בקו לירושלים כמו שנקבעה עבור לוח הזמנים המבוטל של אוקטובר ושתי הרכבות האחרונות מירושלים ממשיכות עד לוד, ללא קישור לרכבות המשך, כדי לאפשר למערכים שפעלו בקטע בית שמש-ירושלים לחזור למוסך הרכבת.

בכיוון השיא אין המדובר בשינוי משמעותי בזמן הנסיעה הכולל, שכן בלוח הזמנים שבוטל נכלל בזמן הנסיעה בקטע זה גם זמן התאוששות של מספר דקות, שעתה ניתן להערכת הרכבת לצמצם. כתוצאה מהשינוי, הפכה היוממות ממישור החוף לירושלים לכמעט בלתי אפשרית, שכן הנסיעות הדרושות לכך הן נגד כיווני השיא - לדוגמה, כדי לנסוע מחיפה לירושלים ברכבת נדרשות עתה כשלוש וחצי שעות(!) ושתי החלפות רכבת. זמן זה דומה לזה שהיה נהוג בשירות זה לפני שדרוג הקו לירושלים, בהבדל קטן - אז ניתן היה לבצע את כל הנסיעה באותה הרכבת...

התחנה שצפויה להיפגע בצורה הקשה ביותר מהשינוי היא תחנת גן החיות התנ"כי. זו אמנם זכתה בעדכון הלוח החדש לעצירה נוספת בכל כיוון אחרי הצהריים, אולם מרבית הנוסעים הפוטנציאליים אליה מכיוון מישור החוף אמורים להשתמש בקישור בתחנת בית שמש נגד כיוון השיא, כלומר עם ההמתנה הארוכה, בשני כיווני הנסיעה. רכבת ישראל טרחה להדגיש בהודעה לעיתונות שפרסמה לקראת הפעלת לוח הזמנים החדש שהשינוי מבוצע במסגרת 'פיילוט' (ניסיון) כדי לבחון את השפעתו על דיוק הרכבות ובחינת האפשרות להוספת רכבות בקטע תל אביב-בית שמש.

יתרון תפעולי בולט של ההפרדה לשני מקטעים באופן זה, הינה צמצום משמעותי בכמות מערכי הקרונועים המופעלים בקטע הבעייתי בית שמש - ירושלים. רכבת ישראל גילתה שהנסיעה בקטע זה גורמת לנזקים מצטברים לחוגוני קרונועי ה-IC3, עקב מאפייני המסילה ומשמעות השינוי בלוח החדש הוא שמדי יום יופעלו בקטע זה רק שני מערכים, כך שכמות התחזוקה הנדרשת תצומצם משמעותית.

ברכבת ישראל נבדקת האפשרות להפעיל בקטע זה מערכים גרורי קטר במקום או בנוסף לקרונועים. בניסוי שנערך לאחרונה הופעלה רכבת עם קטר G12 ותיק וארבעה קרונות גרורי קטר. רכבות בסידור דומה עבדו בקו זה במשך עשרות שנים לפני שדרוגו, אולם תוצאות הניסוי עדיין לא הביאו להחלטה להחזירן. ייתכן שאם תתאפשר הפעלת מערך כזה בנוסף לשני מערכי הקרונועים שמופעלים מדי יום, ניתן יהיה לשפר את זמן ההמתנה במעבר בין רכבות בתחנת בית שמש. בינתיים מאפשר השינוי חזרה רבתי של מערכי הקומתיים לתחנת בית שמש, לאחר תקופה דלילה יחסית של הופעותיהם בה. חלק מהרכבות מכפר סבא לבית שמש ימשיכו לכלול מערכי קרונועים, אבל רובן תופקדנה בידיהם של קרונות הקומתיים.

מספור הרכבות בין כפר סבא לבית שמש ובין בית שמש לירושלים נשאר במתכונת דומה לזו שהייתה עד כה. בשני המקטעים מקבלות הרכבות מספרים בסדרת 5XX, כאשר בחלקה הגבוה נמצאות הרכבות בין בית שמש לירושלים.

