Advertisement
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Ana Sayfa
Gündem
Türkiye
Politika
Dünya
Ekonomi
Spor
Eğitim-Bilim
Çevre-Sağlık
Kültür-Sanat
AA'dan...
Pekin 2008
Fotoğraf
Foto Galeriler
Görüntülü Haberler
AA İl Bülteni-Fotoğrafları
AA Haber Paketi
Kültür-Sanat Etkinlikleri
AA Duvar Kağıtları
Tarihte Bugün
Şans Oyunları
Yılın Olayları
Basın Kanunu
Muhabirin El Kitabı
AA Eğitimleri
 ArşivHaberler 
Resim
 MERSİN'DE PATLAMA: 13 POLİS YARALI

ResimMERSİN -Mersin'de bir otomobilde meydana gelen patlamada 13 polis memuru yaralandı.
Güvenlik güçleri,  içinde canlı bomba olduğu ihbarı alınan bir otomobille Bölge Trafik Müdürlüğüne saldırı olacağı yönündeki bilgi üzerine harekete geçti.
Takibe alınan ve uyarılara rağmen durmayan otomobilde Mersin il merkezinin Adana girişinde bulunan Gözne kavşağında patlama oldu.
Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Adana-Mersin otoyolu Gözne çıkışından Mersin'e doğru hareket eden beyaz bir otomobilin, bölge trafik müdürlüğü yakınlarında polisler tarafından durdurulduğunu, ancak içinde bulunan bir kişinin yakalanacağını anlayınca patlamayı gerçekleştirdiğini kaydetti.
Aksoy, şu an biri ağır 13 polis memurunun yaralı olduğunu belirterek, "canlı bomba ihtimali üzerinde duruyoruz. Konuyla ilgili araştırma sürüyor. Patlamayı gerçekleştiren ve kimliği henüz belirlenemeyen kişi olay yerinde öldü" dedi.
Bu arada, patlamada yaralanan 13 polis memurunun kimliği belli oldu. Olay yerinde ölen ve canlı bomba olduğu tahmin edilen kişinin ise kimliği araştırılıyor.
Olayda yaralanan polis memurlarının kimlikleri şöyle:
 Şaban Bayer, Ferhan Tek, Fettah Ateş, Ali Çetiner, Mehmet Çelik, Yusuf Ayan, Veysel Baytan, Abdulkadir Boyraz,  Tayfun Aktürk, Burhan Uğur, Nuri Güleryüz, Adnan Ülke ve Mehmet Bayhan. Yaralı polislerden 10'u tedavisi tamamlanarak taburcu edildi.

OTOMOBİLDE 30 KİLO C-4 TİPİ PATLAYICI
Edinilen bilgiye göre, patlamanın olduğu 27 J 6836 plakalı beyaz renkli otomobilde bulunan kişi, Diyarbakır'dan 10 gün önce çıktıktan sonra 4 ilde konakladı ve dün öğleden sonra Adana'dan Mersin'e hareket etti. Bu kişiyi takibe alan güvenlik güçleri, aracı ilk olarak Tarsus-Mersin arasında durdurmayı planladı. Yoldaki yoğunluğun çok fazla olması üzerine otoban gişelerinden yüksek kesimlerde alınan güvenlik tertibatı ile kontrollü şekilde geçmesi sağlanan otomobil, Gözne kavşağından Mersin kent merkezine yöneldikten sonra Bölge Trafik Müdürlüğünü hemen geçtikten sonra durduruldu.
Polisin ihtarına karşın sürücünün otomobilden inmemesi üzerine açılan ateşin hemen ardından patlama gerçekleşti. Patlamada otomobilin içinde sadece sürücü olduğunu belirtiten yetkililer, araçta yaklaşık 30 kilogram C-4 tipi patlayıcı bulunduğunu tahmin ediyor.
Bu arada, patlama sonrası ölen kişinin hedefinin yeni Emniyet Müdürlüğünde mesai bitiminde personel çıkışı sırasında eylemini gerçekleştirmek olduğu öğrenildi.

