MULTİMEDYA
GAZETEPORT İLAN
    


Anasayfam YapAnasayfam Yap


03:43 TSI

ARA • ANASAYFA
 • GÜNCEL
 • SİYASET
 • EKONOMİ
 • SPOR
 • DÜNYA
 • YAŞAM
 • SAĞLIK
 • MAGAZİN
 • YAZARLAR
 • SİNEMA
 • KÜLTÜR-SANAT
 • RAMAZAN
Astsubaya Dinkleri öldürmesi için 300 bin YTL teklif02.08.2008 - 18:27
arkadaşına gönder
DIGG
FACEBOOK
DEL.ICO.US

Ergenekon iddianamesinin 441. klasöründe eklerde bulunan bir belge, Hrant Dink'in eşi ve kızının da öldürülmek istendiğini ortaya çıkardı. Olay üstünden emir alan bir astsubayın savcılığa ifade vermesiyle ortaya çıktı.

  İlgili Haberler

  Diğer Haberler
Altaylı'ya kötü sürpriz
İP: "Öz Tuncay Güney'i Türkiye'y...
Eşini döven kocaya mutluluk kita...
'O dinlemelere itibar etmeyin'
İşte Ergenekon'un 8. dalga sanık...


Sedef ŞENKAL DEMİR/GAZETEPORT

İSTANBUL- 70 bin YTL borcu olduğu için 19 aydır psikolojik tedavi gören ve Keşan'da görev yapan astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Şahan, Keşan'da Kurmay Albay Ferhat Özsoy'un Hrant Dink'in eşi ve kızının öldürmesi için kendisine 300 bin YTL para teklif ettiğini, psikolojik tedavi gördüğü içinde az ceza alacağını söylediğini iddia etti.

Murat Şahan'ın ifade tutanağı, astsubayın Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin'e ulaşmak için geldiği İstanbul'da polislerce gözaltına alınıp cumhuriyet savcısı Hikmet Usta'ya ifade vermesiyle   Ergenekon dava dosyanın ekler bölümüne girdi. İfadenin ergenekon dosyasına girme ndeni ise, astsubaya Dink'in eşi ve kızını öldürmek isteten üstünün "Veli Küçük'ü tanıyor musun?" sorusu oldu.

"HRANT DİNK'İN ÖLMESİ YETMEZ"
İstanbul Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na savcı Hikmet Usta'ya 24 Mayıs 2008'de ifade veren astsubay, 70 bin YTL borcu olduğunu bilen ve bu yüzden sıkıntı içinde olduğumdan da haberdar olan Kurmay Albay Ferhat Özsoy'un kendisine Hrant Dink'in eşi ve kızını öldürmem karşılığında 300 bin YTL teklif ettiğini ileri sürdü. Astsubay, üstünün kendisine "Veli Küçük'ü tanıyor musun? Hrant Dink'in ölmesi yetmedi. Eşinin ve kızının da ölmesi gerekiyor. Seni borçlarından kurtaracağım" diye konuştuğunu iddia etti.

İfadesinde, Keşan'da görev yaptığını belirten Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Şahan, 70 bin YTL borcu olduğunu bu nedenle de psikolojik tedavi gördüğünü belirterek, "Komutanım, borçlarım olduğunu bildiğini, sıkıntılarımdan haberdar olduğunu ama bunların kalıcı olmayacağını söyleyerek benimle konuşmak istedi. Ogün Samast hakkında ne düşündüğümü sordu. Sadece basından takip ettiğimi, Hrant Dink'i vurduğunu, bunun dışında başka bir şey bilmediğimi belirttim." dedi.

"PSİKİKOLOJİK TEDAVİ GÖRDÜĞÜN İÇİN CEZAN AZ OLUR"
Murat Şahan ifadesine şöyle devam etti:

" 'Ogün Samast'ın yerinde olmak ister misin?' diye sordu. Ben de olmak istemediğimi şu anda hapiste olduğunu kendisine belirttim.  'Borçlarından kurtulmak ister misin?', diye sordu. Laiklik hakkında ne düşündüğümü sordu. Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında ne düşündüğümü sordu. Veli Küçük'ü tanıyıp tanımadığımı sordu. Kendisini sadece Ergenekon olayından basından tanıdığımı belirttim. Beni borçlarımdan kurtaracağını, bunun karşılığında Hrant Dink'in ölmesinin yetmediğini, eşinin ve kızının da ölmesi gerektiğini, bunun karşılığında hesabıma 300 bin YTL yatacağını söyledi. Bunun dışında icralık olan borçlarımın da ödeneceğini söyledi. Niye benim seçildiğimi sorduğumda, 'Rahata kavuşmak istemiyor musun? 19 ay raporun var.' dedi. Yakalandığımda psikiyatrik tedavi gördüğüm için cezamın çok az olacağını, ikinci bir Ogün Samast olacağımı, Veli Küçük'ün örnek davranış gösterdiğini, bunları kendime örnek almamı söyledi.