הכנה לפתיחת תחנות חדשות

בחודשים הקרובים מקווה רכבת ישראל להשלים את הקמתן של שלוש תחנות חדשות - קריית אריה, לוד גני-אביב ולהבים מרכז. כדי להמנע מהצורך לפרסם לוח זמנים חדש בעת פתיחת כל אחת מהן, הוכן לוח הזמנים החדש לקליטתן והוא כולל את זמני העצירה הדרושים לרכבות בהן. כתוצאה מכך התארכו זמני הנסיעה של קווי השירות המשרתים תחנות אלו - בקו כפר סבא הראשונים, שישרת את תחנות קריית אריה ולוד גני-אביב, נוספו כ-3 דקות לזמן הנסיעה במקטע כפר סבא-תל אביב (שינוי זה משפיע גם על שירות כפר סבא-בית שמש) וכ-2 דקות במקטע תל אביב-הראשונים. העצירה בתחנת להבים מרכז תתרום כ-3 דקות לזמן הנסיעה בקו לבאר שבע, זמן שהתארך ממילא בגלל הניתוב דרך נתב"ג כפי שהוסבר לעיל.

תחנת לוד גני אביב היא חלק מקו תל אביב–לוד, בסמיכות לשכונה בלוד שאת שמה היא נושאת, כ 3 קילומטרים צפונית לתחנת לוד. בתחנה מתוכננת לעצור רכבת לשעה בכל כיוון, כלומר כל הרכבות בקו השירות כפר סבא-הראשונים. בימי חול תעצורנה שם הרכבות לכיוון דרום בתבנית השעות XX:30 מ-07:30 ועד 21:30 ולכיוון צפון ב- XX:37 מ-06:37 ועד 20:37..

תחנת קריית אריה, הסמוכה לשכונת קריית אריה בפתח תקווה ולבית העלמין ירקון, מוקמת על קו ראש העין-תל אביב בין תחנות בני ברק ופתח תקווה סגולה. בתחנה אמורות לעצור כל הרכבות מכפר סבא ואליה, כלומר 2-3 רכבות בשעה בכל כיוון.

תחנת להבים מרכז מוקמת על קו נען-באר שבע בין התחנות התפעוליות דבירה ולהבים, בין הישוב להבים והעיר רהט. כל הרכבות לבאר שבע וממנה שעוברות דרך נתב"ג אמורות לעצור בתחנת להבים, למעט בשעות הלילה והבוקר המוקדמות. תבנית השעות של העצירות לכיוון דרום תהיה XX:22 בין 08:22 ל-23:22 ולכיוון צפון XX:43 בין 05:43 ל-20:43.

הרחבת שירות הרכבות הלילי

במקביל לפתיחת האפשרות לנסוע ישירות בין באר שבע לנתב"ג, ללא החלפה מסורבלת ובזבזנית בזמן בתחנת תל אביב ההגנה, שופר גם השירות בקו בשעות הלילה במסגרת השינויים בלוח הזמנים. לראשונה בעידן הנוכחי מופעל בקו זה זוג רכבות נוסעים לאחר חצות, לכיוון דרום מתחנת נהריה (למעט בימי א' לפנות בוקר) ולכיוון צפון עד לתחנת קרית מוצקין. בשני הכיוונים לא עוצרות רכבות אלו באף תחנת ביניים בין תחנת באר שבע מרכז לתחנת נתב"ג. לרכבת המאוחרת לבאר שבע (רכבת 131) מקטע נוסף, ומעתה תתחיל בתחנת נהריה בשעה 20:41. שינוי זה בוצע באמצעות שימוש במערך שחזר עד כה כמערך ריק מנהריה לחיפה בשעה זו.

במסגרת השינויים שבוצעו בלוח הזמנים לפני הפעלתו נוספו שתי רכבות לילה חדשות מנתב"ג צפונה, ומעתה ניתן לצאת ברכבת מתחנת נתב"ג בכל שעה משעות היממה. שינוי זה משפיע כמובן גם על השירות בתחנות הביניים של הרכבות הליליות, שממשיכות כולן לנהריה, למעט הראשונה, ב-00:53. רכבת זו תיסע רק עד קרית מוצקין, ותקושר לרכבת לילה נוספת (רכבת 402) שתצא ב-02:24 מתחנת חוצות המפרץ לתחנת נהריה, ללא עצירה בתחנת קרית חיים. לפיכך, רכבת 402 היא הרכבת הפרברית הראשונה שמפעילה רכבת ישראל בשעות הלילה. לכיוון דרום נוספה רכבת לילה חדשה, שיוצאת מתחנת לב המפרץ ב-00:22, עוצרת בכל תחנות חיפה אבל ממשיכה במתכונת העצירות המקובלת של רכבות הלילה לנתב"ג.

