گوناگونی | محلی برای همگی

27 آوريل 2008

ساكاگاویا

سیاحی با استعدادهای فوق العاده

 

تولد : 1786

وفات : 20 دسامبر 1812

 

 

عضوی از بخش "لمهی" قبیله سرخپوستی شوشون كه امروزه در ایالت آیداهو قرار دارد، ساكاگاویا قدرت، هوش و استعداد خود را در طی سفر هیات اكتشافی " لوئیس و كلارك" در سالهای 06 – 1804 برای اكتشاف سرزمین های سواحل شمال آمریكا در اقیانوس آرام بكار گرفت.

 

ساكاگاویا (كه نامش احتمالا به معنای قایقران یا زن پرنده است) در دوران بچگی به دست افراد یك قبیله رقیب اسیر شد. وی به یك تاجر پوستین فرانسوی – كانادائی به نام توسن شاربونو فروخته یا معاوضه شد و بعدها با این مرد ازدواج كرد. در حدود شانزده سالگی، ساكاگاویا در حوالی قلعه مندان، در منطقه داكوتا در غرب ایالات متحده پسری بدنیا آورد.

 

در سال 1805 ، شوهرش برای كمك به هیات اكتشافی تازه تشكیل شده ای به رهبری آقایان لوئیس و كلارك استخدام شد. ماموریت این هیات اكتشافی از طرف پرزیدنت توماس جفرسون پیدا كردن گذرگاهی به اقیانوس آرام بود. ساكاگاویا كه به چندین زبان سرخپوستی صحبت می كرد، بزودی هوش و استعداد خود را نشان داد و در مقام مترجم ، راهنما و نمادی از اهداف صلح طلبانه هیئت در میان چندین قبیله سرخپوستی خدمات فراوان بعمل آورد و حتی در موردی كه هیئت اكتشافی با گروه قبیله لمهی كه اكنون برادر ساكاگاویا رئیس آن شده بود مانند یک دیپلمات نقش مهمی ایفا كرد. وی از طریق این قبیله توانست مایحتاج هیئت اكتشافی، مانند اسب، مواد غذائی و پناهگاه را كه سخت بدان نیاز داشتند، فراهم آورد و در جریان این سفر طاقت فرسا ، همواره از پسر نوزادش به نام ژان باتیست نگهداری و پرستاری می كرد.

 

پس از انجام این سفر، ساكاگاویا و شوهرش مدتی در سنت لوئیس زندگی کردند و سپس بار دیگر به داكوتا بازگشتند. گفته می شود كه وی در سال 1812 در گذشته است ولی پیرزنی كه ادعا می كرد ساكاگاویا است، در سال 1884 بدرود حیات گفت. نهایتا در سال 2000 تصویری خیالی از ساكاگاویا كه فرزند خود را در آغوش دارد ، توسط هنرمندی كشیده شد و بر روی یك سكه یك دلاری ایالات متحده نقش بست.

با پيوندهای روبرو نشانه بگذاريد:     اين چيست؟