"BİR BAŞBAKAN VURMAK BİLE ZOR DEĞİL BİZİM İÇİN"
Psikolojik tedavi gören astsubay Murat Şahan, komutanının kendisine anlattığını iddia ettiği konuları ise şöyle dile getirdi:

 'Türkiye Cumhuriyeti bize emanet. Türkiye'nin gidişatını görüyorsun. 'Bir Başbakanı bile vurmak zor değildir bizim için.' dedi. 'O nasıl olacak komutanım?' diye sordum. 'Askeri üniforma üzerine inzibat kolluğunu takarsın, ondan sonra gerisi kolay' dedi. Bana iki seçenek sundu; ya bunu gerçekleştireceğimi veya aşırı borçlarımdan dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atacağını belirtti. Daha sonra beni iki defa daha çağırdı. İstemediğimi söyledim. İki gün sonra isteğim dışında beni Gelibolu Askeri Hastanesi psikiyatri servisine sevkimi yaptırdı. Bölük komutanımız ile hastaneye gittik. Oradaki doktora, alay komutanının beni atması için buraya sevk ettiğini, hiç uğraşmamasını, sağlam raporu vermesini istedim. Fakat doktor, 19 ay rapor aldığımı, bu sebepten dolayı sağlam raporu veremeyeceğini hem bana hem de bölük komutanıma söyledi. İstanbul GATA Hastanesi'ne beni sevk etti. Hastaneye tek başıma gittim. Orada da alay komutanının beni ordudan atmak istediğini söyledim. Doktor 'sağlamsın' dedi. Sevkin arkasına 'sağlamdır, görev yapabilir' yazdı. Bu ibareden sonra kendisine olanların tamamını anlattım. Savcıya ifade vermek istediğimi söyledim. Bunun üzerine 'sağlam raporunu' yırtıp hastanede yatmam gerektiğini söylediler. Hasta hakkımı kullanarak Ankara GATA'ya sevkimi içeren dilekçe verdim. Ama dilekçe dikkate alınıp işlem yapılmadı. Hastaneye yatışım yapıldı, her gün iğne ile uyuşturuldum."

DİNK'İN AVUKATINI ARAMIŞ
Astsubay Şahan, ifadesinde; hastanenin ankesörlü telefonundan 118'den bulduğu numaradan Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin'e ulaştığını, Çetin'e Dink'in eşi ve kızının kendisine dikkat etmesini, daha sonra kendisiyle irtibata geçeceğini söylediğini iddia ettiği ifadesinde 07 Mayıs 2008'de hastaneden çıkarak Çetin ile Esenler Otogarı'nda buluşmak üzere sözleştiklerini, kendisini tarif ettiğini, Çetin'in de otogardan kendisini alması için birisini göndereceğini söylediğini iddia etti. Şahan, Esenler Otogarına geldiğinde karşısında polisleri gördüğünü ve emniyete götürüldüğünü, ardından da savcılığa ifade verdiğini ileri sürüyor

Tüm yorumlar(4)


Misafir   03/08/2008 12:17:50

Sürekli şunu yapacaklardı, bunu öldüreceklerdi şeklinde iddialar. Yapılmış ne var onu söyleyin. Ceklardı, caklardı şeklinde gırla giden iddiaların biryere varmayacağının iddianame hazırlayanlar da farkında, danıştay saldırısnı...

Demirhan Ocak   [Okuyucunun tüm yorumlarını göster] 03/08/2008 02:54:20

"cici asker" "cici ordu" yoktur cici insan vardır. Ordular= bir takım cici insanların yanı sıra tu kaka insanlarında var olduğu kurumlardır. Tabi siz olaya "Türrkkkkk askeriiii en bi yöceeee askerdirrrrrrr" diye sapkın ve ırkçı bir pencereden baktyere varmayacağının iddianame hazırlayanlar da farkında, danıştay saldırısnı...

Demirhan Ocak   [Okuyucunun tüm yorumlarını göster] 03/08/2008 02:54:20

"cici asker" "cici ordu" yoktur cici insan vardır. Ordular= bir takım cici insanların yanı sıra tu kaka insanlarında var olduğu kurumlardır. Tabi siz olaya "Türrkkkkk askeriiii en bi yöceeee askerdirrrrrrr" diye sapkın ve ırkçı bir pencereden baktre varmayacağının iddianame hazırlayanlar da farkında, danıştay saldırısnı...

Demirhan Ocak   [Okuyucunun tüm yorumlarını göster] 03/08/2008 02:54:20

"cici asker" "cici ordu" yoktur cici insan vardır. Ordular= bir takım cici insanların yanı sıra tu kaka insanlarında var olduğu kurumlardır. Tabi siz olaya "Türrkkkkk askeriiii en bi yöceeee askerdirrrrrrr" diye sapkın ve ırkçı bir pencereden bakt v