שינויים נוספים

הוספת מקטעי נסיעה לרכבות

רכבת 254, שיוצאת מתחנת אשקלון בשעה 09:24, תמשיך מעתה עד לתחנת בנימינה במקום להסתיים בתחנת תל אביב מרכז. בימים ב'-ה' תתחיל רכבת 216 את נסיעתה לנתניה בתחנת רחובות בשעה 13:16 במקום בתחנת תל אביב ההגנה ובכל ימי החול תתחיל רכבת 270 את נסיעתה לתחנת בנימינה בתחנת נתב"ג בשעה 14:09 במקום בתחנת תל אביב ההגנה.

שינויים בימי א'

רכבות 1103, 1107 ו-1108 בקו לבאר שבע, שהופעלו בימי א' במקום רכבות 103, 107 ו-108 בהתאמה, הוחלפו בגרסאות הרגילות של רכבות אלו. התזמונים השונים של הרכבות בימי א' נועדו לבטא את העיכובים הנגרמים בגלל עומסים בימים אלו. הרכבת נוספת שמופעלת מבאר שבע בבקרי ימי א' בלבד (במקום להתחיל בנתב"ג) הוקדמה, ומעתה תצא כרכבת 1144 ב-06:46 מתחנת באר שבע מרכז במקום כרכבת 1046 ב-07:12, ותמשיך מנתב"ג במקום רכבת 144 לעומת המשך מתל אביב כרכבת 46 עד כה.

ביטול רכבת בין כפר סבא לתל אביב

רכבת 657 (שאמורה היתה לצאת ב-10:06 מתחנת כפר סבא אל תחנת תל אביב ההגנה) בוטלה בגרסה המעודכנת של לוח הזמנים.

הארכת זמן נסיעה של רכבת

הרכבת היחידה שזמן נסיעתה הרשמי הוארך ללא שינוי באופי בשירות במסגרת עדכון לוח הזמנים היא רכבת 417, שתצא מקרית מוצקין לתחנת חיפה חוף הכרמל ב-09:44 במקום ב-09:47.

חוברת הכיס

חוברות לוח הזמנים שהופקו עבור לוח הזמנים שתוכנן לאוקטובר הפכו לבלתי עדכניות עוד לפני שהחלקה חלוקתן לציבור, וההשקעה בהן ירדה לטמיון. רובן הושמדו, וניתן לשער שבעתיד עשויות הבודדות ששרדו להיות בעלות ערך רב לאספנים.

מלבד העטיפה, השינוי הבולט בחוברת הכיס הוא במפת קווי השירות החדשה, שמופיעה גם באתר האינטרנט של רכבת ישראל, אבל בגרסאות נפרדות לעברית ולאנגלית וללא מקרא לצבעי הסימון של הקווים. לאחר תלונות חוזרות ונשנות מעל דפים אלו אודות השגיאות בעיצוב הגרפי של המפה הקודמת לדורותיה, ניכר כי לרגל ניתוב השירות לבאר שבע דרך נתב"ג בוצע עיצוב מחדש יסודי של המפה, שפתר חלק מהסוגיות הקודמות, אבל העלה גם כמה חדשות שייתכן והיה אפשר להימנע מהן. הבעיות הבולטות ביותר בעיצוב החדש הן 'אפקט הספגטי' המבלבל של קווי השירות באיזור המרכז ושיוך לא ברור של חלק משמות התחנות לנקודות המסמנות אותן במפה, במיוחד באיזור באר שבע.

כריכת חוברת הכיס של לוח הזמנים החדש של רכבת ישראל , 'חורף 2007'

מפת קווי הנוסעים של רכבת ישראל כפי שהיא מופיעה בחוברת הכיס של לוח הזמנים 'חורף 2007'

במפה, כמו גם בטבלטות לוחות הזמנים, בוצעו מספר שינויים קלים באיות שמות התחנות בעברית: התחילית 'קרית' הפכה ל-'קריית' ובנימינה הפכה ל-'בינימינה'. בנוסף לשינויים המכוונים, נעשו גם לפחות שתי שגיאות בשמות התחנות בעברית - תחנת גן החיות התנ"כי מופיעה (במפה בלבד) כ-'גן החיות התנכ"י' ותחנת תל אביב מרכז מופיעה בכל החוברת כ-'תל אביב סבידור מרכז' במקום 'תל אביב מרכז (מ. סבידור)', כנהוג בתחנות אחרות שנקראו על שמות אישים - חיפה חוף הכרמל, הוד השרון ורחובות.

