Версія для друку


Буддійський словник


А  Б  В  Г  Д  Е  З  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Х  Ц  Ч  Ш  Я

Дагпо Каг'ю Лінг

Публічний медитаційний і учбовий центр.

Цей центр був заснований у 1975 році 16-м Г'ялва Кармапою. Великі тибетські майстри й західні лами дають тут повчання, що відкриті для широкої публіки, як буддистів, так і не-буддистів. Серцем центру є інститут (зараз у процесі розвитку), з великою бібліотекою, що має виконувати завдання по зберіганню й передачі традиції. Він є місцем навчання, досліджень і обміну. Дагпо Каг'ю Лінг є головним центром для великої кількості менших центрів по всій Франції і Європі. Див. також www.dhagpo-kagyu.org

Дакіні

Елемент (принцип) жіночої енергії, що асоціюється із знанням, інтелектом і мудрістю

Далай-лама

Далай-лама є політичним лідером тибетського уряду у вигнанні.

Дамціг

Зв'язок

Дамцігпа

Захисник

Дангма Лхунг'єл Г'єлцен

Дангма Лхунг'єл Г'єлцен є випромінюванням Дріме Шен'єна (Вімалатітри). Він мав видіння Дхарма-захисника Дордже Легпи, яке дозволило йому знайти Дхарма-повчання, сховані Н'янг Тінгдзіном Сангпо (лінія Пхови). Через п'ятнадцять років після відкриття повчань, він шукав придатного учня, якому б він міг передати свій досвід. Він вибрав Джецюна Сенге Вангчука.

Дасабхумі

Рівні бодхісаттви, десять рівнів усвідомлення бодхісаттви. Див. також Бхумі

Дванадцять ланок взаємозалежного походження

(скт. Пратіясамутпада) Усвідомлення того, що залишатися у самсарі не є бажаним, може бути досягнуто багатьма шляхами. Одним із них є розглядання того, яким чином працює самсара. Як тільки ми усвідомимо істинну природу самсари, ми зможемо викликати прагнення досягти визволення від цього.

 • Необізнаність: Ми не усвідомлюємо істинну природу ума. Ми віримо у реально існуючого "Себе".
 • Формування, дія: Ця необізнаність призводить до турбуючих емоцій, які викликають дії. Ці спотворюючі дії залишають відбитки у потоці нашої свідомості (карма). У відповідних умовах ці відбитки проявляться й сформують наше майбутнє існування.
 • Свідомість: Потік свідомості несе відбитки і дозволяє їм дозрівати
 • Ім'я та форма: Звички з колишніх існувань змушують нас вважати "Себе" складеним із тіла (форми) та ментальних дій (ім'я) (Скандхи)
 • Базове сприйняття: Воно є частиною "форми" і діє у якості дверей у зовнішній світ
 • Контакт: у цій ланці встановлюється контакт між свідомістю та об'єктом.
 • Відчуття: Контакт з приємними об'єктами призводить до приємних відчуттів, контакт із неприємними об'єктами призводить до неприємних відчуттів.
 • Прив'язаність: Відчуття призводять до прив'язаності (бажання)
 • Спроба втримати, чіпляння: Ми намагаємося отримати об'єкти нашого бажання або намагаємося уникнути їх. Це призводить до подальших відбитків у свідомості.
 • Становлення: Після смерті відбитки у свідомості ведуть до нового існування
 • Народження: Відповідно до відбитків (карма) ми приймаємо народження.
 • Старіння та смерть: Після народження ми стаємо все старішими та старішими і врешті-решт помираємо.

Цю тему можна пояснити кількома шляхами. Порядок ланок трохи відрізняється у різних поясненнях. Описувані періоди життя у дванадцяти ланках також відрізняються. В цьому описі ланки можуть вважатися одним життям або трьома (ланки 1-3, 4-9, 10-12).

див також. Взаємозалежне походження

Девачен

Сфера великої радості, силове поле Будди Безмежного Світла (Амітаби)

Дерево пристанища

Пристанище представляється у вигляді дерева. Це дерево складається із золотого стовбура та чотирьох срібних гілок і стоїть серед озера. Там, де стовбур розділяється на гілки, сидить Кармапа. На чотирьох гілках розміщуються Будда-аспекти, Будди, Дхарма та Сангха. Стовбур оточують багато Захисників.

Попередні практики, наприклад, виконуються перед Деревом Пристанища.

Дешин Шегпа

(1384-1415) Дешин Шегпа, п'ятий Кармапа народився у регіоні Ньянг Дам на півдні Тибету, відразу ж сів, витер своє обличчя й проголосив "Я – Кармапа, Ом Мані Пеме Хунг Шрі". Рінчен Пал, секретар третього Кармапи, який віднайшов четвертого Кармапу й був його секретарем, знайшов і цю дитину, сприйнявши як належне прислуговувати їй секретарем утретє. Дешин Шегпа був доставлений у Цава Пху в Конгпо, де жила велика кількість послідовників четвертого Кармапи. Шамар Качо Вангпо відразу ж упізнав дитину як інкарнацію Ролпе Дордже й підніс йому Чорну корону та інші речі, якими володів четвертий Кармапа. Далі він дав Кармапі повний цикл повчань Каг'ю.

Цей Кармапа був відомим мандрівником, він навчав по всьому Тибету, Монголії й Китаю, куди він був запрошений імператором Тай Мін Ченом, який з жадобою став учнем Дешин Шегпи. Повернувшись через кілька років до Тибету, Кармапа збудував багато святинь і ступ і продовжував вчити й давати посвячення. Він знайшов наступне переродження Шамара, Чопал Йєше, організував його ординацію і дав йому передачу Каг'ю. Але все одно наступним регентом лінії став його учень Ратнабхадра.

Джамбхала

(тиб. Дзам бха ла) Будда-аспект, що приносить багатство

Джамб'янг Рінпоче

(1880-1947) П'ятий Шамарпа проголосив, що інкарнації Кармапи й Шамарпи неподільні на абсолютному рівні ума. Вони є двома особливими втіленнями, що "проявляються іноді як батько й син, іноді як родичі, на зразок братів. "Це сталося, коли дванадцятий Шамарпа Джамб'янг Рінпоче став сином п'ятнадцятого Кармапи. Дванадцятий Шамарпа прожив спокійне, але плідне життя. Він був йогіном-бодхісаттвою, який навчав і керував тими, хто мав щастя знати його, і його благословіння сяяло на всіх, хто мав сприйняття. Він залишив у скалі відбиток ноги, як символ свого досягнення.
<p class='gloss-arti