 GÜL, ERBAKAN'IN CEZASINI KALDIRDI

ResimANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kapatılan Refah Partisi'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kalan hapis cezasını "sürekli hastalık" nedeniyle kaldırdı.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Hastanelerce sürekli hastalıkları belirlenen ve bunlara ilişkin raporları Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından değerlendirilerek muayenesi yapılan Necmettin Erbakan'ın sağlık durumunun mahkumiyetinin devam etmesine izin vermediği yolunda anılan kurulca rapor düzenlenmesi ve dosyanın Adalet Bakanlığınca 15 Ağustos 2008 tarihinde Cumhurbaşkanlığına intikal ettirilmesi üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız, Adli Tıp Raporunda ifade edilen durumun Anayasa'nın 104. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sözü edilen 'sürekli hastalık' kapsamında olduğunu dikkate alarak, ilgilinin kalan hapis cezasını, söz konusu madde uyarınca kaldırmışlardır."
Necmettin Erbakan'ın, 26 Mayıs 2008'de Altınoluk'taki konutunda infaz edilmeye başlanan hapis cezası, 23 Eylül 2010'da sona erecekti.

 OTOYOL ÖZELLEŞTİRMELERİNE DURDURMA

ResimANKARA - Danıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün işletme hakkı devri yöntemiyle 31 Aralık 2008'e kadar özelleştirilmesine ilişkin ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.
Adli tatil olduğu için Danıştay 13. Dairesi yerine Danıştay Nöbetçi Dairesi, istemin ilk incelmesini yaptı. Nöbetçi heyeti, söz konusu ÖYK kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Gerekçede, Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği hizmet üretim birimi olan otoyolların, köprüler ve bunlar üzerinde yer alan tesislerin, 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu'nda öngörülen hukuki yönden özelleştirmeye hazırlık işlemleri, yasal altyapısı tamamlanmadan özelleştirme programına alınması mümkün olmadığından ÖYK'nın dava konusu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı kaydedildi.
Davalı Özelleştirme İdaresi Başkanlığının, bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

 TÜRKİYE-AFRİKA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ SONA ERDİ

ResimİSTANBUL -  Türkiye-Afrika İşbirliği Zirve toplantısı sona erdi.
''Ortak Bir Gelecek İçin Dayanışma ve İşbirliği'' sloganıyla düzenlenen zirve toplantısına, Afrika Birliği (AfB) üyesi ülkelerden devlet başkanı, başbakan, başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı düzeyinde katılım oldu.
Zirve toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, katılımcı ülkeler ve toplantıda bulunan uluslararası kuruluşların temsilcileri ile birlikte Çırağan Sarayı'nın bahçesinde aile fotoğrafı çektirdi.

"TOPLANTI 5 YILDA BİR YAPILACAK"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye Afrika İşbirliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve Toplantısı''nın 5 yılda bir düzenlenmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
Zirvesi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, zirveye ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
Türkiye Afrika ortaklığına ilişkin ''İstanbul Deklarasyonu''nun da kabul edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bu ortaklığa işlerlik kazandıracak işbirliği programını da bu vesileyle onayladıklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Gül, benimsenen bu işbirliği programı kapsamında izleme mekanizmasının öngörüldüğünü belirterek, ''Buna göre Türkiye Afrika İşbirliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve Toplantısının 5 yılda bir düzenlenmesinin kararlaştırdık'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, belirlenen takvime göre 2. zirvenin 2013 yılında bu kez bir Afrika ülkesinde gerçekleştirileceğini söyledi.

