Ynet "עטור מצחך" - השיר האהוב עליכם - תרבות ובידור
 
 
אתרים|כתבות|אנציקלופדיה|פורומים|קניות

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

שיר מנצח

צילום: סער יעקב  לע"מ
איינשטיין בשנות ה-70.  צילום: סער יעקב לע"מ
 
מרתון ייחודי בן 12 שעות. רדיו תל אביב  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אני חושב שההפקה בשיר מעניינת'', מסביר רכטר חלק מסוד הקסם של השיר. ''הקולות הם של רביץ, אלאל, אריק ושלי ועשיתי מין עיבוד שהוא כמו הקוראלים של באך. חלוקת הקולות בשיר היא לפי החוקים של מוזיקה קלאסית. יחד עם זאת, זהו שיר עממי ויכול להיות שהמיזוג הזה בין העממיות לקלאסיות בארץ הזו שלנו, יחד עם המזל שהיה לנו, שנחה עלינו איזו רוח נכונה, הכל יחד יצר את זה"
 
 
 
 
 
מרלין - קישורים ממומנים


  צילום: עטיפת אלבום זיו קורן

 

"עטור מצחך" - השיר האהוב עליכם

אתם בחרתם: "עטור מצחך" הוא השיר האהוב ביותר של אריק איינשטיין. איך זה שכוחו של השיר האלמותי לא דועך עם השנים? מלחין השיר, יוני רכטר, מנסה להסביר את סוד הקסם שלו ואיה כורם מעניקה לו ביצוע ייחודי. בואו ליהנות

אילת יגיל ואור ברנע
פורסם: 02.01.09, 09:22

בפער עצום של אלפי קולות הגיע השיר "עטור מצחך" לראש הרשימה במשאל השירים האהובים ביותר של אריק איינשטיין בכל הזמנים. השיר, אותו הלחין יוני רכטר למילותיו של השחקן המנוח אברהם חלפי, זכה ב-7,547 קולות. אחריו, במקום השני, עם 3,975 הצבעות, נמצא "עוף גוזל". במקום השלישי, בפער קטן, נמצא ההמנון "אני ואתה", עם 3,550 קולות. מחר (שבת), יום הולדתו ה-70 של איינשטיין, ישודרו 12 השירים שהגיעו למקומות הראשונים במשדר של יואב קוטנר, "זו אותה האהבה", ברדיו תל אביב 102FM. 

 

המשדר הוא למעשה מרתון יוצא דופן בן 12 שעות, שיוקדש לאריק איינשטיין וייערך בין 08:00 ל-20:00, בעריכתו והגשתו של קוטנר. במהלך השידור ישמיע קוטנר את השירים הנבחרים שלכם ויספר את הסיפורים מאחוריהם. השידור החי יועבר גם ברדיו חיפה (107.5FM) וברדיו ירושלים (101FM).

 

לכבוד יום הולדתו של איינשטיין והגעתו של "עטור מצחך" למקום הראשון, התגייסה הזמרת והיוצרת איה כורם להקליט, במיוחד ל-ynet, ביצוע מרגש וחדש לשיר עם הגיטריסט והמוזיקאי גיל לואיס. כאן תוכלו לצפות בו.

 

איה כורם וגיל לואיס בביצוע מרגש. מילים: אברהם חלפי. לחן: יוני רכטר. הוקלט וצולם באולפני גל-קול ברמת גן. טכנאי: דניאל ברנע (צילום: עידן הובל עריכה: עידן הובל)

כורם, שמרגישה קירבה גדולה מאוד לשיר האהוב, כתבה לו למעשה תשובה נשית בשם "זהב שחור", המופיע באלבומה האחרון "שפה זרה". גם את השיר הזה הלחין ועיבד יוני רכטר בכבודו. בנוסף, ביצעה כורם את השיר המקורי במצעד "שיר השישים" של הערוץ השני, שהופק ושודר בשנה האחרונה.

 

למעשה, הבחירה שלכם לא מפתיעה. "עטור מצחך" ממשיך לשבור שיאים והוא מככב שוב ושוב ברשימות סיכום. לפני שש שנים הוא הגיע למקום הראשון במצעד "100 השירים הגדולים בכל הזמנים" של העיתון "ידיעות אחרונות" ואחר כך שלט בפסגת רשימת שירי האהבה הגדולים של ynet. איינשטיין הגיב אז על הבחירה: "זו בחירה משמחת למרות שאני לא בקטע של דירוגים. לא אטיל על הבחירה הזו וטו. כיום עושה לי נעים וטוב לשמוע את השיר. לדעתי הוא עמד יפה במבחן הזמן, אני מת עליו, מאוד אוהב אותו. מבחינת הלחן והעיבוד, לדעתי יוני רכטר עשה כאן עבודה גדולה שלא רואים ושומעים כל יום, דברים כאלה לא קורים הרבה".

 

הסיפור מאחורי השיר

"'עטור מצחך הוא שיר של אברהם חלפי, שהיה דמות חשובה לאיינשטיין", מסביר יואב קוטנר. "חלפי היה חבר של אבא שלו, שניהם שחקנים בתיאטרון 'האוהל', וביום שאריק נולד, כתב לו חלפי שיר. אריק העריץ את חלפי כשחקן ואמר שהלוואי שהיתה לו עשירית מיכולת הכתיבה של חלפי. כך שבשבילו, זו הייתה סגירת מעגל שהוא מבצע שיר של מישהו מהדור של הוריו.

 

"אגב, אחרי שהשיר יצא, כותרת השיר הפכה להתבדחות: היה מקום בסיני ששמו א-טור שמצאו בו נפט. בזמן הנסיגה מסיני, אולי אפילו לפני, כל מיני בדחנים אמרו 'א-טור מצחך זהב שחור', כי הרי נפט נקרא גם 'זהב שחור'".


