Cevheri GÜVEN
E-Posta Gönder Yazdır Yorum Ekle
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
Enis Berberoğlu ve MİT'teki kankası

Türk medyasındaki 23 kişilik istihbaratçı gazeteci listesi, son günlerde yeniden tartışılıyor.

Gizli istihbaratçı gazeteciler olduğu gibi açık istihbaratçılar da var. Köşelerini bir Kontr Terör Merkezi gibi kullanır, onlarca görevliyle yapılamayacak operasyonları tek yazıyla yapabilirler.

Susurluk / 28 Şubat sürecinde yazdığı tek yazıyla suyun akışını değiştiren Enis Berberoğlu, Ergenekon Davası aleyhine pek çok şey söyleyip yazmıştı. Ancak “altın vuruş” değildi hiçbiri.

Hürriyet’in Ankara Temsilcisi olan Enis Berberoğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü nihayet “altın vuruş”unu yaptı ve kılıcını kınından çıkardı.

Bu; Ergenekon Davası’nda çok ciddi bir noktaya gelindiğinin kritik göstergesi.

Berberoğlu’nun “altın vuruş”una geçmeden, sizi Berberoğlu tarihinde bir yolculuğa çıkarmak istiyorum.

Yıl 1997… Ülke Susurluk Kazasının depremiyle çalkalanıyor, Refah Yol iktidarda, Asker-Hükümet ilişkileri berbat, Emniyet Özel Harekat timleri PKK’ya yönelik operasyonlarıyla halkın gözdesi… Ve Emniyet İstihbarat Dairesi’nin başına demokratlığıyla bilinen, aynı zamanda da Mehmet Ağar’la yıldızı hiçbir dönem barışmamış olan Bülent Orakoğlu atanıyor.

Orakoğlu atandıktan yaklaşık bir hafta sonra, yani 17 Mart 1997 tarihinde bahsettiğimiz yazı geliyor. Enis Berberoğlu köşesinde, 28 Şubat tarihli kritik Milli Güvenlik Kurulu toplantısı günü, isminin saklı kalması koşuluyla üst düzey bir emniyet yetkilisinin gazetecilere artık Askeri darbe olmayacağını söylediğini ve şöyle konuştuğunu yazıyor:

“Üstelik darbe için 167 bin kişilik polis gücünün desteğinin de alınması gerekli. Çok özel eğitim gören, gerilla taktiğiyle savaşan 7 bine yakın özel tim görevlisi var. Polisin desteği alınmazsa iç savaşa bile neden olabilirler…. Ankara'da herkes bu meçhul polisin kimliğini merak ediyor. Ve bu polis şefinin Bülent Orakoğlu olduğu konuşuluyor. Ama biz ihtimal vermiyoruz. Askerle polisin savaşacağına inanan bir dangalağı 4 bin istihbaratçının başına hiç getirirler mi? O vatan haini polisin Orakoğlu olması mümkün değil. Zaten Genelkurmay bu polisin kimliğini tespit ederse, savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Refahyol'u ülkesinden çok seven o malum polisin işi çok zor, çok''

Susurluk gündemi ve 28 Şubat’ın göbeğinde yazılan bu yazı, Türkiye’de asker ve polis arasındaki ipi kopardı.28 Şubat’ın Paşaları Emniyet’i topa tutmaya başladı, Bülent Orakoğlu hedef tahtası haline geldi.

Orakoğlu defalarca bu sözleri yalanladı ama yazı yazılmış, operasyon yapılmıştı.

Çünkü Orakoğlu o sırada bir şey yapmaktaydı: Darbeyi Deşifre…

Sözkonusu süreçte Orakoğlu önce Batı Çalışma Grubu’nu deşifre etmiş, sonra da hazırlanmakta olan darbeyi ifşa ederek çökertmişti.