İSTANBUL DEKLARASYONU YAYIMLANDI
Zirvesinin sona ermesinin ardından, ''Türkiye-Afrika Ortaklığı İstanbul Deklarasyonu'' yayınlandı.
Deklarasyonda, Türkiye'nin Afrika'nın stratejik ortaklarından biri olarak ilan edilmesinden, Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikasından, 2005 yılının Türkiye'de ''Afrika Yılı'' ilan edilmesinden ve Afrika'nın dünyanın diğer bölgeleriyle stratejik ortaklıklar kurma politikasından duyulan memnuniyet dile getirildi.
Afrika ülkeleriyle Türkiye arasında BM çerçevesinde mevcut işbirliğinin de memnuniyetle karşılandığı deklarasyonda, bu işbirliğinin her iki tarafın yararına olacak şekilde daha da gelişeceği ümidine yer verildi.
Deklarasyonda, Afrika ve Türkiye'nin, uluslararası hukuka saygı, demokrasi, insan hakları ve hukukuna riayet, silahsızlanma, terörizmin önlenmesi ve terörizmle mücadele, küçük silahların yasa dışı ticaretiyle mücadele, nükleer ve diğer kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, sosyal adalet, açlık ve fakirliğin ortadan kaldırılması ilkelerine bağlı kalarak barış, güvenlik ve işbirliğini geliştirmek yönünde kararlı oldukların belirtildi.
BM tarafından tanımlandığı şekliyle Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne 2015 yılına kadar ulaşılmasının ve Afrika'da bu hedeflere varılması için mali kaynaklara erişimin önemine değinilen deklarasyonda, sürdürülebilir ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınma arayışında, enerji, iklim değişikliği ve çölleşmeye karşı mücadelenin ve HIV/AIDS, verem, sıtma ve diğer bulaşıcı hastalıklarla savaşın gerekliliğine vurgu yapıldı.

"ERMENİSTAN'LA GÖRÜŞMELER YAPILACAK"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformunu oluşturma gayreti içinde bulunduklarını belirterek, "Azerbaycan'a ziyaretimiz olacak. Ardından arkadaşlarımızın başlatmış olduğu çalışmayla Ermenistan'la görüşmeler yapılacak" dedi.
Başbakan Erdoğan, Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi kapsamında verdiği öğle yemeği sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye olarak küresel ve bölgesel sorunların çözümü noktasında üzerlerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeye ve küresel barışa katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti.
Erdoğan, bu yılın ekim ayında yapılacak BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimlerine de değindiği konuşmasında, 1961 yılından bu yana Türkiye'nin yer almadığı Güvenlik Konseyi için bu seçimlere büyük önem atfettiklerini kaydetti.
Başbakan Erdoğan, "Esasen Afrikalı dostlarımızın büyük bölümünün adaylığımıza destek vaadinde bulunmuş olmalarından memnuniyet duyuyoruz. Güvenlik Konseyine seçildiği takdirde Türkiye, Afrika ülkelerinin öncelikli sorunlarına özel bir ilgi gösterecektir" dedi.


"TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

İSTANBUL - Mehmet Toroğlu -
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping, Türkiye ile Afrika arasında işbirliğinin iki taraf için de büyük önem taşıdığını söyledi.
Ping, Türkiye ile Afrika'nın işbirliği halinde olmalarının, tarihi, coğrafi, siyasi ve kültürel açılardan bir gereklilik olduğunu belirtti.
Ping, Türkiye'nin, dünyanın büyüyen ekonomilerinden biri haline geldiğine dikkati çekerek, bunu görmezden gelmelerinin mümkün olmadığını söyledi.
Türkiye ile Afrika'nın coğrafi olarak da birbirlerine çok yakın olduklarına, aralarında sadece Akdeniz'in yer aldığına işaret eden Ping, Türkiye'nin ayrıca özellikle Kuzey Afrika ile tarihi bağlarının bulunduğuna ve kıtadaki birçok ülkeyle de aynı dini paylaştığına dikkati çekti.
İşbirliğinin jeostratejik nedenlerine da değinen Ping, Türkiye'nin Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu'da önemli bir aktör olduğuna değindi.
Bölgedeki sorunların çözümünde, barış ve istikrarın sağlanmasında Türkiye'nin müdahil rolüne işaret eden Ping, ''Tüm bunlar, Afrika olarak Türkiye ile işbirliği yapmamız için iyi nedenler'' dedi.