בטבלאות לוחות הזמנים בחוברת בוצעו מספר שינויי עימוד ועיצוב קלים - גודל הגופן הממוצע הוגדל מעט, בתקווה להקל על הנוסעים את מציאת הזמנים הדרושים בשלל המידע המפורט; הגרסאות השונות של רכבת 201 בימי א' מול שאר ימי החול מופיעות עתה בשני טורים נפרדים, כרכבות 1201 ו-201 בהתאמה; שינוי דומה נעשה גם עבור רכבת 204 וגרסתה ביום א', 1204, אם כי נותר הרושם המבלבל (והמוטעה) שניתן לבצע החלפה מרכבת 102 (באר שבע מרכז 06:27 - נהריה) לרכבת הפרברית 412 בחיפה רק בימים ב'-ה'. המקור לבילבול הוא בעובדה שבימי א' רכבת 412 מבוטלת לטובת הארכת נסיעתה של רכבת 1204 באותו לוח הזמנים, אולם ניתן לשער שאפשר היה לוותר על סימון רכבת 412 כמופעלת בימים ב'-ה' בלבד לטובת שיפור השירות ללקוחות הרכבת, במחיר של יצירת בלבול אפשרי מסוים בקרב גורמי התפעול, שכן להם זמינים גם מקורות מידע אחרים ומפורטים יותר לגבי לוח הזמנים. הטורים של רכבות 409 (קרית מוצקין 07:40 - חיפה חוף הכרמל) ו-205 (נתניה 08:54 - אשקלון) הוצמדו, כדי לשקף את העובדה שבימי א' הן מופעלות כרכבת אחת, מספר 1409, בנסיעה אחת מקרית מוצקין ועד אשקלון. עם זאת, בביצוע השינוי נשמט סימול הקישור שאמור להציג ללקוחות הרכבת הפרברית בצפון את האפשרות להמשיך לתל אביב גם בימים ב'-ה' באמצעות רכבת 105 (נהריה 07:41 - באר שבע מרכז) באמצעות החלפה בת רבע שעה בחיפה.

בעמודי המידע הכללי עודכנו מספרי הטלפון של מוקד שירות הלקוחות של הרכבת, לאחר שזה עבר להפעלה באמצעות זכיין חדש, חברת 'ביפר' אולם מספר הפקסימיליה שמוצג עבור מחלקת פניות הציבור של הרכבת שונה מזה שמופיע כעת באתר הבית שלה. כמו-כן הוסף פירוט אודות הכרטיסים התקופתיים המשולבים עם 'אגד' שנוספו לאחרונה למערכת התעריפים של הרכבת.

תפעול הציוד הנייד

השלמת מסירת קרונות הקומתיים החדשים איפשרה לרכבת ישראל להשתמש, לפי התכנון, רק בשני מערכי קרונות גרורי-קטר ישנים בימים ב'-ה' ושלושה בימי א', ירידה של מערך אחד לעומת התכנון שהיה עבור לוח הזמנים באוקטובר. עם זאת, אם תשתנה מדיניות התפעול בקו לירושלים, עשויה הרכבת להזדקק לקרונות נוספים מקבוצה זאת.

הרכבת קיוותה לשמור על זמינות של 37 מערכי קרונועים מדי יום חול, בניגוד לצמצום ל-36 שתוכנן בלוח הזמנים של אוקטובר, אולם שריפה באחד מקרונות הכח והניהוג של מערך 11 (שנשלח בשל כך לתיקון בדנמרק) והתנגשות מערך 33 ברכב ממחצבת בית שמש ב-31 בדצמבר עשויות להפחית את מצבת הקרונועים במידה שתקשה לעמוד ביעד זה.

כך-או כך, מערכי הקומתיים ימשיכו להשתתף בנטל הפעלת הרכבות הישירות, למרות שאינם מסוגלים לעמוד בלוח הזמנים הדרוש בשל ביצועיהם המוגבלים. התרבותם צפויה לאפשר לרכבת זמינות של 28 מערכים מדי יום חול, לעומת 27 בלוח הזמנים שתוכנן לאוקטובר ו-21 בלבד בלוח הזמנים הרשמי הקודם.


מקור: דני בוכמן, איתי בירגר וחן מלינג
04.01.2007