Orakoğlu, işin sonunda mavi tulum giydirilip, kelepçelenip, askeri cezaevine atılsa da önemli bir iş yapmıştı. Berberoğlu’nun yazısının kopardığı asker-polis arasındaki ilişkiler ise daha da gerginleşmiş ve Emniyet Özel Harekat Birlikleri’nin dağıtılmasına ve polislerin bütün ağır silahlarının alınmasına varan süreç işlemişti.

Bülent Orakoğlu, Hanefi Avcı’yla bir ekip kurmuştu ve bu ekipten nefret eden biri vardı: MİT Kontrterör Daire Başkanı  Mehmet Eymür...

Nitekim Hanefi Avcı TBMM Susurluk Komisyonu’nda , Eymür’ün bulaştığı kirli ilişkiler hakkında bildiklerinin tamamını anlatmış, telefon dökümleriyle YEŞİL’le olan bağlantılarını ortaya çıkarmıştı.

Eymür’ün,  Orakoğlu’nu sevmemesi elbette ki Enis Berberoğlu’nun da sevmemesi demekti.

Berberoğlu&Eymür aşkının derinliğine birazdan geçeceğiz ama önce filmi ileri sarıp geçen haftaya dönelim….

28 Şubat’ın en kritik yazısına imza attığını yukarıda okuduğunuz Enis Berberoğlu geçtiğimiz Cumartesi günü Ergenekon Davası’yla ilgili altın vuruşunu yaptı.

Okuyalım: “Ergenekon davasının ekseni artık kaydı. Savcılığın önünde iki yol kaldı: 1) Ya Ergenekon'u darbe soruşturmasına dönüştürürler, 2) Ya da generallerin dosyasını ayırıp Genelkurmay'a yollarlar. Bakalım hangi yolu seçecekler?”

Berberoğlu iki seçenek sunuyor ama aslında ikisi tek seçenek. Hangisinden gidilirse gidilsin Ergenekon Davası’nın kapatılması demek. Berberoğlu’nun, yol haritası 28 Şubat’taki gibi…

-97’deki darbecilerin karşısındaki Orakoğlu…

-2000’li yıllardaki darbecilerin karşısındaki Ergenekon savcıları…

-Orakoğlu’nu biçen o yazı ve Ergenekon savcılarına yönelik bu yazı…

Ergenekon Davası’nın zamanlaması için “midemi bulandırıyor” diyen Berberoğlu’nun yazısının zamanlaması bu…

İki yıla yaklaşan süredir alt perdeden ilerleyen Berberoğlu’na ne oldu da bir anda bu seviyede devreye girdi?

Berberoğlu, altın vuruşundan sonra Salı günü de NTV’de Can Dündar’ın programındaydı. Ergenekon Davası hakkında ağır ifadeler, dalga geçme, küçümseme, hafife alma, bulandırma dahil her şeyi yaptı.

Ama konuşmasında önemli bir an vardı; Mehmet Eymür’le ilgili konuştuğu an…

Berberoğlu, MİT’in son açıklamasındaki Eymür’le ilgili vurguları eleştirdikten sonra bir an durmak zorunda kaldı ve “savunuyor değilim yanlış anlamayın” dedi… Devamında ise Eymür’ün Susurluk’taki rolünü övmeye devam etti.

Aslında Berberoğlu’nun Eymür’ü savunması ya da övmesi yeni bir şey değil. Mehmet Eymür’ü Yeşil’le olan bağlantıları konusunda temize çıkarmak için yazdığı 8 Temmuz 1997 tarihli yazısına, göz atmanız bile yeterli.

Berberoğlu, Salı akşamı NTV’de Mehmet Eymür’ü temize çıkartırken; ertesi gün yani Çarşamba günü Mehmet Eymür, sahibi olduğu atin.org sitesine yeni bir yazı koydu. Pekçok kişiye ve kuruma karşı eleştiriler sıralayan Eymür, tesadüfe bakın ki yazısında Enis Berberoğlu’nu övüyordu…

Hem de ne övme: “…Mesela Enis Berberoğlu’nun 30 Kasım 2008’de yazdığı,“Önce tarihe bakın” başlıklı yazısı.  Ajan gazetecilere, fabrikatörlere, sulandırma, yönlendirme görevi yapanlara, ön yargılılara, tahlil yeteneği olmayan, palavracı naylon gazetecilere okumalarını tavsiye ederim... Bir bilgi nasıl tahlil edilir öğrensinler.”