 ELVAN VE BEKELE FİNALDE YARIŞACAK

ResimPEKİN - 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda atletizmde bayanlar 5 bin metrede Türkiye'yi temsil eden Elvan Abeylegesse ile Alemitu Bekele Degfa, elemeleri geçerek finalde yarışmaya hak kazandılar.
''Kuş Yuvası'' olarak adlandırılan 90 bin kişi kapasiteli Ulusal Stat'ta, tamamıyla dolu tribünler önünde gerçekleştirilen atletizm yarışmalarının 5. gün akşam bölümünde 2 seri halinde toplam 32 atletin katılımıyla bayanlar 5 bin metre elemeleri yapıldı.
İlk seride koşan Alemitu Bekele Degfa, 15.10.92'lik derecesiyle serisinde 3., genel klasmanda 10., 2. seride koşan Elvan Abeylegesse de 14.58.79'luk derecesiyle serisinde ve genel sıralamada da 5. olarak, finalde yarışma hakkını elde ettiler.
Bu dalda elemelerde en iyi dereceyi, 14.56.32 ile Etiyopyalı atlet Meseret Defar yaptı.
Etiyopya asıllı Türk sporcular Elvan Abeylegesse ve Alemitu Bekele Degfa'nın da yer alacağı bayanlar 5 bin metre finali 22 Ağustos Cuma günü TSİ 15.40'da yapılacak.

 *** Mersin'de bir araçta meydana gelen patlamada 13 polis memuru yaralandı.*** Cumhurbaşkanı Gül, kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kalan cezasını kaldırdı.*** Danıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.*** NATO Genel Sekreteri Scheffer, Rusya'nın onaylanan barış planına henüz saygı göstermediğini, ittifakın bu ülkeyle ilişkilerini hiçbir şey olmamış gibi sürdüremeyeceğini söyledi.*** ABD Dışişleri Bakanı Rice, Rusya'nın ''çok tehlikeli bir oyun içinde olduğu'' uyarısında bulundu.*** Türkiye-Afrika İşbirliği Zirve toplantısı sona erdi.*** Türkiye ekonomisinin, 2008 yılının birinci çeyreğinde yüzde 6,6'lık bir oran kaydederek, piyasalarda oluşan beklentilerin üzerinde büyüdüğü belirtildi.*** Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bebek ölümleriyle ilgili soruşturma başlattı.*** MEB, 21 Ağustos Perşembe günü kadrolu ve sözleşmeli toplam 18 bin 193 öğretmen atayacak.*** Cumhurbaşkanı Gül, TÜBİTAK Başkanlığına Prof. Dr. Nüket Yetiş'i atadı.*** Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda, tek başkan adayı olan Mahmut Özgener, 202 oyla federasyonun 38. başkanı oldu.*** Hafta başından itibaren yurtta etkili olan Basra sıcaklarının önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceği bildirildi.
Ankara İstanbul İzmir
19 °C 24 °C 27 °C
 
ABD D. 1.1900 1.2000
AVRO 1.7510 1.7670
Resim
 
İsim
Parola
 
Tarihçe
AA ve Hizmetler
AA Yönetim Kadrosu
Bürolar
Üye Olunan Birlikler
AA Kalite Yönetim Sistemi
Dosyalar
Linkler
Yasal Uyarı
İnternet Editörlerine
Künye
Bize Yazmak İçin...
   
TS-EN-ISO 9001   
 
XML Yardım

Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 128/C Tandoğan/ANKARA
Tel: (312) 231 70 00 Belgegeçer: (312) 231 21 74