אברהם חלפי. איינשטיין רצה אפילו עשירית מיכולת הכתיבה שלו

 

"איינשטיין סיפר לרבים, גם לי, שלקח לו שלוש שנים לעבוד על השיר הזה. מובן שהוא לא עבד עליו מדי יום, אבל זה מראה את רמת המעורבות שלו. השיר הופיע במקור באלבום 'ארץ ישראל הישנה והטובה' וזו הפעם ראשונה בה נחשפו יהודית רביץ וקורין אלאל, בקולות רקע. שתיהן היו בתחילת דרכן המוזיקלית, לקראת הקלטות של אלבומי סולו. השתיים היו קודם לכן ביחד בצוות הווי הנדסה קרבית וגם מין צמד כזה שהופיע במועדון בית ליסין. שם, אריק שׂם עליהן את האצבע". 

 

כמה שנים אחר כך, איינשטיין עבר לחברת התקליטים 'CBS' ואז הקליט גירסה נוספת, דומה מאוד, באלבום 'משירי אברהם חלפי'. לצורך הגירסה, הוא כינס שוב את רכטר, רביץ ואלאל ואת שאר הנגנים. יוני רכטר מספר: "בהקלטת השיר בפעם השניה, היו יותר דברים שרצינו להדגיש, ניואנסים קטנים שאריק רצה לשנות. הוא רצה לשפר את השיר מסיבותיו הפנימיות והרגשיות". לדברי איינשטיין, "בין שני הביצועים יש הבדלים מאוד קלים, שאפילו אני מתקשה להבדיל ביניהם. השורה בשיר שבזכותה אני מבדיל היא 'לא נזיר מתפלל לדמותו של מלאך', שבה בהקלטה הראשונה אני שר יחד עם יהודית רביץ וקורין אלאל בטון נמוך יותר ובהקלטה השנייה אני לא שר, כדי שזה יישמע מעין דיאלוג".


עם רכטר. מהספר 'זו אותה האהבה' בעריכת עלי מוהר. באדיבות ערן ליטוין

 

אז מדוע השיר נוגע לכל כך הרבה אנשים? "אני חושב שיש שם איזשהו סוד שמתחיל קודם כל בטקסט", מפרש יוני רכטר. "חוץ מזה שהוא נפלא, הוא גם פלאי. יש בו משהו שמדבר לאנשים ברמה לא מודעת. אני לא חושב שאנשים כל כך יודעים מה זה 'עטור מצחך זהב שחור', אבל זה עושה להם משהו. לא צריך להתעמק בשביל להתחבר אליו. הדבר השני הוא כמובן הקול של אריק. שלישי, אני חושב שההפקה שם היא מעניינת. הקולות הם של רביץ, אלאל, אריק ושלי ועשיתי מין עיבוד שהוא כמו הקוראלים של באך. חלוקת הקולות בשיר היא לפי החוקים של מוזיקה קלאסית. יחד עם זאת, זהו שיר עממי ויכול להיות שהמיזוג הזה בין העממיות לקלאסיות, בארץ הזו שלנו, יחד עם המזל שהיה לנו, שנחה עלינו איזו רוח נכונה, הכל יחד יצר את זה.  

 

"אין ספק שזו יצירה של שלושה אנשים", מסכם רכטר, "של חלפי, של אריק ושלי. החלק של אריק הוא אדיר בשיר הזה, הוא גם זה שהביא את הטקסט. אף אחד לא ידע אז שדווקא השיר הזה יהיה כל כך אהוב. אגב, זה מאוד אופייני לאריק: פשוט עושים, לא מכוונים".

 

עוד בספיישל אריק איינשטיין:

 

 


12 שירי איינשטיין האהובים: זו אותה האהבה - הדירוג המלא
12 שירי איינשטיין האהובים: "זו אותה האהבה" - הדירוג המלא
שם השיר: קולות: אלבום:

עטור מצחך זהב שחור

7,547 ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג' / משירי אברהם חלפי
עוף גוזל 3,975 על גבול האור
אני ואתה 3,550 בדשא אצל אביגדור
הכניסיני תחת כנפך 3,486 חמוש במשקפיים
למה לי לקחת ללב 2,496 שבלול
סע לאט 2,373 סע לאט
אני רואה אותה בדרך לגימנסיה 1,954 בדשא אצל אביגדור
סן פרנסיסקו על המים 1,827 חמוש במשקפיים
גיטרה וכינור 1,766 מוסקט
כמה טוב שבאת הביתה 1,661 יסמין
פראג 1,588 פוזי
קח לך אשה ובנה לה בית 1,549 שבלול

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסת כתבההדפסת כתבה  שלחו כתבהשלחו כתבה   

עוד בערוץצילום: מרב יודילוביץ'יומן מלחמה: באר שבעלונדון וקירשנבאום שוב לא ישדרו

 

 
לכתבה זו התפרסמו 207 תגובות   לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

 
חדשות
בחירות
דעות
ספורט
כלכלה
צרכנות
תרבות ובידור
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
רכילות
מקומי
קהילות
אינדקס
ynet-shops
ytours
winwin

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
רכילות
בריאות
מחשבים
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
יחסים
קהילות
אנציקלופדיה
ynetnews
ירוק
כלכליסט
לאשה
בלייזר
Go
מנטה
פנאי פלוס
כלים ושירותים
קניות
הזמן חופשה
winwin
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
מפות
לימודים

בית המערכות מקבוצת ידיעות אחרונותhttp://www.activetrail.com RealCommerce - ניהול תוכןeasynet search marketingApplication delivery by radware Powered by Akamaias20-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©