Tahmin edeceğiniz üzere Mehmet Eymür’ün ballandıra ballandıra övdüğü Enis Berberoğlu’nun 30 Kasım 2008 tarihli yazısı kendisi hakkında.

İşte, Enis Berberoğlu’nun aniden Ergenekon Davası’na Hürriyet’ten “altın vuruş” yapması ve  NTV’den “yakında hamamcılara, kebapçılara da operasyon yapılacak” biçiminde aşağılaması bu bağlantılardan.

Yani, MİT’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamadan…

Ergenekon’un kilit ismi Tuncay Güney’le ilgili açıklamada MİT, direkt olarak Mehmet Eymür’ü ve onun kurduğu Kontrterör Merkezi’ni hedef almıştı.

Eymür'ün ismi Ergenekon'a bulaşıyordu... Aslında bunun olacağı belliydi…

3 yıldır Atin.org sitesini yenilemeyen Eymür, geçtiğimiz haftalarda bir anda uykudan uyanmış ve sitesini güncellemeye başlamıştı. Eymür’ün uyandığı anla Berberoğlu’nun uyandığı anın zamanlaması, midenizi mi bulandırıyor; zihninizi mi?

04 Aralık 2008 Perşembe
ne yüzle?
ahmet tarık
Artık Berberoğlu ve benzeri gazetecilerin sonu geldi,kimse onlara inanmıyor.Ne yaparlarsa yapsınlar ERGENEKON davasını sulandıramıyacaklar,sıra onlarada gelecek.Ne cins gazeteci oldukları ortaya çıktıktan sonra ne yapacaklar acaba?
06 Aralık 2008 Cumartesi 12:23
müthiş tesbitler
ismail koca
sn güven sizi tebrik ederim müthiş analız.yazdıklarınız çok isabetli,bravo doğrusu.yazmaya devam edin lütfen.
05 Aralık 2008 Cuma 21:38
VATANDAŞ HER ŞEYİN FARKINDA
YURTTAŞ
ERGENEKON VARDIR.İNKAR EDENDE....VATANDAŞ BİLİYOR..SENİN GİBİ GAZETECİLERİ BU YÜCE MİLLETİ KANDIRAMAZ.......
05 Aralık 2008 Cuma 08:13
tebrikler
mehmet
zaman geçtikçe ergenekon terör örgütünün bağlantıları gün yüzüne çıkıyor. terörü bitirmek için çalışan herkese tebrikler...
05 Aralık 2008 Cuma 00:44
birey olmayacağız..
cenk işler
bizim geçmişimizde ahilik var kapitalizmin bize dayattığı birey olmayacağız...soysuz değiliz biz...her ne kadar kapitalist ortamda yaşasakta siyonizmin dayattığı kapitalizmin bireyi olmayacağız.elde etmek biçimli değil olmak biçimli dünyayı tercih edeceğizzz..ayrıca enis berberoğlu gibi sabetayist yahudilerin bu ülkede modası geçmiştir.korkularının nedeni şudurki ergenekon onlara dayanan bir teşkilattır..
05 Aralık 2008 Cuma 00:22
GÜNDEM ÜSTÜ
ANKET
AKP yerel seçimde Topbaş ve Gökçek'i değiştirmeli mi?
PİYASALAR
EN SONDEĞİŞİM (%)
IMKB
24.035 %-2,58
DOLAR
1,5880 YTL%2,12
EURO
2,0090 YTL%1,52
ALTIN
256,64 YTL%-0,56
Eğitim Gazetesi Spor Sitesi Kral Magazin Web Gazete
RÖPORTAJ